Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Autostrady donikąd

2011-06-06

Autostrady donikąd

Chińska firma COVEC, główny wykonawca budowy autostrady A2 z Warszawy do Łodzi, opuściła plac budowy. Rząd będzie domagał się gigantycznego odszkodowania.

Chińska firma COVEC, która wygrała przetarg na budowę autostrady A2 z Warszawy do Łodzi, w miniony piątek opuściła plac budowy. W tym tygodniu mają się odbyć rozmowy ostatniej szansy między przedstawicielami firmy a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Najprawdopodobniej dojdzie do zerwania umowy, a w konsekwencji – budowa 50 km autostrady nie zostanie ukończona przed EURO 2012.

Rząd zapowiada, że będzie domagał się odszkodowania w wysokości 741 mln zł. Kwota wynika nie tylko z ustalonych kar umownych, ale także z utraconych zysków z autostrady. Tymczasem, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, COVEC może być niewypłacalne. Gwarancje bankowe, o których zabezpieczenie GDDKiA zwróciło się już do Bank of China, wynoszą zaledwie 130 mln zł, czyli 10 proc. wartości kontraktu. Okazuje się również, że China Overseas Engineering Group, czyli spółka matka COVEC, radzi sobie słabo. Jej roczny obrót wynosi ok. 2 mld zł, podczas gdy kontrakt na autostradę A2 opiewa na 1,3 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Problemy z budową autostrady A2 pojawiły się w ubiegłym miesiącu, gdy z powodu zaległości w płatnościach podwykonawcy chińskiej firmy zaczęli protestować. COVEC miało dwumiesięczne opóźnienia w realizacji wypłat, opiewające na 30 mln zł.

Zerwanie kontraktu może spowodować, że autostrada A2 – kluczowa inwestycja drogowa związana z EURO 2012 – nie zostanie ukończona na czas. Ogłoszenie i rozstrzygnięcie nowego przetargu potrwa kilka miesięcy. Rząd rozważa możliwość przekazania kontraktu wykonawcy zastępczemu z wolnej ręki.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” | 2011-06-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażmieszkania na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kolskimieszkania na wynajem powiat Suwalskimieszkania na sprzedaż gmina Iłowalokale użytkowe na wynajem gmina Słupiamieszkania na sprzedaż w Paszczyniedomy na wynajem w Przywilczudomy na wynajem w Rdutowie

Deweloperzy

);