Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Apostille zamiast legalizacji

2005-08-19

Apostille zamiast legalizacji

Prościej, łatwiej i taniej będzie można legalizować akty stanu cywilnego, dokumenty sądowe i administracyjne, umowy notarialne, pełnomocnictwa i inne pisma, które mają być dopuszczone do obrotu prawnego w danym kraju.

Prościej, łatwiej i taniej będzie można legalizować akty stanu cywilnego, dokumenty sądowe i administracyjne, umowy notarialne, pełnomocnictwa i inne pisma, które mają być dopuszczone do obrotu prawnego w danym kraju - donosi na swoich stronach Gazeta Prawna. Od 14 sierpnia tego roku obowiązują w Polsce przepisy Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r., opublikowane w Dz.U. 2005 r. nr 112, pod. poz. 938. W praktyce oznacza to, że obywatel polski będzie mógł w państwach UE, a także poza Unią prościej załatwić sprawę urzędową czy sądową, np. przedłożyć akt urodzenia, małżeństwa, rozwodu, zgonu, dokument poświadczony notarialnie, m.in. umowę cywilnoprawną, decyzję administracyjną, pełnomocnictwo i inne oficjalne dokumenty. Na zasadzie wzajemności osoba niebędąca obywatelem RP nie będzie musiała legalizować dokumentów w polskich placówkach dyplomatycznych. Do tej pory, chcąc złożyć polski dokument w sądzie lub urzędzie za granicą, trzeba było udać się do odpowiedniej ambasady lub konsulatu i tam za kwotę od kilkunastu do 100 euro żądać autoryzacji pisma. Teraz wystarczy zgłosić się w Dziale Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w Warszawie by dany dokument opatrzeć poświadczeniem – apostille. Za wydanie apostille pobierana jest opłata skarbowa 60 zł. Aktualnie ponad 80 państw jest stronami Konwencji, w tym niemal wszystkie kraje UE z wyjątkiem Danii, która nie wymaga legalizacji dokumentów oraz USA, Federacja Rosyjska i Izrael. MSZ prowadzi ewidencję wydanych indywidualnych numerów apostille. Każdy zagraniczny urząd lub sąd będzie mógł w razie wątpliwości sprawdzić wiarygodność dokumentu opatrzonego w ten sposób.

Źródło: "Gazeta Prawna" 18.08.2005 r. | 2005-08-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażdomy na wynajemmieszkania na wynajem powiat Tomaszowskimieszkania na wynajem powiat Brodnickilokale użytkowe na wynajem gmina Drawskolokale użytkowe na sprzedaż gmina Potworówmieszkania na sprzedaż w Cierpigórzudomy na sprzedaż w Rowachdomy na sprzedaż w Kowalowie

Deweloperzy

);