Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Raty pójdą w górę o 50 procent?

Magdalena Hojniak | 2017-09-29

Raty pójdą w górę o 50 procent?

Rzecznik Finansowy: jeśli wartości stóp procentowych wzrosną, klienci banków mogą spłacać wyższe raty.

Rzecznik Finansowy przestrzega przed sytuacją, w której wzrost obecnych wartości stóp procentowych może przyczynić się do zwiększenia obecnych zobowiązań kredytowych. Dla kredytobiorców może to oznaczać nawet o 50 proc. wyższe raty kredytów. Jak podkreśla Rzecznik, dzisiejsze warunki, na których otrzymujemy kredyt, w przeciągu najbliższych lat mogą zmienić się na tyle, że nie wszystkich obecnych kredytobiorców może być stać na wywiązywanie się ze swoich zobowiązań.

Zastępca dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego Bartosz Wyżykowski zwraca uwagę, iż wahania stóp procentowych mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla osób decydujących się na kredyty o najwyższej wartości, na jaką obecnie umożliwia im ich zdolność kredytowa. W takich przypadkach zwiększenie oprocentowania nawet o niewielką wartość, może skutkować trudnością w regularnej spłacie rat. Aby klient zdawał sobie sprawę z ryzyka, jakie ponosi, banki powinny przygotowywać symulacje zakładające kilka wariantów rat.  

Obowiązująca od 22 lipca br. ustawa o kredytach hipotecznych nakłada na instytucje kredytujące obowiązek informowania swoich klientów o ryzyku związanym z tego typu zobowiązaniem finansowym. W myśl przepisów komunikat ma być zrozumiały, nie budzić wątpliwości interpretacyjnych i zawierać uwagi dotyczące kosztów, jakie kredytobiorca będzie ponosić tak przy stałym, jak i zmiennym oprocentowaniu. Ponadto wprost powinna zostać przedstawiona informacja o ryzyku wynikającym z ewentualnej zmiany wartości stóp procentowych.

Źródło: KRN.pl | 2017-09-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (8)

Stoper ⋅ 03-10-2017 | 18:31

Myślę ze wiekszosc komentarzy jest o niczym...... Frankowicze jeszcze sie nie wypłakali do końca a juz nowi ustawiaja sie w kolejce. Jest pewne ze stopy pojdā w gore, wiec i raty pójdā w gore. nie naciāgajcie sie za mocno bo to może wam zaszkodzi w przyszłości. Autor slusznie przestrzega........ Pamiętacie tych z 2008 co to chcieli dolarami tapetowac swoje komórki? Arogancja w finansach to krok do zguby . pozdrawiam

Dawid P. ⋅ 03-10-2017 | 15:50

Co za bełkot, raty kredytów są uzależnione od stóp procentowych od lat - nic w tym względzie się nie zmieniło. Klasyczny news "o niczym", ciekaw jestem skąd autor brał wyliczenia mówiące o 50% wzroście raty kredytu. A może jednak 75% albo 25%? Nie ma to nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem.

QAZ ⋅ 03-10-2017 | 12:36

To nie banki tylko prowadzona polityka gospodarcza rządu powoduje nakręcanie inflacji, co oczywiście skończy się koniecznością podwyższania stóp przez NBP. A raty wzrosną zgodnie z wzorami zapisanymi w umowach kredytowych - wystarczy sprawdzić i policzyć, a nie doszukiwać się teorii spiskowych jak Gucio :)

anarchia ⋅ 03-10-2017 | 10:51

Myślę, że kredyty tzw. walutowe i obecny problem z nimi to jest "małe piwo" w porównaniu do tego co w przyszłości zgotują banki obecnym kredytobiorcom. (W tym tez banki z polskim kapitałem) Może od polskich banków powinno się oczekiwać innych standardów obsługi klienta niż od banków zagranicznych...

znachor ⋅ 03-10-2017 | 10:12

Kiedy w naszych polskich szkołach zaczną uczyć o pieniądzach !!!!!!! Byłaby to druga szkoła na świecie!!!!!!!!!!!!!!!!

znachor ⋅ 03-10-2017 | 10:06

Pisałem o tym wcześniej 3 tyg. temu. Jeżeli finansjera zagnie parol na kredytobiorców to nagłe zniszczenie przyjdzie a przyjdzie i przyszło Mają to jak w banku. Bo banki zabijają powoli!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gucio ⋅ 03-10-2017 | 09:56

Proszę by zwrócono uwagę o ile spadły realnie raty już zaciągniętych kredytów np 10 lat temu przy najniższych stopach jakie mamy obecnie. Pewnie większość zauważy, że był to spadek o kilkadziesiąt złotych. Podejrzewam, że gdy stopy wrócą do stanu z dnia kiedy zaciągaliśmy kredyt rata będzię dużo większa niż 10 lat temu. Podobnie jest z ceną benzyny

Robi ⋅ 03-10-2017 | 07:41

" Obowiązująca od 22 lipca br. ustawa o kredytach hipotecznych nakłada na instytucje kredytujące obowiązek informowania swoich klientów o ryzyku związanym z tego typu zobowiązaniem finansowym" Obudzili się? Tak jak by wcześniej nie powinni tego robić....Po co jest Rzecznik Finansowy?

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Villa sento
Osiedle Klonowe 14
START Office
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna