Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

60 proc. śladu węglowego to wina źle prowadzonego przemysłu budowlanego

Anna Sadkowska-Rojek | 2020-09-08

60 proc. śladu węglowego to wina źle prowadzonego przemysłu budowlanego
Eksperci wskazują na konieczność zadbania o większą powierzchnię przestrzeni publicznej

Jak w najbliższych latach powinny zmieniać się polskie miasta? Pięć postulatów dotyczących najistotniejszych zmian w przestrzeni publicznej przybliżył architekt Zbigniew Maćków w rozmowie ze Zbigniewem Grzegorzewskim dla MarketNews24.

Przestrzeń publiczna wymaga zmian

Propozycje wprowadzenia modyfikacji w przestrzeni publicznej sformułowali w pięciu postulatach Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia oraz Zbigniew Maćków, architekt, właściciel biura Maćków Pracownia Projektowa. Wśród proponowanych usprawnień eksperci wskazują na konieczność zadbania o większą powierzchnię przestrzeni publicznej. Obecnie mieszkańcy dużych miast uciekają poza ich ścisłe centra, na obrzeża, podczas gdy powierzchnia w śródmieściu się marnuje. Jednocześnie należy zadbać o podniesienie jakości tzw. przestrzeni pośredniej. Tym mianem określa się miejsca takie jak skwery, tereny wokół klatek schodowych i inne obszary, w których kwitną relacje lokalnych, sąsiedzkich społeczności. Bezwzględnie potrzebny jest również dialog kultury z nauką - Zbigniew Maćków zwrócił uwagę na zjawisko odbioru oferty kulturalnej w kontekście środowiska naturalnego. Oznacza to, że jeśli miasto cechować będzie wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza, organizacja atrakcyjnych eventów nie zda się na nic. Ludzie będą z niego uciekać mimo wszystko, szukając czystego powietrza.

 

W Polsce mieszkania są za małe

Kolejnym ważnym postulatem przytoczonym przez architekta Zbigniewa Maćkowa w rozmowie z MarketNews24 jest kwestia dostępności większych mieszkań. Ta propozycja bezpośrednio odnosi się do potrzeb nas wszystkich, które szczególnie odczuwalne stały się w trakcie pandemii i związanej z nią izolacji społecznej. Każdy miał wówczas dla siebie zbyt mało przestrzeni. Architekt podkreślił, że mieszkania zbyt małe w stosunku do potrzeb zamieszkujących je rodzin to problem bezpośrednio związany z ceną nieruchomości – niska zdolność kredytowa oznacza możliwość zakupu jedynie małego mieszkania. Źródło tego problemu znajduje się przede wszystkim w obecnej wartości gruntu. To aż 30 proc. ceny mieszkania – zbyt wiele miejskich areałów jest niedostępnych bez racjonalnego powodu.

Obniżając cenę powiększamy powierzchnię o te 30 proc. – powiedział Zbigniew Maćków.

Szukanie rozwiązań prowadzących do neutralności energetycznej największych skupisk ludzkich to ostatni z postulatów Zbigniewa Maćkowa i Rafała Dutkiewicza. Architekt podkreślił, że jeśli chcemy myśleć o przyszłości naszych dzieci, to musimy zadbać o radykalną zmianę w nawykach związanych z konstruowaniem miast i funkcjonowaniem w nich. Zauważył również, że 60 proc. generowanego przez człowieka śladu węglowego to wina produkcji i transportu materiałów budowlanych np. z Chin, sposób użytkowania obiektów, a także ogrzewanie oraz schładzanie ich. Wprowadzając w życie zaproponowane zmiany zyskamy więc szansę na życie w miastach przyjaznych zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska.

 

Źródło: KRN.pl | 2020-09-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęhale i magazyny na sprzedażhale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajem powiat Krotoszyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Ostrołęckidomy na wynajem gmina Chełmżamieszkania na wynajem gmina Prudnikmieszkania na sprzedaż w Rymkachdomy na sprzedaż w Głodowejdomy na wynajem w Zaskwierki

Deweloperzy

);