Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

2,5 mln Polaków zostało właścicielami

Magdalena Hojniak | 2019-01-08

2,5 mln Polaków zostało właścicielami

Prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone we własność. Dzięki temu grunty użytkowane na cele mieszkaniowe stały się własnością ich użytkowników.

Od 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln osób, które dotychczas miały prawo użytkowania wieczystego do gruntów wykorzystywanych jako grunty pod zabudowę mieszkaniową, stały się ich właścicielami. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że ministerstwo jest gotowe do udzielenia pomocy w formalnościach związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Wsparcie merytoryczne przewidziano zarówno dla samorządów, jak i spółdzielni mieszkaniowych czy deweloperów. Zainteresowani będą mogli skonsultować wzory zaświadczeń o przekształceniu oraz wnioski o płatność jednorazową. Cały proces dalszych zmian w tym zakresie ma być na bieżąco monitorowany.

Zgodnie z zapewnieniami wiceministra Sobonia koszt przekształcenia nie przewyższy wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania wieczystego. W niepamięć mają pójść także niespodzianki związane z waloryzacją opłat. Ponadto, jak podkreśla resort, żaden sąd ani Trybunał Konstytucyjny nie będzie mógł podważyć żadnej z regulacji, która znajduje się w ustawie.

Dodatkowo, jeśli dana nieruchomość obejmuje obszar gruntów Skarbu Państwa, a użytkująca ją osoba zdecyduje się na jednorazową spłatę, przewidziano bonifikaty. Z kolei zniżki odnoszące się do terenów pozostających własnością samorządów mają regulować lokalne władze.  

Źródło: KRN.pl | 2019-01-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Przepiękny dom jednorodzinny
Sand Hotel ****
Inwestycja Cieślewskiego 7A

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażdomy do kupieniadomy na wynajem powiat Brodnickilokale użytkowe na wynajem powiat Kołobrzeskidomy na sprzedaż gmina Wilgalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wartkowicedomy na wynajem w Czerwieńcumieszkania na sprzedaż w Plebankidomy na wynajem w Włoszczowej

Deweloperzy

);