Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

2,5 mln Polaków zostało właścicielami

Magdalena Hojniak | 2019-01-08

2,5 mln Polaków zostało właścicielami

Prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone we własność. Dzięki temu grunty użytkowane na cele mieszkaniowe stały się własnością ich użytkowników.

Od 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln osób, które dotychczas miały prawo użytkowania wieczystego do gruntów wykorzystywanych jako grunty pod zabudowę mieszkaniową, stały się ich właścicielami. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że ministerstwo jest gotowe do udzielenia pomocy w formalnościach związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Wsparcie merytoryczne przewidziano zarówno dla samorządów, jak i spółdzielni mieszkaniowych czy deweloperów. Zainteresowani będą mogli skonsultować wzory zaświadczeń o przekształceniu oraz wnioski o płatność jednorazową. Cały proces dalszych zmian w tym zakresie ma być na bieżąco monitorowany.

Zgodnie z zapewnieniami wiceministra Sobonia koszt przekształcenia nie przewyższy wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania wieczystego. W niepamięć mają pójść także niespodzianki związane z waloryzacją opłat. Ponadto, jak podkreśla resort, żaden sąd ani Trybunał Konstytucyjny nie będzie mógł podważyć żadnej z regulacji, która znajduje się w ustawie.

Dodatkowo, jeśli dana nieruchomość obejmuje obszar gruntów Skarbu Państwa, a użytkująca ją osoba zdecyduje się na jednorazową spłatę, przewidziano bonifikaty. Z kolei zniżki odnoszące się do terenów pozostających własnością samorządów mają regulować lokalne władze.  

Źródło: KRN.pl | 2019-01-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****
START CITY

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażgaraże na wynajeminne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Pułtuskimieszkania na sprzedaż powiat Łosickimieszkania na sprzedaż gmina Babicelokale użytkowe na wynajem gmina Sadkidomy na sprzedaż w Bzitychdomy na sprzedaż w Trzebuscedomy na wynajem w Małachowie

Deweloperzy

);