Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

19 proc. za sprzedany dom

2006-06-22

19 proc. za sprzedany dom

Od 2007 roku podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ma zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów wynosić 19 proc. osiągniętego dochodu. Obecnie płaci się 10 proc. uzyskanego przychodu.

Od 2007 roku podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości będzie wynosił 19 proc. osiągniętego dochodu. Obecnie płaci się 10 proc. uzyskanego przychodu – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie nowych rozwiązań w opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Dziś sprzedając np. mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia musimy zapłacić 10-proc. zryczałtowany PIT od przychodu. Od przyszłego roku podatek ten będzie wynosił 19 proc. uzyskanego dochodu. Zmiana ta będzie dla części podatników korzystna (patrz przykład 1).

PRZYKŁAD 1 Obecnie osoba sprzedając mieszkanie za 150 tys. zł, które nabyła np. 3 lata temu za cenę 100 tys. zł, powinna zapłacić podatek w wysokości 15 tys. zł (150 tys. zł x 10 proc. = 15 tys. zł). Po wprowadzeniu zmian MF – podatek będzie ustalany w oparciu o osiągnięty dochód. Zatem osoba sprzedająca mieszkanie, nabyte po 1 stycznia 2007 roku, będzie musiała zapłacić 9500 zł podatku – (150 tys. zł – 100 tys. zł) x 19 proc. = 9500 zł.

Projekt jednak zakłada likwidację pewnych zwolnień od podatku. Dziś, gdy chcemy sprzedać mieszkanie po 5 latach od jego nabycia, podatku nie zapłacimy. Również w sytuacji, gdy złożymy w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe, będziemy zwolnieni z PIT. Od 2007 r. w każdej sytuacji będzie trzeba podatek zapłacić. A to już będzie niekorzystne dla wielu podatników (patrz przykład 2).

PRZYKŁAD 2 Podatnik kupił mieszkanie w styczniu 2000 roku za 100 tys. zł. Chce je sprzedać w marcu 2007 roku za 120 tys. zł. W związku z tym, że mieszkanie sprzedaje po upływie 5 lat od jego nabycia, nie będzie musiał płacić 10-proc. PIT. Po wejściu w życie nowych zasad w analogicznej sytuacji, tylko przy mieszkaniu nabytym już po 1 stycznia 2007 roku, podatnik nawet, gdy sprzeda mieszkanie po 5 latach będzie musiał zapłacić 3800 zł podatku – (120 tys. zł – 100 tys. zł) x 19 proc. = 3800 zł).

Nowe zasady mają mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r. Do nabytych wcześniej będą stosowane obecne regulacje. (...)

Nowe rozwiązania przewidują sytuacje, w których nie będzie się ustalać dochodu – na przykład gdy nabycie nieruchomości lub praw majątkowych nastąpiło w drodze spadku lub darowizny albo gdy sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.

Źródło: Ewa Matyszewska, „Gazeta Prawna”, 16.06.2006 | 2006-06-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajem powiat Hajnowskidomy na sprzedaż powiat Kraśnickimieszkania na wynajem gmina Osiecznamieszkania na wynajem gmina Kobylin-Borzymydomy na wynajem w Łozice-Cegielniadomy na wynajem w Kąty Walichnowskiedomy na sprzedaż w Wierzbie

Deweloperzy

);