Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

19 proc. za sprzedany dom

2006-06-22

19 proc. za sprzedany dom

Od 2007 roku podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ma zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów wynosić 19 proc. osiągniętego dochodu. Obecnie płaci się 10 proc. uzyskanego przychodu.

Od 2007 roku podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości będzie wynosił 19 proc. osiągniętego dochodu. Obecnie płaci się 10 proc. uzyskanego przychodu – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie nowych rozwiązań w opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Dziś sprzedając np. mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia musimy zapłacić 10-proc. zryczałtowany PIT od przychodu. Od przyszłego roku podatek ten będzie wynosił 19 proc. uzyskanego dochodu. Zmiana ta będzie dla części podatników korzystna (patrz przykład 1).

PRZYKŁAD 1 Obecnie osoba sprzedając mieszkanie za 150 tys. zł, które nabyła np. 3 lata temu za cenę 100 tys. zł, powinna zapłacić podatek w wysokości 15 tys. zł (150 tys. zł x 10 proc. = 15 tys. zł). Po wprowadzeniu zmian MF – podatek będzie ustalany w oparciu o osiągnięty dochód. Zatem osoba sprzedająca mieszkanie, nabyte po 1 stycznia 2007 roku, będzie musiała zapłacić 9500 zł podatku – (150 tys. zł – 100 tys. zł) x 19 proc. = 9500 zł.

Projekt jednak zakłada likwidację pewnych zwolnień od podatku. Dziś, gdy chcemy sprzedać mieszkanie po 5 latach od jego nabycia, podatku nie zapłacimy. Również w sytuacji, gdy złożymy w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe, będziemy zwolnieni z PIT. Od 2007 r. w każdej sytuacji będzie trzeba podatek zapłacić. A to już będzie niekorzystne dla wielu podatników (patrz przykład 2).

PRZYKŁAD 2 Podatnik kupił mieszkanie w styczniu 2000 roku za 100 tys. zł. Chce je sprzedać w marcu 2007 roku za 120 tys. zł. W związku z tym, że mieszkanie sprzedaje po upływie 5 lat od jego nabycia, nie będzie musiał płacić 10-proc. PIT. Po wejściu w życie nowych zasad w analogicznej sytuacji, tylko przy mieszkaniu nabytym już po 1 stycznia 2007 roku, podatnik nawet, gdy sprzeda mieszkanie po 5 latach będzie musiał zapłacić 3800 zł podatku – (120 tys. zł – 100 tys. zł) x 19 proc. = 3800 zł).

Nowe zasady mają mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r. Do nabytych wcześniej będą stosowane obecne regulacje. (...)

Nowe rozwiązania przewidują sytuacje, w których nie będzie się ustalać dochodu – na przykład gdy nabycie nieruchomości lub praw majątkowych nastąpiło w drodze spadku lub darowizny albo gdy sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.

Źródło: Ewa Matyszewska, „Gazeta Prawna”, 16.06.2006 | 2006-06-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęlokale użytkowe na wynajemdziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Jastrzębie-Zdrójlokale użytkowe na wynajem powiat Szczycieńskilokale użytkowe na wynajem gmina Jastrowiedomy na wynajem gmina Ośno Lubuskiedomy na wynajem w Władysławowiemieszkania na sprzedaż w Barkowiedomy na wynajem w Janowie

Deweloperzy

);