Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Która cecha ma największy wpływ na cenę mieszkania?

KRN.pl | 2012-04-10 r.

Komentarz KRN.pl: Która cecha ma największy wpływ na cenę mieszkania?

Na cenę mieszkania ma wpływ, w mniejszym bądź większym stopniu, wiele czynników.

Na cenę mieszkania ma wpływ, w mniejszym bądź większym stopniu, wiele czynników. Bez wątpienia najistotniejszym z nich jest położenie nieruchomości. Na każdym rynku lokalnym można wyróżnić obszary lepsze i gorsze. Zazwyczaj do najbardziej atrakcyjnych nieruchomości należą te położone w niewielkiej odległości od centrum miasta. W przypadku kurortów górskich na większą popularność wpływają, np. walory widokowe. W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników o to jakie cechy według nich w największych stopniu determinują cenę. Prawie 40 proc. odpowiedziało, że najbardziej istotna jest powierzchnia. Cena metra kwadratowego wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do wielkości powierzchni lokalu – większe mieszkania są często tańsze (cena za jeden metr kwadratowy) od lokali mniejszych.

Na kolejnym miejscu respondenci wymienili dostępność komunikacyjną. Jakość dróg dojazdowych, a także dostępność do komunikacji miejskiej wpływa w znacznym stopniu na komfort życia. Dlatego nie dziwi fakt, że prawie co piąta osoba wskazała tę cechę jako najbardziej istotną podczas wyboru mieszkania.

Niewiele mniejsza grupa uczestników sondy KRN.pl (18,1 proc.) wskazała na otoczenie nieruchomości. zawierają się wszystkie aspekty związane z sąsiedztwem nieruchomości, w którym zawierają. O dobrym sąsiedztwie można mówić gdy otaczająca zabudowa jest w miarę spójna i o podobnym charakterze. Liczy się m.in. odległość od źródeł hałasu (dróg szybkiego ruchu, linii kolejowych itp.). Znaczenie ma także to, czy budynek umiejscowiony jest blisko terenów przemysłowych.

Na czwartym miejscu, w opinii respondentów znalazł się standard wykończenia. W tym przypadku ważna jest jakość materiałów oraz sposób wykończenia budynku. Oczywiście mieszkania wykończone w nowoczesnym standardzie będą zdecydowanie droższe od lokali, w których sposób wykończenia jest znacznie starszy. Wynika to z tego, że kupujący będzie musiał ponieść koszty związane z odświeżeniem mieszkania lub zainwestować w remont kapitalny. Istnieje również grupa klientów, którym gorszy standard wykończenia nie przeszkadza o ile mieszkanie nie wymaga większych nakładów związanych z remontowaniem.

Na ostatnim miejscu według użytkowników KRN.pl znalazło się położenie na piętrze. O wadze tej cechy przekonanych jest 8,3 proc. z ogólnej liczby osób, które wzięły udział w sondzie. Mieszkania położone na parterze i ostatnim piętrze często są odpowiednio tańsze. Niechęć do mieszkań na parterze wynika głównie z obawy przed włamaniem. Lokalom położonym na piętrach najwyższych zarzuca się to, że łatwo nagrzewają się latem i wychładzają zimą. W przypadku nowych technologii, takie przesłanki bardzo często są nieuzasadnione.

 

 

 

Która z wymienionych cech ma największy wpływ na cenę mieszkania?

• powierzchnia (38.9%)

• dostępność komunikacyjna (19.4%)

• otoczenie nieruchomości (18.1%)

• standard wykończenia (15.3%)

• położenie na piętrze (8.3%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);