Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania zakładowe

Wykupiłem od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej mieszkanie z bonifikatą 90%. Chciałbym je sprzedać, a uzyskane z tej sprzedaży pieniądze zainwestować w kupno większego mieszkania lub domu. Jeśli dokonam tego przed upływem 5 lat od momentu wykupu będę musiał zwracać bonifikatę (nowelizacja ustawy o obrocie nieruchomościami)? A co w takim wypadku z podatkiem od w/w transakcji?

Ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie której następuje wykup lokali od WAM, nie wprowadza obowiązku zwrotu bonifikaty przy zbyciu wykupionego lokalu. Zatem lokal można zbyć niemal natychmiast po jego wykupie. Pewien problem może się pojawić, jeżeli cena sprzedaży (wykupu) została podzielona na raty, gdyż w przypadku zbycia lokalu trzeba będzie od razu zapłacić całą resztę ceny sprzedaży. Przy zbyciu nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia jej zakupu powstanie natomiast obowiązek zapłaty 10 % podatku dochodowego liczonego od ceny sprzedaży. Z obowiązku tego można się zwolnić wydatkując całą cenę sprzedaży na "swój własny cel mieszkaniowy" na przykład zakup innego mieszkania lub domu mieszkalnego w ciągu 2 lat od sprzedaży. Stosowne oświadczenie należy złożyć w terminie 14 dni w urzędzie skarbowym.

2006-09-09

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdomy do kupieniakamienice na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Sochaczewskidomy na sprzedaż powiat Sławieńskidomy na sprzedaż gmina Elbląglokale użytkowe na sprzedaż gmina Przyłękdomy na sprzedaż w Radzimiumieszkania na wynajem w Kościołkówdomy na wynajem w Bukowie

Deweloperzy

);