Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zameldowanie

Witam serdecznie. Od 2004 roku moja żona mieszka ze mną w mieszkaniu komunalnym, którego jestem głównym najemcą. Moja żona zameldowana jest od zawsze u swoich rodziców. Rodzice nie opłacali mieszkania, które posiada dużą zaległość, miasto założyło sprawę, a na niej moja żona została zwolniona z obowiązku spłaty tej zaległości, ponieważ moi sąsiedzi poświadczyli, że mieszkała ze mną. Dowiedziałem się, nie od niej, że chce się wymeldować od rodziców i zameldować w mieszkaniu, w którym mieszka ze mną i naszym 7 letnim synem (jest zameldowany u mnie), ale bez mojej obecności i zgody. Od tego roku mamy podpisaną intercyzę, za mieszkanie nigdy nie płaciła i nadal ja sam je opłacam. Proszę o konkretną odpowiedź, czy ma prawo, by zrobić to bez mojej wiedzy i zgody ??? Dodatkowo dodam, że od kilku miesięcy, mając już intercyzę, złożyłem potrzebne dokumenty i ubiegam się o wykup zajmowanego mieszkania. Jak się to ma prawnie do mojej sytuacji? Nie chcę, by żona była zameldowana ze mną i synem, być może będę musiał złożyć pozew o rozwód, sytuacja między nami jest coraz gorsza, rozpowiada dookoła różne nieprawdziwe historie, a mnie napisała z pośrednictwem Facebooka, że mnie załatwi itp, itd. Nie widzę szansy na normalne życie z nią, dlatego staram się na początek wykupić mieszkanie, a następnie zająć sprawami osobistymi. Wszystko trwa i kosztuje. Proszę o wsparcie słowne, ewentualne wskazówki prawne, z góry dziękuję i pozdrawiam, Leszek.

Niestety nie będzie to takie proste, a meldunek nie ma tu znaczenia albo ma minimalne znaczenie. W każdym razie nie on może być Pana problemem.

Zgodnie z art. 680 ze znaczkiem 1 Kodeksu cywilnego małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej. Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny. Sąd, stosując odpowiednio przepisy o ustanowieniu w wyroku rozdzielności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.

Z tego przepisu wynika, że jeżeli zawarcie umowy najmu tego lokalu nastąpiło w trakcie trwania Państwa małżeństwa, to żona jest takim samym najemcą jak Pan (nie ma znaczenia kto figuruje w gminie jako główny najemca). Wówczas przysługuje jej takie samo jak Panu prawo korzystania z tego lokalu (w tym zameldowania się w nim) i żądania wykupu tego lokalu. Ustanowienie rozdzielności majątkowej nic w tej kwestii nie zmienia. Wówczas gmina nie powinna przenieść własności lokalu tylko na Pana bez zgody żony, czyli drugiego z najemców.

Inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy zawarcie umowy najmu  nastąpiło przez Pana przed zawarciem małżeństwa, wówczas to tylko Panu przysługuje prawo najmu tego lokalu, wyłącznego z niego korzystania i w konsekwencji tylko Panu przysługuje wówczas prawo do żądania jego wykupu od gminy. 

2015-12-04

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Żuromińskimieszkania na wynajem powiat Buskidomy na sprzedaż gmina Zdunymieszkania na wynajem gmina Gorlicedomy na wynajem w Pucołowodomy na wynajem w Rzędkowiedomy na wynajem w Rydzowie

Deweloperzy

);