Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Inne

Protokół zdawczo-odbiorczy przy dzierżawie nieruchomości gminnej

Czy przy dzierżawie nieruchomości gminnej wymagany jest protokół zdawczo-odbiorczy, jeśli w treści umowy znajduje się wskazanie o przeznaczeniu nieruchomości (np. grunt na cele rekreacyjne)? Proszę o opinię, bo do tego czasu nie stosujemy tego i jest problem w sytuacji rozwiązania umowy.


Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem stanowiącym zabezpieczenie zarówno dla osoby przekazującej przedmiot w dzierżawę (najem), jak i dla osoby dzierżawiącej (najmującej). Protokół ten może stanowić załącznik do zawartej umowy o dzierżawę, jednak obecnie przepisy nie wymuszają na stronach sporządzenia takiego dokumentu w sytuacji z podanego stanu faktycznego. Niewątpliwie warto go jednak sporządzić, zarówno przy podpisaniu umowy, jak i po jej zakończeniu oraz zdaniu przedmiotu dzierżawy (najmu), aby uniknąć sporów i nieporozumień z drugą stroną. Protokół powinien zawierać szczegółowy opis nieruchomości, który warto uzupełnić dokumentacją fotograficzną, a ponadto datę oraz podpisy stron. Pozwoli nam to uniknąć odpowiedzialności za wady, czy uszkodzenia, które istniały przed przekazaniem przedmiotu umowy. Zgodnie z art. 705 Kodeksu cywilnego, przy zakończeniu dzierżawy, w przypadku braku odmiennych ustaleń wynikających z umowy, dzierżawca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien znajdować się stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy. W przypadku uszkodzenia czy zniszczenia przedmiotu dzierżawy, wydzierżawiającemu będzie przysługiwać roszczenie o naprawienie szkody, jeśli dzierżawca ponosi za nie odpowiedzialność.

Obowiązek spisania protokołu zdawczo-odbiorczego przewidują przepisy szczególne, jednakże dla innych sytuacji, niż opisana w stanie faktycznym. Przykładowo art. 6c ustawy o ochronie praw lokatorów przewiduje sporządzenie tego dokumentu, które ma nastąpić przed wydaniem lokalu najemcy oraz stanowić podstawę do rozliczeń przy zwrocie lokalu.

W przedstawionej sytuacji wskazanie w treści umowy przeznaczenia nieruchomości nie ma wpływu na obowiązek zawarcia protokołu zdawczo-odbiorczego przy umowie dzierżawy. 

Krzysztof Janowski
radca prawny
Kancelaria Janowski Markiewicz
 

2018-10-19

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Enklawa Białowieska
Osiedle Lawendowa 3
Oaza Bronowice
Działka inwestycyjna

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Ciechanowskimieszkania na wynajem powiat M. Wrocławdomy na wynajem gmina Mirzecdomy na wynajem gmina Sośnicowicemieszkania na wynajem w Jarczewiedomy na wynajem w Kamioncedomy na wynajem w Jabłeczna

Deweloperzy