Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Inne umowy w obrocie nieruchomościami

Problemy z umową dzierżawy garażu

Mam pytanie odnośnie dzierżawienia gruntu pod garaż typu „blaszak". Jak postępować w sytuacji: 3-letniej zgody burmistrza – 10-letniej zgody, uchwałą Rady Miejskiej, kiedy następuje tzw. odsprzedaż tego garażu. Co należy zrobić, biorąc pod uwagę wcześniejsze zawarte okresy umów, czy rozwiązywać umowę ze sprzedającym, wieszać nowy wykaz? Zawierać nową umowę czy lepiej aneks? Proszę o pomoc.

Sprawa związana ze sprzedażą garażu może być problematyczna. Garaż jest w tym przypadku częścią składową gruntu, a zgodnie z art. 47§1 Kodeksu cywilnego: Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Zatem właścicielem garażu będzie właściciel gruntu, a osoba, która „kupi” garaż, będzie jedynie posiadaczem samoistnym garażu. Wydaje się, że w tej sytuacji należy po prostu dokonać trójstronnej cesji umowy dzierżawy nieruchomości.

Zgodnie z art. 676 kc, w zw. z art. 694 kc, po zakończeniu dzierżawy, w związku z poniesionym nakładem na rzecz dzierżawionego terenu – osoba, która postawiła garaż na tej nieruchomości – będzie mogła się ubiegać o zwrot nakładów w związku z wybudowaniem „blaszaka”. 

Krzysztof Janowski
radca prawny

2018-12-18

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadomy na sprzedażdziałki na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Grodziskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Zielonogórskidomy na sprzedaż gmina Ludwinmieszkania na wynajem gmina Gibydomy na sprzedaż w Wólka Biszewskadomy na wynajem w Zdrojkachdomy na sprzedaż w Żórawie

Deweloperzy

);