Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Okoliczności sprzedaży domu bez zgody współwłaściciela

Po śmierci matki, na mocy dziedziczenia ustawowego nieruchomość należy w 4/6 do mojego ojca, w 1/6 do mnie oraz w 1/6 do brata. Ojciec jest w podeszłym wieku, mieszka w wyżej wymienionej nieruchomości daleko ode mnie i brata. Porozumiałem się z nim, aby przeprowadził się do mojego mieszkania, natomiast nieruchomość sprzedamy i z tych pieniędzy stworzę mu odpowiednie warunki lokalowe. Oczywiście brat otrzyma swoją część pieniędzy. Nie ma na to zgody mojego brata. Czy jeżeli złożę wniosek do sądu w trybie art. 199 kc o zezwolenie na czynności przekraczające zwykły zarząd, czyli sprzedaż domu, to sąd może go uwzględnić? Czy konieczny jest podział spadku, którego jeszcze nie było. Z tego, co się orientuję, w przypadku braku działu spadku stosuje się przepisy o współwłasności. Ojciec może nie zdążyć dożyć działu spadku, a opieka potrzebna jest mu od zaraz.

Współwłaściciele podejmują decyzje w formie zgody na ich dokonanie. Jak wynika z uregulowań kodeksu cywilnego do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). Jeśli brakuje takiej zgody, współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Jak wyraźnie wynika z brzmienia art. 199 kodeksu cywilnego, „współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”. Przesłanką udzielenia zgody przez sąd na dokonanie czynności jest ustalenie, że cel zamierzonej czynności leży w interesie wszystkich, a nie tylko jednego lub kilku współwłaścicieli. To na wnioskodawcach, zgodnie z rozkładem ciężaru dowodu (art. 6 kodeksu cywilnego i art. 232 kodeksu postępowania cywilnego), ciąży obowiązek wykazania, że zamierzona przez nich czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu nie tylko leży w ich interesie, ale także nie będzie zagrażała interesom pozostałych współwłaścicieli.
 
Instytucja ta służy uzyskaniu zgody na remonty czy inne czynności związane z zarządzaniem, przekraczające zwykły zarząd, gdy brakuje jednomyślności. Teoretycznie może ona też służyć sprzedaży nieruchomości będącej współwłasnością, jednak szanse na uzyskanie tej zgody są małe. Proszę zwrócić uwagę, że w sądzie trzeba udowodnić, iż taka czynność jest w interesie wszystkich właścicieli. Zatem musi Pan przekonać sąd, że pozbawienie brata własności nieruchomości jest w jego interesie. Ponadto pozostaje kwestia ceny sprzedaży, bowiem sąd nie pozwoli Panu sprzedać nieruchomości za dowolną cenę. Jeżeli więc już występować z takim wnioskiem, to trzeba zacząć od znalezienia kupca, ustalenia z nim ceny, a nawet podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży i dopiero wystąpienie do sądu o zgodę na taką konkretną transakcję.

Paweł Puch, prawnik

2017-03-24

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Oaza Bronowice
Panorama Grabówki
Cystersów 26
Osiedle Krakowskie
Marine Hotel *****
Lokale usługowe
Osiedle Piltza - Etap III
Villa sento
Prestige City
Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Panorama Grabówki

Grabówki 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Osiedle Krakowskie

Kraków, Łagiewniki, skrzyżowaniu ulic... 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Lokale usługowe

Kraków, Prądnik Biały, ul. Bociana 

Osiedle Piltza - Etap III

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 
Super oferta: / poprzednia następna

Biuletyn KRN.pl

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemdomy na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Bydgoskidomy na wynajem powiat M. Ostrołękalokale użytkowe na sprzedaż gmina Udaninlokale użytkowe na sprzedaż gmina Mieleszyndomy na wynajem w Fabianowiedomy na sprzedaż w Przewoziedomy na wynajem w Czumsku Małym

Deweloperzy