Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania spółdzielcze

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W związku z nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie w dniu 4 września 2017 r., i artykułem Pana Pawła Pucha dotyczącym zwrotu członkowskiego, chciałam zadać pytanie. Brzmi ono następująco: czy zwrot członkowskiego należy się osobie, która sprzedała mieszkanie w 2014 r., a o zwrot wystąpiła dopiero w pierwszych dniach września? W tej sprawie otrzymała od spółdzielni odpowiedź negatywną, ponieważ zwrot musiał zostać zatwierdzony na walnym zgromadzeniu, które odbyło się w 05/2017 r. Drugą kwestią do wyjaśnienia jest to, że nowe przepisy nie pozwalają na zwrot członkowskiego, wpłaty członkowskiego wszystkich członków spółdzielni nie podlegają wypłacie. Prosiłabym o wyjaśnienie tej sprawy.

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym członek spółdzielni obowiązany był do wniesienia wpisowego oraz zadeklarowanych udziałów stosownie do postanowień statutu. W tym celu w spółdzielniach tworzono fundusz zasobowy, który powstaje z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach oraz fundusz udziałowy na wnoszone udziały. Statut spółdzielni miał określać w szczególności wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które członek obowiązany był zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie; jeżeli statut przewidywał wnoszenie więcej niż jednego udziału, mógł określać ich górną granicę.

Znowelizowany przepis art. 1 ust,9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że od dnia wejścia w życie nowelizacji żaden przepis ustawy prawo spółdzielcze dotyczący materii udziałów i wpisowego nie ma zastosowania do spółdzielni mieszkaniowych, a zatem także art.21 ustawy prawo spółdzielcze dotyczący zwrotu. Ponadto zgodnie z art. 8 ust 2 ustawy nowelizującej w razie sprzeczności między postanowieniami statutów spółdzielni a przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stosuje się przepisy tej ustawy. Zatem przy zwrocie nie można też oprzeć się na przepisach statutu dotyczących zwrotu. Ustawa nowelizująca sama nie zawiera rozwiązań co do terminu i sposobu zwrotu dotychczas wniesionych udziałów, ale jednocześnie wprowadza zakaz stosowania w tym zakresie przepisów ustawy prawo spółdzielcze i sprzecznych z nowelizacją przepisów statutu spółdzielni.

W związku z takimi rozwiązaniami od dnia wejścia w życie nowelizacji, w spółdzielniach mieszkaniowych likwidacji ulega fundusz udziałowy, bowiem spółdzielnia mieszkaniowa od tego dnia nie ma prawa go prowadzić, środki na nim zgromadzone to świadczenia nienależne, które w związku z brakiem regulacji podlegają bezzwłocznemu zwrotowi osobom, do których należały.

Instytucja nienależnego świadczenia została uregulowane w art. 410§ 2 kodeksu cywilnego. Z przywołanego przepisu wynika, że z nienależnym świadczeniem mamy do czynienia między innymi w przypadku odpadnięcia podstawy prawnej, która istniała w chwili spełnienia świadczenia, a odpadnięcie nastąpiło później. Zatem w przypadku spółdzielni, która nie będzie chciała na żądanie niezwłocznie zwrócić środków wniesionych tytułem wkładu, podstawą wniesienia powództwa o zwrot będą przepisy dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia.

Słuszność tej opinii zweryfikują w najbliższym czasie sądy.

Paweł Puch - prawnik

2017-10-09

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Budynek mieszkalny przy ul....
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Sand Hotel ****
Domy Piltza 16
Oaza Bronowice
Willa Słowicza

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędomy do kupieniainne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Słupskdomy na sprzedaż powiat Leszczyńskimieszkania na wynajem gmina Sokołydomy na sprzedaż gmina M. Chełmmieszkania na sprzedaż w Łączkachmieszkania na wynajem w Rostowejdomy na sprzedaż w Ćmiłowie

Deweloperzy