Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Jakie są koszty sądowe przy zniesieniu współwłasności lokalu mieszkalnego posiadającego księgę wieczystą, a jakie notarialne? Czy ponosi się również koszty podatku w Urzędzie Skarbowym?

Znieść współwłasność nieruchomości można zarówno w drodze postępowania sądowego, jak i w drodze umowy, a w związku z tym, że jest to nieruchomość, z zachowaniem dla umowy formy aktu notarialnego. W formie aktu notarialnego znieść współwłasność można tylko wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele są zgodni zarówno co do konieczności, jak i co do sposobu zniesienia współwłasności. Jeżeli między współwłaścicielami jest spór, to pozostaje jedynie droga sądowa, a z wnioskiem o zniesienie może wystąpić każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie.

Koszty zarówno u notariusza, jak i w sądzie zależą od wartości nieruchomości. Na koszty te składają się opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej i wynagrodzenie notariusza. Od rozpatrzenia wniosku sąd pobierze opłatę sądową zgodnie z rozporządzeniem z dnia 17.12.1996 roku w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 96, poz. 753 ze zm.). Od wniosku w sprawie zniesienia współwłasności sąd pobiera wpis stosunkowy zależny od wartości nieruchomości (przedmiotu sprawy) podanej przez wnioskodawców w wysokości 1/5. Sąd pobierze wpis w wysokości 1/10, gdy wniosek zawierać będzie zgodny projekt zniesienia współwłasności. Zatem w sądzie te koszty w większości przypadków będą niższe, tyle że u notariusza można znieść współwłasność w drodze umownej w ciągu dwóch, trzech dni, natomiast w sądzie może to trwać kilka miesięcy lub dłużej.

Natomiast w kwestii opodatkowania zniesienia współwłasności na podstawie nowelizacji z 28.10.2002 r (Dz. U. Nr 200, poz. 1681) ustawy z dnia 28 lipca 1983 r o podatku od spadków i darowizn zniesienie współwłasności zrównano pod względem podatkowym z darowizną. Argumentowano to tym, że pod względem ekonomicznym zniesienie współwłasności zbliżone jest swoim charakterem do darowizny, więc tak samo powinno być opodatkowane. Podatek ten naliczany jest jednak w ściśle określonych sytuacjach. Przede wszystkim podstawą opodatkowania jest ta część, która przekracza wartość udziału we współwłasności, będąc czymś w rodzaju ukrytej darowizny. Jeżeli na przykład trzech współwłaścicieli mieszkania dokona zniesienia współwłasności w ten sposób, że właścicielem zostanie jeden z nich, to takie zniesienie współwłasności będzie opodatkowane, chyba że następuje ono między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej (małżonkowie, zstępni (rodzice, dziadkowie), wstępni (dzieci, wnuki), pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo i teściowie). Oznacza to, że podatek nie obciąża ani zniesienia współwłasności małżeńskiej, ani zniesienia współwłasności między najbliższą rodziną. Podatek od spadków i darowizn naliczany jest bez względu na to, czy zniesienie współwłasności wynika z umowy, ugody czy też z orzeczenia sądu. Jeżeli nieodpłatne zniesienie współwłasności sporządzane będzie w formie aktu notarialnego, to podatek obliczy i pobierze notariusz.

2006-05-25

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Cystersów 26
Panorama Grabówki
Osiedle Krakowskie
Inwestycja Osiedle Klonowe 11
Marine Hotel *****
Sand Hotel ****
Prestige City
Oaza Bronowice
Działka na sprzedaż
Arged Spółdzielnia Handlowa...
Osiedle Piltza - Etap III
Lokale usługowe
Villa sento

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Panorama Grabówki

Grabówki 

Osiedle Krakowskie

Kraków, Łagiewniki, skrzyżowaniu ulic... 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Działka na sprzedaż

Kraków, Czyżyny, ul. Sołtysowska  

Arged Spółdzielnia Handlowa...

Kraków. Gromadzka 46 

Osiedle Piltza - Etap III

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Lokale usługowe

Kraków, Prądnik Biały, ul. Bociana 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 
Super oferta: / poprzednia następna

Biuletyn KRN.pl

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemkamienice na zamianękamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat M. Ruda Śląskalokale użytkowe na wynajem powiat M. Białystokdomy na wynajem gmina Trzciannemieszkania na sprzedaż gmina Kocierzew Południowydomy na wynajem w Kisielowiedomy na sprzedaż w Głębokichdomy na sprzedaż w Miłolasie

Deweloperzy