Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Czy gmina może wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego ze względu na posiadanie przeze mnie aktu prawnego do innego mieszkania? Mieszkam w lokalu o pow. 50 m kw. z żoną i dwójką dzieci. Mam akt prawny do kawalerki o pow. 32 m kw., w której zamieszkuje moja mama. Gmina powołuje się na art. 11 ust. 3 pkt. 2 ustawy z dn. 21 czerwca 2011 o ochronie praw lokatorów.

Przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 266, z późn. zm., dalej: ustawa) przewidują, że wypowiedzenie umowy najmu mieszkania komunalnego może nastąpić w sytuacji, gdy uzyskano tytuł prawny do innego lokalu. Wypowiedzenie to musi być dokonane na piśmie oraz zawierać przyczynę wypowiedzenia, w innym wypadku jest nieważne.

Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Definicja lokalu zamiennego znajduje się w ustawie. Lokalem zamiennym jest lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m kw. powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m kw. tej powierzchni.

W pytaniu nie ma informacji na temat tego, czy inny lokal, do którego przysługuje panu tytuł prawny, znajduje się w tej samej miejscowości, co mieszkanie komunalne, nie ma także informacji na temat tego, jaki jest stan techniczny kawalerki, do której przysługuje panu tytuł własności, tzn. o tym, czy jej stan techniczny jest taki sam, czy gorszy niż stan mieszkania komunalnego. Jedyną kwestią bezsporną jest to, że powierzchnia mieszkania komunalnego i kawalerki nie jest taka sama (w kawalerce na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 10 m kw. powierzchni łącznej pokoi).

Z uwagi na brak danych na temat tego, czy kawalerka znajduje się w tej samej miejscowości, co mieszkanie komunalne, oraz jaki jest jej stan techniczny, trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wypowiedzenie umowy najmu dokonane przez gminę w pana wypadku jest bezskuteczne, czy też nie. Jedna z przesłanek do uznania wypowiedzenia za bezskuteczne jest spełniona: kawalerka nie ma takiej samej powierzchni co mieszkanie komunalne.

Zakładając, że kawalerka znajduje się w tej samej miejscowości, co lokal komunalny, w pierwszym etapie warto wysłać pismo do gminy z prośbą o wycofanie wypowiedzenia z uwagi na to, że nie zostały spełnione wszystkie niezbędne warunki do wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego w razie posiadania tytułu prawnego do innego lokalu: chodzi tu o mniejszą powierzchnię kawalerki niż mieszkania komunalnego. Ponadto, jeśli kawalerka jest w złym stanie technicznym, a urządzenia w niej się znajdujące są w gorszym stanie niż znajdujące się w mieszkaniu komunalnym, również może pan to podkreślić w piśmie. Może pan również podnieść argument zamieszkiwania w kawalerce lokatora – pana babci, co powoduje, że lokal nie może być używany przez pana i pana rodzinę. Najlepiej byłoby, aby umowa najmu kawalerki dla babci została zawarta przed dokonaniem wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego przez gminę.

Jeśli gmina nie wycofa wypowiedzenia, pozostaje panu złożyć pozew do sądu o uznanie wypowiedzenia umowy najmu za bezskuteczne. W pozwie warto powołać wskazane wyżej argumenty. Trzeba podkreślić, że w razie, gdy gmina nie wycofa się z dokonanego wypowiedzenia umowy najmu, złożenie przez pana pozwu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niezbędne. Jeśli bowiem nie opuści pan lokalu komunalnego w terminie określonym w wypowiedzeniu, gmina złoży pozew do sądu o eksmisję z tego lokalu, w którym zostanie wskazane, że zajmuje pan lokal bez tytułu prawnego do lokalu komunalnego.

2011-08-16

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Ruczaj Park
Cystersów 26
ul. Wielicka - Rydygiera
Inwestycja Osiedle Klonowe 11
Cieślewskiego 7A
Prestige City
Villa sento
Biurowiec IMPOL
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice
Marine Hotel *****

Ruczaj Park

Kraków, Dębniki, ul. Kapelanka 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

ul. Wielicka - Rydygiera

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Biurowiec IMPOL

Kraków, Prądnik Biały, Conrada 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 
Super oferta: / poprzednia następna

Biuletyn KRN.pl

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Łódzki wschodnilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Grudziądzlokale użytkowe na sprzedaż gmina Grębkówdomy na sprzedaż gmina Paradyżmieszkania na sprzedaż w Luziniedomy na wynajem w Jarczów-Kolonii Drugiejmieszkania na wynajem w Dużych

Deweloperzy