Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Chciałabym kupić mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Krakowie. Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie? Jak mogę sprawdzić, czy mieszkanie w kamienicy jest własnością wyłącznie osoby sprzedającej?

Kamienica, w której znajduje się przynajmniej kilka mieszkań, powinna składać się z samodzielnych lokali mieszkalnych z założonymi dla nich odrębnymi księgami wieczystymi. Wówczas każdy właściciel jest właścicielem konkretnego mieszkania i współwłaścicielem części wspólnych budynku (klatka, strych itd.) oraz działki pod budynkiem w ułamku odpowiadającym powierzchni jego mieszkania do całej powierzchni budynku – tak jak w bloku wielomieszkaniowym. Jednak w dalszym ciągu większość kamienic ma nie do końca uregulowany stan prawny: kamienice te stanowią współwłasność zamieszkujących je osób, a w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości współwłaściciele wpisani są jedynie w określonych ułamkach, brak natomiast prawnego wyodrębnienia lokali. W praktyce każdy ze współwłaścicieli zajmuje określone mieszkanie (część budynku), jednak nie jest de facto właścicielem zajmowanego mieszkania, a jedynie współwłaścicielem całej nieruchomości (brak odrębnej księgi wieczystej na lokal). Taki stan rzeczy może oczywiście istnieć i nie rodzić problemów przez wiele lat. Problem pojawia się jednak, gdy któryś ze współwłaścicieli stanie się „mało zgodnym” sąsiadem (w Polsce o takich sąsiadów bardzo łatwo), zechce dochodzić zwrotu nakładów poczynionych na nieruchomość lub zechce uregulować tę sytuację, wnosząc wniosek do sądu o zniesienie współwłasności. Może to spowodować niespodziewane i spore koszty związane z postępowaniem sądowym i wyrównaniem udziałów. W przypadku kupna takiego „pseudo mieszkania” kupuje się po prostu tylko udział w nieruchomości bez zagwarantowanych 100% praw do konkretnego mieszkania. Ponadto kupowanie mieszkania w kamienicy ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie w większości przypadków niezbyt dobry stan techniczny budynku powoduje konieczność ponoszenia sporych nakładów remontowych przez następne lata. W sprawie remontów sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, a koszty wzrastają, gdy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.
Oczywiście mieszkanie w kamienicy ma też swoje zalety. Przede wszystkim mieszkania te są większe, bardziej przestronne, położone blisko centrum, ponadto ich ceny będą zawsze rosnąć, więc kupione dość tanio, stanowią dobrą inwestycję. Przy kupowaniu mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwagę na często pomijany aspekt, a mianowicie: kim są pozostali właściciele i czy jest się do nich „dopasowanym finansowo”. W dalszym ciągu bowiem większość kamienic zajmują ludzie o niskich dochodach, którzy wykupili lokale komunalne, i jeżeli osoba o sporych dochodach kupi w takiej kamienicy mieszkanie , to może mieć poważne kłopoty z wyegzekwowaniem i przeprowadzeniem jakichkolwiek remontów, czy choćby drobnych napraw w kamienicy. Wówczas możemy mieć piękne, przestronne i nowoczesne mieszkanie, ale będzie się do niego wchodziło przez cuchnącą, odrapaną klatkę schodową i brudne, zaniedbane podwórko. Może też wystąpić sytuacja odwrotna, z którą spotkałem się w praktyce, a mianowicie można kupić mieszkanie w kamienicy, w której właścicielami są osoby dużo bardziej od nas zamożne, mające spore fundusze na remonty i duże plany inwestycyjne dotyczące kamienicy. Możemy wtedy nie sprostać finansowo nakładom, do których ponoszenia będziemy jako współwłaściciele zobowiązani.

2007-10-02

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Aleja Zbożowa etap III, IV
Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14
Marine Hotel *****
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Villa sento
Lokale biurowe w centrum...
Oaza Bronowice
Osiedle Lawendowa 3
Słoneczny Zakątek
Mój Dom Etap IV
Cystersów 26
Inwestycja Imperial Business...
Bunscha Park
START Office

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 
Super oferta: / poprzednia następna

Biuletyn KRN.pl