Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Chciałabym kupić mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Krakowie. Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie? Jak mogę sprawdzić, czy mieszkanie w kamienicy jest własnością wyłącznie osoby sprzedającej?

Kamienica, w której znajduje się przynajmniej kilka mieszkań, powinna składać się z samodzielnych lokali mieszkalnych z założonymi dla nich odrębnymi księgami wieczystymi. Wówczas każdy właściciel jest właścicielem konkretnego mieszkania i współwłaścicielem części wspólnych budynku (klatka, strych itd.) oraz działki pod budynkiem w ułamku odpowiadającym powierzchni jego mieszkania do całej powierzchni budynku – tak jak w bloku wielomieszkaniowym. Jednak w dalszym ciągu większość kamienic ma nie do końca uregulowany stan prawny: kamienice te stanowią współwłasność zamieszkujących je osób, a w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości współwłaściciele wpisani są jedynie w określonych ułamkach, brak natomiast prawnego wyodrębnienia lokali. W praktyce każdy ze współwłaścicieli zajmuje określone mieszkanie (część budynku), jednak nie jest de facto właścicielem zajmowanego mieszkania, a jedynie współwłaścicielem całej nieruchomości (brak odrębnej księgi wieczystej na lokal). Taki stan rzeczy może oczywiście istnieć i nie rodzić problemów przez wiele lat. Problem pojawia się jednak, gdy któryś ze współwłaścicieli stanie się „mało zgodnym” sąsiadem (w Polsce o takich sąsiadów bardzo łatwo), zechce dochodzić zwrotu nakładów poczynionych na nieruchomość lub zechce uregulować tę sytuację, wnosząc wniosek do sądu o zniesienie współwłasności. Może to spowodować niespodziewane i spore koszty związane z postępowaniem sądowym i wyrównaniem udziałów. W przypadku kupna takiego „pseudo mieszkania” kupuje się po prostu tylko udział w nieruchomości bez zagwarantowanych 100% praw do konkretnego mieszkania. Ponadto kupowanie mieszkania w kamienicy ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie w większości przypadków niezbyt dobry stan techniczny budynku powoduje konieczność ponoszenia sporych nakładów remontowych przez następne lata. W sprawie remontów sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, a koszty wzrastają, gdy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.
Oczywiście mieszkanie w kamienicy ma też swoje zalety. Przede wszystkim mieszkania te są większe, bardziej przestronne, położone blisko centrum, ponadto ich ceny będą zawsze rosnąć, więc kupione dość tanio, stanowią dobrą inwestycję. Przy kupowaniu mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwagę na często pomijany aspekt, a mianowicie: kim są pozostali właściciele i czy jest się do nich „dopasowanym finansowo”. W dalszym ciągu bowiem większość kamienic zajmują ludzie o niskich dochodach, którzy wykupili lokale komunalne, i jeżeli osoba o sporych dochodach kupi w takiej kamienicy mieszkanie , to może mieć poważne kłopoty z wyegzekwowaniem i przeprowadzeniem jakichkolwiek remontów, czy choćby drobnych napraw w kamienicy. Wówczas możemy mieć piękne, przestronne i nowoczesne mieszkanie, ale będzie się do niego wchodziło przez cuchnącą, odrapaną klatkę schodową i brudne, zaniedbane podwórko. Może też wystąpić sytuacja odwrotna, z którą spotkałem się w praktyce, a mianowicie można kupić mieszkanie w kamienicy, w której właścicielami są osoby dużo bardziej od nas zamożne, mające spore fundusze na remonty i duże plany inwestycyjne dotyczące kamienicy. Możemy wtedy nie sprostać finansowo nakładom, do których ponoszenia będziemy jako współwłaściciele zobowiązani.

2007-10-02

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Marine Hotel *****
Inwestycja Osiedle Klonowe 11
Prestige City
ul. Wielicka - Rydygiera
Ruczaj Park
Villa sento
Sand Hotel ****
Cystersów 26
Biurowiec IMPOL
Oaza Bronowice
Cieślewskiego 7A

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

ul. Wielicka - Rydygiera

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Ruczaj Park

Kraków, Dębniki, ul. Kapelanka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Biurowiec IMPOL

Kraków, Prądnik Biały, Conrada 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

Biuletyn KRN.pl

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Świętochłowicemieszkania na wynajem powiat Ostrzeszowskidomy na sprzedaż gmina Borkimieszkania na wynajem gmina Sułoszowadomy na wynajem w Dobrym Mieściemieszkania na wynajem w Długołęcemieszkania na sprzedaż w Łężku

Deweloperzy