Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zasiedzenie przez Skarb Państwa a prawo do odszkodowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zajął się ostatnio skargą spadkodawcy uprzedniego właściciela nieruchomości na brak ustalenia odszkodowania za pozbawienie własności. Co do zasady odszkodowanie należy się na pozbawienie własności nieruchomości w wyniku wywłaszczenia.

W przedmiotowej sprawie, która dotyczyła kilku działek, organ administracyjny ustalił, że odszkodowanie nie jest zasadne, ponieważ wymienione we wniosku działki, ostatecznie wskazane w czasie wizji lokalnej, nigdy nie były własnością spadkodawcy lub innych członków jego rodziny, tym samym nie ma podstaw do przyznania odszkodowania. Po odwołaniu wnioskodawcy i analizie ksiąg wieczystych ustalono, że rzeczywiście jedna z działek była własnością jego spadkodawcy, jednak Skarb Państwa nabył z dniem 1 stycznia 1957 r. sporną działkę zasiedzenie (zgodnie z danymi ujawnionymi w księgach wieczystych), a obecnie działka ta stanowi przedmiot prawa własności osób prywatnych.

Powyższe oznacza, że działka ta wprawdzie należała do spadkodawców skarżącego, jednak prawo rzeczowe przysługujące im do tej działki nie zostało utracone w wyniku wywłaszczenia, a to oznacza, że nie aktualizuje się podstawa do ustalenia odszkodowania w trybie prawa administracyjnego. Sąd wskazał zatem, że odszkodowanie nie jest należne w przypadku zasiedzenia przez Skarb Państwa ziemi od prywatnego właściciela.

Mimo że termin "pozbawienie praw do nieruchomości" (użyty w kontekście możliwości ubiegania się o odszkodowanie) oznacza każde działanie władcze przynoszące skutek w postaci odebrania praw do nieruchomości podmiotom, którym one przysługiwały, a nie tylko takie działania, jakie we właściwych zostały zakwalifikowane do kategorii wywłaszczania, ewentualnie określone jako ograniczanie praw do nieruchomości lub jako ograniczanie sposobu korzystania z nieruchomości. Ponadto, aby mogło dojść do ustalenia odszkodowania, niezbędnym jest wskazanie konkretnego przepisu obowiązującego prawa, który za tego typu pozbawienie prawa własności przewiduje możliwość ustalenia odszkodowania. W przedmiotowej sprawie nie ma to jednak miejsca.

Sądy administracyjne nie mają też kompetencji do oceny, czy zasiedzenie nastąpiło w sposób zgodny z prawem. Skarżący w tej kwestii musieliby zwrócić się do sądów powszechnych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 listopada 2019 r. II SA/Gd 430/19

Kancelaria Janowski Markiewicz

2020-07-20

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże na wynajeminne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Tarnowskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Katowicelokale użytkowe na wynajem gmina Tereszpolmieszkania na wynajem gmina Pasłękmieszkania na sprzedaż w Witaszycachdomy na sprzedaż w Baranowiemieszkania na sprzedaż w Chabielice-Kolonii

Deweloperzy

);