Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zakup nieruchomości w imieniu dziecka

Czy istnieje możliwość nabycia nieruchomości w imieniu dziecka bez zezwolenia sądu opiekuńczego?

Przed Sąd Najwyższy trafiła sprawa dotycząca nabycia przez rodziców w imieniu dziecka nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży. Przed zawarciem umowy rodzice przekazali małoletniemu w darowiźnie środki pieniężne potrzebne na nabycie przedmiotowej nieruchomości. W trakcie sporządzania aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości notariusz odmówił dokonania czynności notarialnej, ze względu na to, że nabywcą nieruchomości za środki pieniężne jest małoletni, co z kolei zdaniem notariusza przekraczało zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka i zgodnie z art. 101§ 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymagało uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Nie pomógł również fakt, że rodzice zobowiązywali się do pokrywania obciążeń związanych z utrzymaniem nabytej nieruchomości do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Rodzice złożyli zażalenie do Sądu Okręgowego na odmowę dokonania czynności przez notariusza. W trakcie postępowania Sąd Okręgowy zwrócił się z zagadnieniem prawnym do Sądu Najwyższego.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego – rodzice bez zezwolenia sądu opiekuńczego nie mogą nabywać w imieniu dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży także wtedy, gdy środki pieniężne na zakup pochodzą z dokonanej przez nich darowizny celowej.

Uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2019 r., sygn. akt III CZP 85/18

Krzysztof Janowski, radca prawny

2019-04-01

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na sprzedażmieszkania na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Krakówdomy na sprzedaż powiat Miechowskimieszkania na sprzedaż gmina Białamieszkania na wynajem gmina Klonowadomy na wynajem w Błoniachdomy na sprzedaż w Szarkumieszkania na wynajem w Piaskach

Deweloperzy

);