Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Skutki podatkowe sprzedaży gospodarstwa rolnego

Na początku marca Dyrektor KIS przychylił się do interpretacji wnioskodawczyni, która założyła możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego dla osób fizycznych w przypadku sprzedaży gospodarstwa rolnego.

Wnioskodawczyni, będąc jedyną właścicielką gospodarstwa, dokonała poprzez akt notarialny jego całościowej sprzedaży. Gospodarstwo to składało się z dwóch działek mierzących łącznie 1,4373 ha oraz budynku mieszkalnego i gospodarczego.

Nabywcą było małżeństwo rolników, które posiadało już aktywne od ponad 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni 11,7538 ha. W drodze aktu notarialnego nabywcy oświadczyli, że dokonują nabycia gruntów rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w znaczeniu ustawy o podatku rolnym i że będą je prowadzić przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia.

Art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada zwolnienie od podatku przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przychodu ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. Przesłanką zastosowania zwolnienia jest więc zakwalifikowanie działki jako użytku rolnego (bądź jako gruntu zadrzewionego i zakrzewionego na użytkach rolnych). Teren ten musi być przy tym jednocześnie gospodarstwem rolnym w myśl w art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym – czyli obszarem gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, będących własnością osoby fizycznej. Dodatkowo, co wyraźnie wskazano w przepisie ustawy PIT, wskutek sprzedaży grunt ten nie może utracić rolnego charakteru.

W interpretowanym stanie faktycznym zaistniały łącznie wszystkie trzy przesłanki konieczne do uzyskania zwolnienia – co ważne, cel zakupu został bezpośrednio wyartykułowany w akcie notarialnym w formie oświadczenia nabywców. Dzięki temu uprzednia właścicielka może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie niniejszej czynności prawnej.

Warto zauważyć, że sprzedaż może dotyczyć nie tylko całości, ale również części gospodarstwa rolnego – transakcja może więc obejmować wszystkie nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego albo tylko niektóre z nich (czyli jego część). Ważnym jest jednak fakt, iż muszą one łącznie mierzyć co najmniej 1 ha.

Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 marca 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.18.2018.2.JK3

Krzysztof Janowski, radca prawny

Kancelaria Janowski Markiewicz

2019-04-29

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażhale i magazyny na sprzedażdomy na wynajem powiat Brodnickidomy na sprzedaż powiat Opatowskimieszkania na wynajem gmina Zbójnodomy na wynajem gmina Ręcznomieszkania na sprzedaż w Mikołajewiedomy na sprzedaż w Robaczyniemieszkania na wynajem w Wilkołek Unikowski

Deweloperzy