Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Reklama na pojeździe zaparkowanym przy drodze publicznej

Jeżeli pojazd z reklamą służy innym celom niż tylko reklamowym, to jego zaparkowanie w pasie drogowym nie jest równoznaczne z umieszczeniem w tym pasie reklamy – wynika z wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

W przedmiotowej sprawie chodziło o przyczepę z reklamą na jej plandece zaparkowaną w pasie drogi publicznej. Umieszczenie reklamy w pasie drogowym drogi publicznej musi poprzedzać uzyskanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, a eksponowanie reklamy w pasie drogowym drogi publicznej bez stosownego zezwolenia skutkuje wymierzeniem kary pieniężnej, co w niniejszej sprawie uczyniono. Sprawa trafiła na wokandę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że umieszczenie reklamy na przyczepie w pasie drogowym wymaga zezwolenia zarządcy drogi jednak dotyczy to przyczep konstrukcyjnie przystosowanymi wyłącznie do zamieszczenia reklam (tzw. przyczepy banerowe). Jednak każdy przypadek, w którym w granicach pasa drogowego parkują pojazdy zawierające napisy czy oznaczenia firmy, musi być rozpatrywany indywidualnie. Nie można przyjąć takiego rozumowania, że w każdym przypadku pozostawienia pojazdu w pasie drogowym drogi publicznej, na którym to pojeździe widnieje reklama, wymagane jest uprzednie uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi, a w razie braku takiego zezwolenia nakładana jest kara administracyjna za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Zaparkowanie pojazdu w pasie drogowym drogi publicznej nie stanowi umieszczenia w tym pasie reklamy, jeżeli pojazd ten ze względu na swoje cechy konstrukcyjne i przeznaczenie służy innym celom, aniżeli wyłącznie cele reklamowe. Przyjęcie innego stanowiska musiałoby prowadzić do wniosku, iż każdy pojazd, który ze swej natury służy do celów transportowych, a jest oznaczony informacjami o charakterze reklamowym i zaparkowany został w pasie drogowym drogi publicznej bez zezwolenia zarządcy drogi, został w nim umieszczony nielegalnie.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 14 maja 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 469/12

2012-11-07

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedażgaraże do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Wysokomazowieckimieszkania na wynajem powiat Kołobrzeskimieszkania na sprzedaż gmina Racibórzmieszkania na sprzedaż gmina Nowa Sarzynadomy na wynajem w Dyszowiedomy na sprzedaż w Łysininiedomy na wynajem w Uszy

Deweloperzy

);