Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Problem dostępu do dróg publicznych

W przedmiotowej sprawie gmina uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego obejmujący swym zakresem m.in. działki budowlane. Sprawdzający go wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność powyższej uchwały. Zdaniem wojewody, działki, które wskutek uchwalonej zmiany staną się możliwe do zabudowy, pozbawią pozostałe obszary ważnego układu komunikacyjnego, umożliwiającego dostęp dużej liczby działek budowlanych do dróg publicznych.

Na pozostałych załącznikach wątpliwości wojewody wzbudziło „urwanie" zaplanowanych wcześniej dróg wewnętrznych bez zabezpieczenia ich prawidłowego zagospodarowania np. poprzez place manewrowe. Co istotne, w nadesłanych wyjaśnieniach Rada Gminy podniosła, że likwidacja planu komunikacyjnego spowodowana była wnioskami mieszkańców, a tworzenie dodatkowych dróg w tym rejonie nie jest niezbędne do obsługi komunikacyjnej terenu, ponieważ każda posesja ma zapewniony dojazd własną drogą do ulicy, niemniej twierdzenie to dotyczy stanu obecnego. Tymczasem układ komunikacyjny w planie ma dotyczyć przyszłych i planowanych możliwości zagospodarowania terenu, gdzie działki nie będą posiadały dostępu do drogi publicznej.

Skargę na powyższe rozstrzygnięcie nadzorcze zgłosiła gmina, wnosząc o jego uchylenie. Zdaniem skarżącej likwidowane ciągi komunikacyjne stanowią drogi niezaliczone do kategorii dróg publicznych, a ponadto do tej pory nie zostały wybudowane. Ich realizacja wymagałaby aktywności właścicieli nieruchomości, na których zostały one zaprojektowane, a wobec wyrażonego przez nich stanowiska byłoby to przedsięwzięcie niemożliwe do przeprowadzenia. Odnosząc się do kwestii skali rysunków planu, gmina podała, że zmiana miała na celu polepszenie ich czytelności.

Rozpoznając skargę, Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację wojewodzie. Uznał, że plan nie zabezpiecza dostępności nowo powstających działek do dróg publicznych, która to dostępność jest jednym z elementów kwalifikujących daną nieruchomość jako działkę budowlaną w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nie ma przy tym znaczenia w świetle art. 61 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy fakt, iż przewidziane w planie niektóre z ciągów komunikacyjnych, mają charakter dróg wewnętrznych. Jak wskazał sąd, przyjęta w przedmiotowej uchwale likwidacja niektórych ciągów przewidzianych w planie miejscowym z 2007 r., przy utrzymaniu minimalnej wielkości działek, jest wyrazem swoistej niekonsekwencji lokalnego prawodawcy, który z jednej strony chce rozwoju zabudowy jednorodzinnej z przewagą małych działek, a z drugiej przyjmuje rozwiązania uniemożliwiające taką zabudowę poprzez likwidację układu komunikacyjnego. Tego rodzaju działanie wskazuje na naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego. Rozwiązania dotyczące systemu komunikacyjnego muszą być bowiem ściśle powiązane z pozostałymi ustaleniami planu.

Naczelny Sąd Administracyjny badający skargę kasacyjną gminy nie przyznał jej racji, w zasadzie podzielając argumenty sądu I instancji oraz wskazując, że w okolicznościach niniejszej sprawy, nie chodzi o ustalenie, czy organ planistyczny ma obowiązek zapewnienia wszystkim nieruchomościom dostępu do drogi publicznej, ale o to, że przyjęte przez niego w miejscowym planie ustalenia będą wręcz uniemożliwiać uzyskanie takiego dostępu przez znaczną część działki.

sygnatura akt: II OSK 1360/16

2017-01-10

powrót do listy orzecznictw

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Inwestycja Osiedle Klonowe 11
Biurowiec IMPOL
Arged Spółdzielnia Handlowa...
Cieślewskiego 7A
Marine Hotel *****
Villa sento
Sand Hotel ****
Prestige City
Oaza Bronowice
Cystersów 26
Osiedle Piltza - Etap III

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Biurowiec IMPOL

Kraków, Prądnik Biały, Conrada 

Arged Spółdzielnia Handlowa...

Kraków. Gromadzka 46 

Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Osiedle Piltza - Etap III

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 
Super oferta: / poprzednia następna

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupienialokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat M. Skierniewicelokale użytkowe na sprzedaż powiat Ostródzkidomy na wynajem gmina Czajkówlokale użytkowe na wynajem gmina Rościszewomieszkania na wynajem w Ołtarze-Gołaczedomy na wynajem w Ożarowicachmieszkania na wynajem w Antoniewie

Deweloperzy