Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Powierzchnia użytkowa nieruchomości zakupionej w programie „MdM” – interpretacja podatkowa

W marcu bieżącego roku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia powierzchni użytkowej domu uprawniającej do ubiegania się o zwrot nakładów z tytułu pomocy państwa. Chodzi o ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zgodnie z tym aktem, osoba fizyczna, która po 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się o zwrot części wydatków (a konkretnie zwrot VAT). Prawo to obwarowane jest jednak dodatkowymi zabezpieczeniami.

Aby ubiegać się o pomoc państwa, osoba fizyczna w roku uzyskania pozwolenia na budowę może skończyć maksymalnie 36 lat. Wydatki muszą m.in. pokrywać zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a powierzchnia użytkowa domu powinna nie przekraczać 100 mkw. Artykuł 20 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi narzuca także inne ramy formalne konieczne do uzyskania zwrotu, ale w przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni zwróciła się do dyrektora KIS o wskazanie, czy do powierzchni użytkowej mieszkania należy wliczać garaż. W stanie faktycznym bowiem doszło do sytuacji, w której bryła z garażem przekraczała podane w ustawie 100 mkw. i groziło jej nieuzyskanie zwrotu.

Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska wnioskodawczyni, wskazując, że w określaniu powierzchni użytkowej należy sięgnąć do przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Artykuł 2 ust. 1 pkt 7 tego aktu stanowi zaś, że ten termin określa powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, „a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania”.

Przepis ten mówi też, że do powierzchni użytkowej lokalu nie wlicza się m.in. powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, wózkowni, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału, etc. Organ podatkowy wskazał, że w przypadku domu jednorodzinnego należy go stosować odpowiednio; niektóre pomieszczenia mogą w domu wystąpić analogicznie jak w lokalu mieszkalnym, a inne nie – chodzi np. o wózkownię. Analogicznie, pewne pomieszczenia występują w domach, podczas gdy brak ich w budynkach z lokalami mieszkalnymi, a mowa tu np. o komórkach przeznaczonych do przechowywania płodów rolnych oraz garażach.

Do obliczania powierzchni użytkowej domu w celu uzyskania zwrotu VAT nie powinno więc wliczać się garażu, a także np. wspomnianych komórek do przechowywania opału. Zwrot można uzyskać, składając wniosek do Urzędu Skarbowego w terminie do 31 grudnia w roku, w którym miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.

Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB2-2.4019.5.2018.1.MM

Krzysztof Janowski, radca prawny

2018-07-23

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Jaworskidomy na sprzedaż powiat Grójeckilokale użytkowe na wynajem gmina Wartamieszkania na sprzedaż gmina Pawonkówdomy na wynajem w Krojantachdomy na sprzedaż w Czyżewiemieszkania na sprzedaż w Zarzecze

Deweloperzy

);