Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Podział budynku a sprzedaż związanego z nim gruntu


Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, nie jest możliwa sprzedaż jednej z dwóch działek bez sprzedaży części budynku znajdującego się na niej. Podział nieruchomości musi odpowiadać zasadom logicznym i nie może naruszać generalnej reguły, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości. Tam, gdzie przebiega granica działki, przebiega też granica rozgranicząjąca budynek na dwie części. O własności budynku, który jest trwale związany z gruntem decyduje zawsze własność gruntu.

W sprawie, która trafiła do sądu, właścicielka gruntu pozwoliła na wybudowanie na nim budynku mieszkalnego, a następnie działka została podzielona na dwie w ten sposób, że na jednej znalazła się 1/3 wzniesionego budynku, a na drugiej 2/3. Po pewnym czasie jedna z działek została sprzedana, jednak wolą sprzedających była sprzedaż tylko działki bez części budynku, który się na niej znajdował. Nowy właściciel uznał jednak, że wraz z działką nabył 1/3 część budynku, który znalazł się na jego działce, i wystąpił do sądu o eksmisję. Sąd I instancji oddalił żądanie, a Sąd II instancji uznał, że w sprawie występuje zagadnienie prawne, które wymaga rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Pytanie prawne dotyczło jednak ważności umowy zawartej z pominięciem sprzedaży budynku, a mianowicie: czy umowa przeniesienia własności dotycząca części działki bez części domu była w ogóle dopuszczalna. Sąd Najwyższy odpowiedział, że umowa przeniesienia własności części nieruchomości bez jednoczesnego podziału znajdującego się na niej budynku jest nieważna.

Uchwała Sądu Najwyższego 26.04.2007 sygn. III CZP 27/07

2007-04-26

powrót do listy orzecznictw

Prezenter inwestycji

Super Oferta

START CITY
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemgaraże na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Obornickimieszkania na sprzedaż powiat Ropczycko-Sędziszowskimieszkania na sprzedaż gmina Boguchwałamieszkania na sprzedaż gmina Ostrów Wielkopolskimieszkania na sprzedaż w Żabino-Gąsiorydomy na wynajem w Trzemżalumieszkania na wynajem w Józefowie

Deweloperzy