Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Opodatkowanie sprzedaży lokali przez kilku inwestorów

Niezależnie od ilości sprzedawanych mieszkań, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że sprzedaż taka nosi znamiona zorganizowania charakterystycznego dla działalności gospodarczej, to tak powinna być ona zaliczona, m.in. przez organy podatkowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 stycznia 2017 r.

W przedmiotowej sprawie trójka inwestorów zbudowała na wspólnej działce budynek wielorodzinny posiadający 10 lokali, część z nich sprzedali. Urząd skarbowy doszedł do przekonania, że czynności związane z tą inwestycją, czyli: zakup działki, uzyskanie pozwolenia na budowę, sama budowa, a w konsekwencji sprzedaż wybudowanych mieszkań, mieszczą się w definicji prowadzenia działalności gospodarczej, co powoduje objęcie takiej sprzedaży podatkiem VAT.

Inwestorzy bronili się przed taką interpretacją, wykazując, że nie prowadzą i nie prowadzili żadnej działalności, a sprzedaż lokali mieści się w ich prywatnej sferze wykonywania prawa własności. W końcu z uwagi na liczną najbliższą rodzinę, takie przedsięwzięcie służyło zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ani organ odwoławczy, ani obie instancje sądu administracyjnego nie podzieliły zdania skarżących. WSA wskazał, że dla przyjęcia, czy jest prowadzona działalność gospodarcza, należy wykonać test stopnia aktywności takich działań w obrocie nieruchomościami. Jeśli wynika, że działający używa podobnych środków do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w prowadzeniu danej działalności, to test jest pozytywny, a działania takie są opodatkowane. Skład orzekający stwierdził, że tak też było w tym przypadku. Naczelny Sąd Administracyjny dodał, że kolejną przesłanką przemawiającą za profesjonalnym działaniem było wystawienie banneru reklamowego inwestycji oraz oferta aranżacji mieszkań. Według NSA w przypadku sprzedaży prywatnej, takie usługi nie są oferowane.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2017 r. Sygnatura akt: I FSK 915-916/15

2017-04-18

powrót do listy orzecznictw

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Krakowskie
Villa sento
Osiedle Piltza - Etap III
Sand Hotel ****
Panorama Grabówki
Cystersów 26
Oaza Bronowice
Inwestycja Osiedle Klonowe 11
Lokale usługowe
Prestige City
Marine Hotel *****

Osiedle Krakowskie

Kraków, Łagiewniki, skrzyżowaniu ulic... 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Osiedle Piltza - Etap III

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Panorama Grabówki

Grabówki 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Lokale usługowe

Kraków, Prądnik Biały, ul. Bociana 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 
Super oferta: / poprzednia następna

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajemhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Buskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Katowicedomy na sprzedaż gmina Łukowicadomy na wynajem gmina Kazimierz Dolnydomy na wynajem w Sosnówcedomy na wynajem w Nowej Dębowej Wolimieszkania na wynajem w Kopance

Deweloperzy