Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Instalacje gazu ziemnego a współwłasność przymusowa

W lutym 2018 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał w postępowaniu odwoławczym wyrok dotyczący zakresu współwłasności przymusowej we wspólnocie mieszkaniowej. Cały konflikt, który stał się przedmiotem sprawy, dotyczył wewnętrznych wątpliwości wspólnoty na temat sposobu korzystania z energii – część mieszkańców posiadała instalację gazu ziemnego, natomiast inni korzystali z instalacji gazowej na propan-butan. W związku z faktem, że rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadza zakaz korzystania z butli gazowych w budynkach, które są podłączone do sieci z gazem ziemnym, wspólnota podjęła uchwałę o rezygnacji z instalacji gazu.

Instalacje gazowe do części mieszkań doprowadzono indywidualnie, na wniosek poszczególnych właścicieli. Przyłącza zostały wykonane na podstawie pozwoleń zawartych w decyzjach administracyjnych, a dostawca gazu ziemnego uznał je za spełniające wszystkie warunki techniczne. Oznacza to, że wykorzystanie wewnętrznej instalacji gazowej należy wyłącznie do ich użytku. Wspólnota pozostawała jednak przy stanowisku, że taka instalacja jest przedmiotem współwłasności przymusowej.

Co istotne w niniejszej sprawie, to fakt, że w protokołach kontroli stanu technicznego nadzór gazowy niejednokrotnie wzywał do likwidacji instalacji gazu propan-butan – część mieszkańców przeszła wówczas na systemy indukcyjne i elektryczne. Pomimo to, w budynku aż 11 lokali zasilanych jest obecnie poprzez butle propan-butan, a jedynie 3 korzysta z gazu ziemnego. Zdaniem wspólnoty, która odwoływała się w niniejszej sprawie, podjęcie decyzji o likwidacji instalacji gazu ziemnego należy do większości mieszkańców wspólnoty.

Sąd apelacyjny wskazał, że ponieważ powodowie dokonali przyłączenia wewnętrznej instalacji na własny użytek, nie może być ona przedmiotem współwłasności. Ponadto zwrócił uwagę na fakt, że żadne prawo własności nie jest prawem absolutnym i uprawnienia właścicielskie muszą czynić zadość zasadom współżycia społecznego i społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa własności.

Przede wszystkim ograniczenia mogą być nakładane przez organy nadzoru, które stwierdzą nieprawidłowości, m.in. zagrażające życiu lub zdrowiu mieszkańców. Liczne protokoły wskazywały bowiem na nieprawidłowe działanie instalacji propan-butan, czego skutkiem były wezwania do ich usunięcia w poszczególnych lokalach.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 2 lutego 2018 r., I ACa 785/17

Krzysztof Janowski, radca prawny

2018-07-16

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdomy na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Żnińskimieszkania na wynajem powiat Lubaczowskidomy na sprzedaż gmina Suchy Laslokale użytkowe na sprzedaż gmina Łęczycadomy na wynajem w Michałowiedomy na sprzedaż w Śliwinachdomy na wynajem w Płosodrzy

Deweloperzy

);