Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zasłony i firanki - jak wybierać, by nie przesadzić?

Dekoracje okienne nieodłączną częścią naszych pomieszczeń. Bo trudno przecież wyobrazić sobie „gołe” okno, w którym nie zawiśnie nawet malutka firanka. Z doborem tego typu materiałów trzeba jednak uważać, by nie przedobrzyć. Podsuwamy kilka uniwersalnych, bezpiecznych rad, które uczynią nasze okno nie tylko eleganckim, ale również bardzo funkcjonalnym. Firany czy zasłony? – oto jest pytanie!

To jedno z podstawowych pytań, jakie zadajemy sobie tuż przed aranżacją okien. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Firany zestawione razem w zasłonami to najczęstszy widok w oknach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odpowiedzmy sobie na pytanie, jak bardzo chcemy nasze okno osłonić. Czy zależy nam na pełnej prywatności przed sąsiadami, którzy mogą nas podglądać szczególnie wieczorem, gdy zaświecamy światło? A może naszym głównym priorytetem jest zabezpieczenie się przed ostrymi promienia słonecznymi? A może podstawowy cel to po prostu udekorowanie okna lub rozświetlenie dla optycznego powiększenia pomieszczenia?

Jeżeli zależy nam na osiągnięciu tego ostatniego efektu, to zastosujmy białą, prostą firanę. Najbezpieczniejsza opcja to wybór tej z gładkiego i nie za grubego materiału. Możemy pokusić się o jakiś wzorek, ale musi być bardzo delikatny, najlepiej tylko subtelnie zarysowany. Takie rozwiązanie pomoże nam w rozjaśnieniu pomieszczenia oraz w optycznym jego powiększeniu. Całość prezentuje się bardzo elegancko i skromnie, ale w pełni pozytywnym tego słowa znaczeniu. Natomiast jeśli chcemy osiągnąć rezultat osłony przed słońcem czy gapiami, a jednocześnie liczymy na efekt dekoracyjny, to wzbogaćmy naszą okienną aranżację o zasłony. Te z reguły wykonywane są z grubszych materiałów, które nie prześwitują. Jak dobrać zasłonę do firany? Zazwyczaj stosujemy kontrastowe kolory, tzn. zasłona powinna być ciemniejsza. Możemy wybrać tę w głębokim kolorze, ale dobrym rozwiązaniem jest wybór tej o 2-3 tony ciemniejszej. Ciekawie prezentują się wyraźne kontrasty jak np. biały z czarnym. Oczywiście całość powinna pasować do stylu naszego wnętrza. Na przykład opcja czarno-biała sprosta bardzo modnemu ostatnio stylowi skandynawskiemu.

Nowoczesna sypialnia łóżko dwuosobowe

Jaka długość materiału?

Jeżeli podoba nam się asymetria, to zasłony z reguły powinny być dłuższe niż firanki – zestawienie na odwrót będzie wyglądać co najmniej… dziwnie. Firanka powinna sięgać raczej tylko do parapetu. W przypadku drzwi balkonowych przyjęło się, że musi kończyć się ok. 10-15 centymetrów nad podłogą. Możemy jednak zastosować dłuższą wersję, tj. „uciąć” ją ok. 1 centymetra nad ziemią. Bardzo modnym teraz połączeniem jest zestawienie firanki, która sięga do parapetu z zasłonami długimi do podłogi. Dość innowacyjna opcja, ale ciesząca się coraz większym zainteresowaniem ze względu na oryginalny wygląd.

Ozdoby na firany i zasłony – co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na rynku znajdziemy tak wiele opcji różnego rodzaju ozdób na firany i zasłony, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ważniejszą kwestią jest fakt, że ze spinkami, kwiatuszkami i innymi dekoracjami okiennymi bardzo łatwo przesadzić. Jeżeli nasze okno jest małe i już powiesiliśmy w nim zasłony i jeszcze chcemy do całości dołożyć ozdoby (np. spiąć klamerką zasłony w połowie), to aranżacja może wydawać się bardzo ciężka. Tym samym – osiągniemy odwrotny efekt do zamierzonego. Tego typu efekty o wiele lepiej będą prezentować się w dużych oknach, które wychodzą z przestronnych pomieszczeń. W takich przypadkach możemy bardziej poszaleć z dekoracjami.

Sypialnia w stylu modern

Trochę praktyki zawsze się przyda

I jeszcze bardzo istotna porada na koniec. Kupując firany lub zasłony (lub materiały, które oddamy do krawcowej) zwróćmy uwagę na samą tkaninę. Nie bójmy się pytać sprzedawców o szczegóły. Taki zakup to niemały wydatek, którego zresztą nie chcemy często powtarzać. Dowiedzmy się zatem, jak dany materiał wchłania kurz, czy szybko nie wyblaknie przy nadmiernej eksploatacji na słońcu i na jak długo kolor zachowa swoją intensywność. Powodzenia w zakupach i aranżacji okna!

Autor: Irena Zajdel, Prezes Firmy VALENT – Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia www.valent.pl
Artykuł powstał przy współpracy z firmą ANIGOrolety.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniagaraże na wynajeminne nieruchomości do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Elblągmieszkania na sprzedaż powiat Myśliborskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Miłoradzmieszkania na sprzedaż gmina M. Zielona Góradomy na sprzedaż w Skarchowiedomy na sprzedaż w Nowym Borówkumieszkania na sprzedaż w Białce

Deweloperzy

);