Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany Prawa budowlanego od 2017 roku

Zmiany Prawa budowlanego od 2017 roku

Nowelizacja Prawa budowlanego zakłada dodatkowe uproszczenia w zakresie procesu budowlanego. Kolejne obiekty nie będą wymagały pozwolenia na budowę.

Czekają nas kolejne zmiany prawa budowlanego za sprawą ustawy o zmianie niektórych ustaw, w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projektowane zmiany mają wejść w życie od 2017 r. Tak jak poprzednia nowelizacja, także i obecna zakłada kolejne uproszczenia procesu budowlanego poprzez określenie robót budowlanych, które wymagały pozwolenia na budowę, jako wymagających zgłoszenia lub niewymagających ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 mkw., która dotychczas wymagała zgłoszenia, po nowelizacji nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Natomiast budowa wiat o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw., powierzchni działki, która obecnie wymaga pozwolenia na budowę (z wyjątkiem wiat na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe) po nowelizacji będzie wymagać zgłoszenia.

Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 mkw. i opaski brzegowe oraz inne sztuczne, powierzchniowe lub liniowe umocnienia brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych dotychczas wymagały zgłoszenia, po nowelizacji nie będą wymagały ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Wykonanie instalacji klimatyzacyjnych ma się odbywać bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.

Zjazdy z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach obecnie wymagają pozwolenia na budowę, a po nowelizacji będą wymagać zgłoszenia. Natomiast zjazdy z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach, które dotychczas były realizowane na podstawie zgłoszenia, nie będą potrzebowały pozwolenia ani zgłoszenia.

Przepusty o średnicy do 100 cm obecnie wymagają pozwolenia na budowę, a po nowelizacji nie będą wymagały ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Przebudowa budynków, dla których konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, obecnie co do zasady wymaga pozwolenia na budowę, jednak wymóg uzyskania zgody organu administracji architektoniczno-budowlanej na przebudowę (np. poszerzenie otworów drzwiowych) zostanie uznany za zdecydowanie zbędny, pod warunkiem, że nie dotyczy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych. Jednak dla przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych pozostanie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę.

Przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych obecnie wymaga zgłoszenia, pod warunkiem, że nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku. Zgłoszenie będzie wymagane jedynie w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków, a w pozostałym zakresie przebudowa nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

Remont obiektów budowlanych, których realizacja wymaga pozwolenia na budowę, obecnie musi przebiegać na podstawie zgłoszenia, a po nowelizacji zgłoszenia wymagać będą takie remonty, które dotyczyłyby obiektów budowlanych innych niż budynki z pozwoleniem na budowę. Przepis ten dotyczy także przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych budynków, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Ponadto skrócony zostanie termin sprzeciwu do zgłoszeń budowy – z 30 do 21 dni, co zapewni przyspieszenie rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji na podstawie zgłoszenia. Co więcej, proponuje się dodanie przepisu umożliwiającego wydawanie zaświadczeń o niewnoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia przed upływem terminu. Doprecyzowaniu ma ulec instytucja istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. W szczególności nie będzie istotnym odstąpieniem zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego, który nie jest obiektem liniowym. Odstąpienie nie może przekroczyć 2 proc. i spełnia inne oczywiste warunki. Ponadto proponuje się umożliwienie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu tymczasowego, w skutek czego po upływie terminu określonego w zgłoszeniu w dalszym ciągu będzie można użytkować ten obiekt. Obecnie po upływie tego terminu bezwzględnie musi on zostać rozebrany. Nie ma możliwości doprowadzenia do sytuacji, w której taki obiekt będzie nadal użytkowany.

Źródło: KRN.pl | 2016-10-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (10)

szymek-43 ⋅ 20-02-2017 | 14:02

Zwracam sie z prosba o udzielenie informacji odnosnie miejsc postojowych na wydzirzawionym terenie przez miasto.Czy na 25 miejsc postojowych przed blokiem potrzebne jest pozwoleni na budowe czy wystarczy zqoszenie i jakie powinny byc odleqlosci odo okien do samochodu.

szymek-43 ⋅ 20-02-2017 | 13:25

Czy zmienily sie przepisy odnosnie miejc postojowych i parkinqowych przed dluqimi blokami w miastach.Chodzi o ilosc miejsc i odleqlosc od okien.

sed lex ⋅ 22-01-2017 | 20:35

a co z ta drogą ?? czy , z drogi , wojewodzkiej moge sobie zrobic , zjazd ( i wjazd) na nowo budowany dom , przy drodze , NA , podstawie zgloszenia , z załaczonym szkicem, ? BEZ zezwolenia ?? czy te nowe prawo dotyczy budynków , tylko w miescie czy też poza granicami miasta ,, lub wsi,,

tomekdomek ⋅ 22-01-2017 | 19:34

Witam, Czy jeśli w pozwoleniu na budowę domu miałem wpisaną budowę drogi/zjazdu i włączenia się do drogi gminnej to po zmianie prawa muszę tę drogę wykonać, czy mogę odebrać dom bez wykonania drogi ?

el ⋅ 16-01-2017 | 23:20

@bolek1 wedlug nowelizacji jesli planujesz prace ktore nie podlegaja ani pozwoleniu ani zgloszeniu bedziesz mogl normalnie przeprowadzic. jedyny problem moze byc chcac uzyskac dotacje np. na termoizolacje gdyz musisz miec zgode wspolwlasciciela. no chyba, ze planowane programy zniosa ten obowiazek. wiem rowniez, iz istnieje sposob na ominiecie formalnych zgod wspolwlasciceli, jesli lacznie reszta wspolwlasciceli nieruchomosci ma powyzej 50%, jednakze nie znam szczegolow. pzdr

POLAK ⋅ 05-01-2017 | 10:22

JAK TO ZWAŁ TO NIE DEMOKRACJA

wer ⋅ 01-01-2017 | 17:27

A ja się pytam kiedy wreszcie zniknie z prawa budowlanego idiotyczne słowo PRZYDOMOWE, które wprowadził jakiś kretyn. Przez to jedno słowo na pustej działce nie można nawet łopaty wbić w ziemię bez zgody urzędnika.

bolek1 ⋅ 31-12-2016 | 17:06

Jestem wspolwlascicielem domku jednorodzinnego moj udzial 3/4 w dziedziczonym spadku Od14 lat place podatki wykonuje biezace remonty wspolwlasciciel to nie interesuje chcialem rozbudowac budynek ale musze miec zgode wspolwlascicieli chore prawo

Grażyna 50 ⋅ 01-12-2016 | 18:35

PRZESZUKAŁAM INTERNET , BYŁAM W PINB Z ZAPYTANIEM O ZMIANĘ PRAWA . NIKT NIC NIE WIE. SKĄD TA INFORMACJA. OD CZERWCA USIŁUJĘ ZROBIĆ ZGŁOSZENIE NA ZJAZD Z DROGI POWIATOWEJ ALE SPRAWA UTKNĘŁA NA POZWOLENIU WODNO PRAWNYM.

karolina46 ⋅ 08-11-2016 | 15:20

No i całe szczęście, jakby było mało problemów przy budowie. W końcu krok w dobrym kierunku. http://kupno-domu.szczecin.pl

Pokaż wszystkie komentarze (10)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Gostynińskimieszkania na wynajem powiat Pińczowskimieszkania na sprzedaż gmina Ustrońlokale użytkowe na wynajem gmina Filipówdomy na wynajem w Adamowiedomy na wynajem w Bronisławowiedomy na wynajem w Szczytnie

Deweloperzy

);