Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ziemia – pomysł na inwestycję

Ziemia – pomysł na inwestycję
Wspólne inwestowanie szansą na zwielokrotnienie zysku

Od zarania dziejów inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najpopularniejszych form lokowania kapitału i jego pomnażania. Co więcej, uznaje się ją za najbezpieczniejszą względem pozostałych opcji.

W dzisiejszych czasach większość osób, decydując się na inwestycję w nieruchomości, wybiera rynek mieszkaniowy. Jednak równie korzystne, o ile nie lepsze perspektywy charakteryzują inwestowanie w grunty. Zważając na sytuację związaną z deficytem ziemi pod zabudowę mieszkaniową, czynnik ten w najbliższych latach może okazać się głównym determinantem windowania cen działek budowlanych. Tym samym osoby, które nabędą atrakcyjne inwestycyjnie tereny, już w niedługim czasie poprzez odsprzedaż mają szansę na zwielokrotnienie w ten sposób zachowanego kapitału. Co ważne, w porównaniu do obarczonego stosunkowo wysokim ryzykiem rynku akcji czy obligacji, właścicielowi nieruchomości gruntowych praktycznie nie grozi całkowita utrata środków.

Większa podaż pieniądza będzie powodować, że mimo wszystko to rynek nieruchomości kolejny raz będzie w stanie chronić jego wartość i produktywność. Od zawsze nieruchomości były najbezpieczniejszą formą lokowania kapitału, a dobrze wybrane również bardzo zyskowną – mówi Dariusz Seges Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju, Rodzinne Inwestycje

Lokalizacja kluczem do sukcesu

W przypadku inwestowania w ziemię gwarancją zysku jest odpowiednia lokalizacja. To tak naprawdę główny determinant wartości gruntu, bez względu na jego charakter. Czy to w przypadku terenów rekreacyjnych, turystycznych, czy też przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, usytuowanie będzie odgrywało kluczową rolę. Wybierając nieruchomość, zawsze pod uwagę trzeba wziąć jej potencjał w odniesieniu do zmian, jakie mogą nastąpić w jej najbliższym otoczeniu, czyli np. rozwój miejscowości, w granicach której znajduje się grunt. Wiedza o planach inwestycyjnych w okolicy będzie miała decydujący wpływ na to, czy np. osoby poszukujące działki pod budowę domu zainteresują się oferowanym przez nas gruntem. Jeśli w pobliżu nie ma właściwej infrastruktury i najważniejszych punktów nasze szanse na sprzedaż takiej nieruchomości są niewielkie. Analogicznie w miejscu, gdzie nie ma warunków do spędzenia interesująco czasu wolnego, nie będzie popytu na usługi turystyczne, jeśli z myślą o tym przeznaczeniu nabędziemy ziemię.
 

Bezpieczne inwestowanie

W przypadku każdej inwestycji w nieruchomości – bez względu na jej rodzaj – jednym z najważniejszych aspektów jest wszelkiego rodzaju dokumentacja. Zaznajamiając się ze wszystkimi kwestiami, w których mogą kryć się niepożądane niespodzianki, minimalizujemy ryzyko fiaska [a nawet kłopotów finansowych] i maksymalizujemy szansę na satysfakcjonujący zysk. Mowa tu oczywiście m.in. o MPZP, czyli Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki informacjom zawartym w dokumencie, przyszły inwestor może zorientować się, jakiego rodzaju inwestycje są dopuszczone na sąsiadującym z wybraną działką terenie. W ten sposób zyskujemy pewność, że tuż obok nie powstanie ferma czy inny obiekt wiążący się z niepożądanym oddziaływaniem. Dane zawarte w MPZP są istotne z inwestycyjnego punktu widzenia, ponieważ pomogą określić, czy wytypowana lokalizacja ma oczekiwany przez inwestora potencjał. Równie ważne będą aspekty wiążące się bezpośrednio z nabywanym gruntem. W tym przypadku kluczowe wzmianki znajdują się w księdze wieczystej. Jej poszczególne części odnoszą się do kwestii służebności, a co najważniejsze, informują o ewentualnych obciążeniach finansowych ciążących nad nieruchomością. O czym nie można jeszcze zapomnieć, kiedy planujemy inwestycję, zdradza Bogdan Paterek, CEO ITSiF:

Termin zbycia gruntu i oczekiwaną minimalną stopę zwrotu warto znać jeszcze przed decyzją o zakupie, tym sposobem łatwiej będzie nam rozpocząć poszukiwania.

 

Pielęgnacja gruntu podnosi jego wartość

Wydawać by się mogło, że proces inwestycyjny, którego przedmiotem jest grunt, kończy się w momencie przelania środków na konto sprzedającego, a zysk to formalność polegająca na transakcji sprzedażowej. Prawdą jest, że pomnażanie wartości ziemi dokonuje się samoistnie wskutek tendencji rządzących w określonym czasie rynkiem nieruchomości. Jednak inwestor ma wpływ na atrakcyjność swojej działki, a to bez względu na ogólną sytuację rynkową przyczynia się do wysokości ceny, czyli tego, ile tak naprawdę da się zarobić na sprzedaży działki. Poprzez odpowiednie działania można bowiem skutecznie wpłynąć na wartość gruntu. Podstawowe jest tutaj zadbanie o teren. Zaliczają się do tego prace takie jak usunięcie kamieni czy karp oraz pielęgnacja trawy, krzewów i drzew. Warto też zabezpieczyć teren przed zniszczeniami, jakich mogą dokonać dzikie zwierzęta.

Ważną kwestią będą dodatkowe nakłady zwiększające atrakcyjność oferty, lokalizacja jest kluczowa, jednak nie można nie docenić możliwości podniesienia wartości działki przed wystawieniem jej na sprzedaż (…) Efektem współpracy z profesjonalistą zwykle jest wyższa cena sprzedaży oraz brak zaskoczeń związanych np. z uzbrojeniem terenu, itp. – mówi Bogdan Paterek, CEO ITSiF.


Wspólne inwestowanie może się opłacać

Inwestowanie w nieruchomości kojarzone jest z koniecznością posiadania dużego kapitału. Jednak przy obecnym rozwoju rynku nieruchomości pojawiło się wiele opcji inwestycyjnych. Jedną z nich jest współwłasność. Ta forma inwestowania otwiera możliwość dla osób, które choć nie posiadają spektakularnych oszczędności, chcą je ulokować w ziemię. Analogiczne zjawisko występuje w związku z rynkiem mieszkaniowym. I w jednym i drugim przypadku samodzielnie można zebrać grupę inwestorów, którzy wejdą w spółkę lub wejść we współpracę z firmami, które się tym zajmują. Jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania? Kiedy nad terenem inwestycyjnym pieczę trzyma profesjonalna firma, zyskujemy nie tylko wygodę wynikającą z mniejszej konieczności angażowania się w cały proces. Dodatkowo zwiększają się środki i możliwości, jakimi inwestor dysponuje, jeśli chodzi o „uatrakcyjnienie” gruntu. W ten sposób wykonanie zadań typu budowa oświetlenia nie są już poza zasięgiem finansowym. W zależności od charakteru działki rozważać można też utworzenie terenu rekreacyjnego, a nawet rozbudowę infrastruktury drogowej bądź doprowadzenie niezbędnych sieci. Jak wiadomo, wykonanie tego typu prac podnosi wartość nieruchomości. Przy okazji inwestowania opartego na współpracy należy wspomnieć o pewnego rodzaju poczuciu bezpieczeństwa, że typujemy odpowiedni grunt – nasze przewidywania są zweryfikowane przez specjalistów, a oprócz tego nie jesteśmy sami w procedurach prawno-administracyjnych.

Jak w przypadku każdej inwestycji, także lokując kapitał w gruntach, trzeba mieć na uwadze, że osiągnięcie założonego celu będzie zależało przede wszystkim od trafnego wyboru nieruchomości – z największymi perspektywami inwestycyjnymi.

 

Źródło: KRN.pl | 2019-08-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniakamienice na zamianękamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Chorzówlokale użytkowe na wynajem powiat Bolesławieckilokale użytkowe na wynajem gmina Mędrzechówlokale użytkowe na wynajem gmina M. Mysłowicedomy na wynajem w Sipiorachmieszkania na wynajem w Rokiciemieszkania na sprzedaż w Zielonówek

Deweloperzy

);