Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zakup zabytkowej nieruchomości i jej adaptacja

Zakup zabytkowej nieruchomości i jej adaptacja

Zabytkowy charakter oferowanej nieruchomości nie powinien zniechęcać potencjalnego inwestora. Wręcz przeciwnie. Takie inwestycje mają swoje zalety.

Zakup nieruchomości stanowiącej zabytek w rozumieniu ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 2187) w celu adaptacji takiej nieruchomości na cele hotelowe, instytucję kultury czy inne cele niemieszkalne, stanowi proces wymagający uwzględnienia szerszego spektrum zagadnień, aniżeli tożsamy proces dotyczący nieruchomości o charakterze niezabytkowym.

Okoliczność, iż nieruchomość ma charakter zabytkowy, nie powinna jednak być zniechęcająca dla potencjalnego inwestora. Wręcz przeciwnie. Przywrócone do użytkowania zabytkowe nieruchomości charakteryzuje bardzo często niepowtarzalny charakter, który jest nie do odtworzenia przy realizacji współczesnej zabudowy. Historyczne budynki same w sobie stanowią często „landmarki” okolicy, w której się znajdują, przyciągając swoją atrakcyjnością.

Sam zabytkowy charakter nie powinien więc odstraszać, lecz może być niepowtarzalnym atutem realizowanej inwestycji. Konieczne jest jedynie właściwe przygotowanie się do tego procesu. Niniejszy artykuł porusza najistotniejsze zagadnienia prawne związane z zakupem nieruchomości stanowiącej zabytek, w celu adaptacji takiej nieruchomości na cele hotelowe, instytucję kultury czy inne cele niemieszkalne i nie ma charakteru wyczerpującego opracowania. Jedynie na marginesie poruszane będą kwestie, które nie mają charakteru prawnego.


Kupno zabytku: regulacja prawna


Podstawową regulację prawną dotyczącą zabytków, w tym zabytków nieruchomych, stanowi ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 2187). Choć zawiera ona zasadniczy zrąb przepisów dotyczących opieki nad zabytkami, w tym zabudowy i zagospodarowania zabytków nieruchomych, nie jest to jedyny akt w tej materii. Niektóre przepisy zostały rozproszone w innych regulacjach prawnych i można je odnaleźć np. w ustawie o gospodarce nieruchomościami czy w ustawie – Prawo budowlane.


Stan prawny zabytkowej nieruchomości


Podstawową kwestią związaną z nabyciem każdej nieruchomości jest uprzednie badanie jej stanu prawnego, w sposób szczególny w kontekście planowanego zagospodarowania i zabudowy. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku nieruchomości o charakterze zabytkowym. Z tym, że w tym przypadku konieczne jest uwzględnienie dodatkowych elementów.

Tytułem przykładu można wskazać dopuszczalność podziału nieruchomości (działki gruntu). Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 8) ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podział zabytku nieruchomego wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z tego powodu – przed nabyciem zabytku nieruchomego – konieczne jest dokonanie przez inwestora oceny prawnej, czy – a jeśli tak – to w jakim zakresie podział będzie dopuszczalny i jak to zagadnienie wpisuje się w plany inwestycyjne inwestora. Jeśli np. planowane w budynku jest wyodrębnienie lokali (aparthotel), a jednocześnie inwestor chciałby zachować wszystkie udziały w obszarze poza obrysem budynku, wówczas konieczna będzie ocena dopuszczalności dokonania podziału zgodnie z planami inwestycyjnymi.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 08/2018 | 2018-05-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Były dyrektor spółki. ⋅ 13-05-2018 | 07:49

Autor tekstu nic nie napisał o korupcji jaka występuje podczas kupowania i adaptacji.Gdy nabywca się zbuntuje i nie chce dać "doli" zostaje zawiadomiony prokurator rejonowy.A inwestycja zostaje wstrzymana np. na 6 lat.Jako spółka prawa handlowego kupiliśmy zabytkowy zespół pałacowy w Sławutowie gmina Puck.Ponad 6 lat ,jako oskarżeni w ławach sądowych aż sąd (Sąd Apelacyjny w Gdańsku) uznał ,że cały akt oskarżenia to aberracja prawnicza.Czy ktoś poniósł konsekwencje?A ile strat dla spółki SLA .Prokurator szybko awansował (ten od Amber Gold-Witold Niesiołowski).

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Osiedle Klonowe 14
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice
CHE162PI47

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna