Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi trwa. Rośnie też wysokość zaciąganych kredytów

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi trwa. Rośnie też wysokość zaciąganych kredytów
Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi trwa. Rośnie też wysokość zaciąganych kredytów

Zakończenie programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” spowodowało pewien spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, wciąż jednak utrzymuje się on na wysokim poziomie. W lutym bieżącego roku w całej Polsce złożono ponad 26 000 wniosków kredytowych, a ich średnia wysokość wynosiła 427 220 zł.

Styczeń 2024 roku był rekordowym miesiącem pod kątem udzielonych kredytów mieszkaniowych. Było to pokłosiem wzmożonego zainteresowania nimi ze względu na wygasający program rządowy „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W pierwszym miesiącu roku wartość udzielonych kredytów przekroczyła 10 mln zł, co stanowiło historyczny wynik, niemal pięciokrotnie lepszy, niż w analogicznym okresie 2023 roku. Luty był kolejnym miesiącem z tendencją wzrostową.

Coraz więcej osób stara się o udzielenie kredytu mieszkaniowego

Jak wynika z raportu BIK, w lutym bieżącego roku wnioski kredytowe złożyło 26 660 osób. To aż o 40,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (wtedy niewiele ponad 19 000 zapytań) oraz o 18,1 proc. więcej, niż w styczniu 2024.

- Popyt na kredyty mieszkaniowe wyhamował po zakończeniu przyjmowania wniosków w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2% i jest obecnie niższy niż w II półroczu 2023 roku, ale jednak pozostaje on wyraźnie wyższy (o 30-40%) niż w miesiącach przed lipcem ubiegłego roku – tłumaczy kierownik Zespołu Analiz BIK, Sławomir Nosal.

Nieznacznie rośnie średnia wysokość wnioskowanych kredytów

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w lutym bieżącego roku wzrosła o 58,5 %.  O tyle wyższa była łączna kwota zapytań kredytowych, które spływały do BIK-u z banków i SKOK-ów w całej Polsce w drugim miesiąc roku, w porównaniu do lutego 2023.

Średnia wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych wynosiła 427 220 zł, co stanowi kwotę wyższą aż o 18,8 proc. wyższą niż w lutym 2023 r., ale jednocześnie zaledwie 01, proc. wyższą niż w styczniu 2024 r.

- Istotnym czynnikiem wpływającym na wartość bieżącego odczytu Indeksu Popytu jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, która wzrosła z 19,02 tysięcy w lutym 2023 roku do 26,66 tysięcy w lutym 2024. Ponad 40% wzrostu liczby wnioskujących w porównaniu do lutego ub.r. jest w dużej mierze efektem ówczesnego „zamrożenia” popytu na kredyty mieszkaniowe w wyniku wysokiego poziomu stóp procentowych, mamy więc efekt niskiej zeszłorocznej bazy – ocenia Sławomir Nosal.

- Drugim ważnym aspektem determinującym poziom Indeksu jest wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do 427 tys. zł – to kwota o prawie 19% wyższa niż w lutym 2023 r. Jest ona jednak niższa o 1,8% niż w grudniu ub. roku. Jest to już efekt wniosków bez udziału Programu wsparcia kredytobiorców. Beneficjenci Programu Bezpieczny Kredyt 2% wnioskowali i zaciągali kredyty na wyższą średnią kwotę w porównaniu z kredytobiorcami „rynkowymi” – dodaje ekspert.

Jakie są prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych?

Kolejne miesiące mogą przynieść pewne spowolnienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Znaczna część osób zainteresowanych tym rodzajem finansowania zakupu nieruchomości skorzystała z niego do 7 stycznia 2024., kiedy zakończono rejestrację wniosków w programie „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”

Wiele osób czeka również na uruchomienie kolejnego programu – zapowiadanego przez rząd „Mieszkania dla Młodych”. Ma on ruszyć w drugiej połowie roku i to właśnie wtedy eksperci spodziewają się kolejnego skoku popytu na kredyty. 

Źródło: KRN.pl | 2024-03-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemhale i magazyny na wynajemdomy na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Będzińskidomy na sprzedaż powiat Pajęczańskimieszkania na sprzedaż gmina Gryfów Śląskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Grójecmieszkania na wynajem w Radomcemieszkania na sprzedaż w Kadłubiskadomy na wynajem w Czystej

Deweloperzy

);