Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz mieszkanie

Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz mieszkanie

Tegoroczny sezon wakacyjny można uznać za rozpoczęty. Wielu z nas myśli o wyjeździe, dlatego podpowiadamy, jak na ten czas zatroszczyć się o mieszkanie.

To właśnie w okresie wakacyjnym najczęściej decydujemy się na kilkutygodniowe wyjazdy i odpoczynek poza miastem. Planując dłużą nieobecność, warto przemyśleć nie tylko kwestie związane z samym miejscem wypoczynku czy podróży, ale również to, jak na czas naszej nieobecności zabezpieczyć mieszkanie lub dom. Mogłoby się wydawać, że zamknięcie drzwi jest sprawą oczywista, jednak oprócz tego, pozostaje wiele szczegółów, o których nie zawsze pamiętamy. Prawdopodobieństwo czarnego scenariusza lepiej ograniczyć do minimum i odpowiednio przygotować nieruchomość, aby później nie musieć walczyć ze skutkami niepożądanych wydarzeń.
 

Złodziej na horyzoncie

Tym, przed czym w pierwszej kolejności powinniśmy się ustrzec, są odwiedziny złodzieja. Czas wakacji to dla poszukiwaczy drogocennych skarbów najlepszy okres. Sprzyjająca złodziejskim wyprawom nieobecność domowników stwarza szereg okazji do rabunku. Im staranniej utrudnimy wdarcie się do mieszkania rabusiowi, tym większa szansa, że nie podejmie on próby włamania lub zostanie złapany. Właściwe zabezpieczenie nieruchomości to także podstawa do otrzymania odszkodowania w razie ewentualnej kradzieży. Niedopilnowanie miejsc, które mogą stać się „otwartymi drzwiami” dla złodzieja, czyni nas odpowiedzialnymi za poniesione straty. Jeżeli przestępca dostanie się do mieszkania zbyt łatwo i nie pozostawi śladów włamania, trudno będzie udowodnić, że doszło do takiego zdarzenia, a tym samym niemożliwe stanie się wyegzekwowanie od ubezpieczyciela rekompensaty.

Pozostawiając nieruchomość na dłuższy czas, trzeba pamiętać nie tylko o drzwiach wejściowych czy oknach, ale także o wszelkich miejscach pobocznych, którymi z łatwością można przedostać się do środka. Kwestia ta dotyczy głównie osób posiadających domy i to one będą musiały zwrócić uwagę na więcej szczegółów. Mieszkańcy lokali w budynkach wielorodzinnych powinni pamiętać, że dokładnie należy skontrolować, czy skrzydła prowadzące na balkon bądź taras są wystarczająco zabezpieczone na wypadek włamania. Jeśli nie jesteśmy tego pewni, warto zainwestować w żaluzje, będące dodatkową barierą. Warto również sprawdzić, czy nasze drzwi wejściowe posiadają atest antywłamaniowy – będzie on podstawą do uzyskania większego odszkodowania. Nie wystarczy uchronić się przed włamaniem do domu czy mieszkania.

Równie łakomym kąskiem dla złodzieja mogą okazać się inne miejsca, w których przechowujemy wartościowe dla nas sprzęty. Jeżeli złodziejowi nie uda się dostać do naszego lokum, może zainteresować się pozostawionym w garażu samochodem lub kosiarką w składziku na narzędzia, więc i tych pomieszczeń lepiej zostawiać bez wcześniejszego upewnienia się, że są dostatecznie zamknięte. Zabezpieczenie przed rabunkiem powinno rozpocząć się już przy pierwszym „progu”, czyli wejściem na posesję: brama wjazdowa i furtka również wymagają sprawdzenia. Dla pewności i poczucia bezpieczeństwa dobrze jest zamontować alarm lub skorzystać z usług firm chroniących nieruchomości.

 

fot. Pixabay


Pozorowana obecność

Aby nie zwracać uwagi potencjalnych złodziei na fakt naszej dłuższej nieobecności, informację o wyjeździe lepiej zostawić jedynie dla rodziny i zaprzyjaźnionej osoby, którym będziemy mogli jednocześnie powierzyć sprawowanie opieki nad naszym dobytkiem w czasie urlopu. Natomiast zamieszczanie na portalach społecznościowych zdjęć z wakacji lepiej odłożyć do powrotu. Nierozsądnym byłoby też umieszczanie komunikatów o wyjeździe na skrzynce pocztowej czy drzwiach wejściowych. Im mniejsze grono wiedzących o pustym mieszkaniu, tym lepiej. Dobrym sposobem odciągnięcia uwagi od „opuszczonej” nieruchomości jest upozorowanie obecności domowników. Taką możliwość dają nam różnego rodzaju wynalazki elektroniki, które mają wmontowany system czasowego świecenia światła, dzięki czemu na kilka godzin możemy ustawić samowłączające się oświetlenie wybranych pomieszczeń. Na rynku pojawiły się również urządzenia imitujące poświatę, jaką daje np. włączony telewizor, co będzie sugerowało, że w środku ktoś jednak przebywa. W stwarzaniu pozorów codziennego pobytu w mieszkaniu z pewnością sprawdzi się system domu inteligentnego, co wygodnie pozwolić regulować wykorzystywanie sprzętu oświetleniowego.


Zabezpieczenie mieszkania przed awariami

Złodzieje i rabunek to nie jedyne skutki zdarzeń, których nie chcielibyśmy zastać po powrocie z wymarzonych wakacji. Jak wiadomo złośliwość rzeczy martwych często lubi płatać figle. W czasie naszej nieobecności mogą wystąpić różnego rodzaju awarie, których konsekwencje będą obciążeniem dla domowego budżetu. Najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed uszkodzeniami, to odcięcie czynników będących ich przyczyną. Za większość szkód zazwyczaj odpowiadają prąd i woda, dlatego najbezpieczniej będzie, gdy odłączymy od zasilania wszystkie sprzęty i urządzenia oraz zakręcimy dopływ wody do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a przede wszystkim zamkniemy instalację gazową. Wyjątkiem w tym przypadku może być jedynie fotokomórka na zewnątrz czy specjalnie ustawiane oświetlenie. Pamiętajmy, że awarie, do jakich dochodzi w naszym mieszkaniu, przy okazji „lubią odwiedzać sąsiadów” i to my odpowiemy za ewentualnie zaistniałą szkodę.

Problematyczna bywa także zmienna letnia pogoda. Gwałtowne deszcze czy porywiste wiatry mogą być odpowiedzialne za zalania mieszkania czy domu, jeśli odpowiednio ich przed tym nie zabezpieczymy. Szczególnie wrażliwe na wodę są panele i parkiet, które pod wpływem długotrwałej wilgoci ulegają deformacji. Niepożądanemu kontaktowi z deszczem mogą ulec dokumenty czy sprzęt komputerowy, gdyż biurka najczęściej ustawiamy pod oknami. Dlatego tak ważne jest, aby przed opuszczeniem mieszkania upewnić się, że wszystkie otwory są szczelnie zamknięte – nie tylko z uwagi na złodziei nie należy zostawiać uchylonych okien, przede wszystkim zaś dachowych.

 

fot. Pixabay


Powrót do uporządkowanego domu

Najłatwiej zapomnieć o kwestiach najbardziej oczywistych. W bieganinie związanej z domykaniem ostatniej walizki łatwo pominąć sprawy związane z czystością oraz porządkiem. Niestety po pozostawieniu niektórych rzeczy sam na sam z czasem, możemy zastać nieprzyjemny efekt. Po podróży powrotnej miło byłoby odpocząć w pachnącym, schludnym mieszkaniu i nie myśleć o wyniesieniu śmieci, uporaniu się z brudnymi naczyniami czy porozrzucanymi rzeczami. Przed wyjazdem warto także opróżnić lodówkę i zastanowić się, co przetrwa ten kilkutygodniowy okres, a co i tak będziemy musieli wyrzucić. Po powrocie docenimy te kilka dodatkowych godzin, poświęconych na doprowadzenie wnętrza do satysfakcjonującego stanu.

Wybierając się na urlop, codzienne obowiązki chcemy zostawić zamknięte w mieszkaniu. Jednak o niektórych z nich dobrze jest pomyśleć, zanim wsiądziemy na pokład samolotu. W zależności od czasu, jaki spędzimy poza domem, warto zatroszczyć się o rachunki i zapłacić je z wyprzedzeniem, aby później nie musieć regulować odsetek. Nie wszystko można przygotować wcześniej, dlatego niezbędna może okazać się pomoc osoby, która od czasu do czasu zajrzy do naszego mieszkania i podleje kwiaty lub wymieni rybkom wodę. Pamiętajmy, by odpowiednio zatroszczyć się o zwierzęta. Jeśli nie zamierzamy lub nie możemy ich ze sobą zabrać, należy zapewnić im opiekę, a przede wszystkim stały dostęp do jedzenia i picia.

Jeżeli upewniliśmy się, że nie tylko walizki są dopięte na ostatni guzik i nieruchomość będzie bezpieczna w czasie naszej nieobecności, możemy spokojnie wyruszać na długo wyczekiwane wakacje i cieszyć się promieniami letniego słońca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2017-07-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażkamienice na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Włodawskidomy na wynajem powiat Leżajskilokale użytkowe na wynajem gmina Dąbrowa Chełmińskamieszkania na sprzedaż gmina Paczkówmieszkania na sprzedaż w Trynisze-Moszewiemieszkania na wynajem w Wierzchocinamieszkania na wynajem w Jeziorzanach

Deweloperzy

);