Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wakacyjne prace posłów

Wakacyjne prace posłów

Sezon urlopowy wcale nie oznacza chwilowego braku zmian w polskim prawie. Mimo upałów trwają prace nad szeregiem nowych ustaw oraz zmian. Ponadto kilkanaście już uchwalonych aktów prawnych wchodzi w tym tygodniu w życie.

Sezon urlopowy wcale nie oznacza chwilowego braku zmian w polskim prawie. Mimo upałów trwają prace nad szeregiem nowych ustaw oraz zmian. Ponadto kilkanaście już uchwalonych aktów prawnych wchodzi w tym tygodniu w życie.

Jednym z projektów, nad którym trwają prace jest ustawa o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, której projekt założeń przekazano do konsultacji społecznych oraz do uzgodnień międzyresortowych. Projekt ustawy zawiera rozwiązania przewidywane w unijnym rozporządzeniu nr 842/2006 oraz w dyrektywie nr 2006/40 Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 maja 2006 r., dotyczącej emisji z systemów klimatyzacji w pojazdach silnikowych. Pod nieco enigmatycznym tytułem kryje się regulacja dotycząca chociażby klimatyzacji. Tego typu substancje są stosowane także w różnego rodzaju aerozolach, piankach czy gaśnicach. Przepis będzie więc dotyczyć szerokiego grona producentów oraz innych podmiotów prowadzących działalność w różnych sektorach gospodarki. Na wiele osób, które sprawują faktyczną kontrolę nad urządzeniami objętymi rozporządzeniem, zostanie nałożony obowiązek monitorowania stanu technicznego urządzenia (przy czym możliwe jest zlecenie tego osobie trzeciej, w formie pisemnej umowy zlecenia). Ustawa zakłada także, że serwisować takie urządzenia będą mogli tylko certyfikowani instalatorzy. Co więcej, „operatorzy” urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, pomp ciepła i systemów przeciwpożarowych zawierających co najmniej 3 kg fluorowanych gazów cieplarnianych będą mieć obowiązek prowadzenia dokumentacji. W projekcie występują także przepisy karne. Proponuje się, że grzywny za niewypełnienie ustawowych przepisów będą sięgać do 40.000 zł.
 
Trwają prace również w senacie, który w minionym tygodniu wprowadził poprawkę do nowelizacji Kodeksu wykroczeń, uchwalonej jeszcze w czerwcu. Zmiana dotyczy – jak mówi projekt przygotowany przez Komisję Przyjazne Państwo – umożliwienia korzystania z trawników miejskich w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych i odstąpienia od penalizacji korzystania z tych terenów. Krótko mówiąc: w parkach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego zamiast tabliczki „nie deptać trawników” powinny się pojawić osoby, korzystające z przyjaznej aury. Tak jest na przykład w Londynie czy innych miastach europejskich. Po zaakceptowaniu tej poprawki przez sejm, przepis art. 144 § 1 kodeksu wykroczeń będzie brzmiał: „Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.” O tym więc, czy dany trawnik służy ozdobie, czy chociażby organizowaniu pikników będzie decydował zarządca terenu.
 
Należy także przypomnieć, że weszła już w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ogranicza prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych gruntów rolnych. Odpadnie więc obowiązek sporządzania – przy sprzedaży działek rolnych (za które często były uważane także faktycznie inne nieruchomości tylko z powodu braku aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego) – warunkowych umów. Do tej pory bowiem, ostateczne przeniesienie własności nieruchomości mogło nastąpić dopiero po wyrażeniu stanowiska przez ANR (więcej m.in. w aktualności z 14 kwietnia  „Ograniczenie uprawnień Agencji Nieruchomości Rolnych”).
 
Ponadto w tym tygodniu wchodzą w życie m.in. zmiany prawa budowlanego, nowe przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o drogach publicznych czy ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
 
 
Źródło: KRN.pl | 2010-07-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemkamienice na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Skierniewicedomy na wynajem powiat Pajęczańskidomy na sprzedaż gmina Adamówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Żywiecdomy na wynajem w Rakowiemieszkania na wynajem w Brąchnówkumieszkania na sprzedaż w Nieradowie

Deweloperzy

);