Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

W Polsce coraz częściej kupujemy mieszkania za gotówkę

W Polsce coraz częściej kupujemy mieszkania za gotówkę

Warunki panujące na rynku sprzyjają kupowaniu mieszkań za gotówkę. Spadające oprocentowanie lokat, przyśpieszająca inflacja i prognoza rosnących cen nieruchomości – to sprawia, że inwestycje gotówkowe w mieszkania są coraz popularniejsze.

NBP podało, że w trzecim kwartale 2019 roku w 7 miastach bez kredytów kupiono ponad 7 tysięcy mieszkań deweloperskich o wartości 3,8 mld zł. Według wyliczeń HRE Investments kolejne kwartały mogą być jeszcze lepsze.


Coraz większa liczba nowych mieszkań kupowanych za gotówkę

Tylko w 7 miastach Polski w trzecim kwartale 2019 roku za gotówkę kupiono nowe mieszkania o wartości ponad 3,8 mld zł. W porównaniu do drugiego kwartału tego samego roku odnotowano wzrost o ponad 650 tys. zł. Natomiast w zestawieniu z analogicznym okresem w 2018 roku wartość transakcji gotówkowych była wyższa o 1,1 mld zł.

HRE Investments oszacowało, że inwestorzy dysponujący wyłącznie gotówką (bez udziału środków z kredytu) kupili w trzecim kwartale 2019 roku ok. 7,1 tys. mieszkań. Szacunki te oparte są na danych z biur sprzedaży deweloperów w 7 analizowanych miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk, Gdynia). W skali całego kraju może to być nawet kilka razy więcej nieruchomości.


Spadające oprocentowanie lokat, przyspieszająca inflacja

Oprocentowanie lokat bankowych z miesiąca na miesiąc jest coraz niższe. Z danych opublikowanych przez bank centralny przeciętny depozyt pod koniec 2019 roku wynosił zaledwie 1,21% w skali roku. Tak niskich wartości nie było dawno.

Nie powinno więc dziwić, że posiadacze kapitału gotówkowego poszukują atrakcyjniejszej alternatywy. Spadającemu oprocentowaniu lokat towarzyszy inny czynnik, który sprawia, że zakup nieruchomości jest lepszą inwestycją. Mowa tu o przyśpieszającej inflacji.

Inflacja może zacząć pochłaniać wartość oszczędności nawet 4-5 razy szybciej w porównaniu do tempa, w jakim banki naliczają odsetki do lokaty. Wiele wskazuje zatem na to, że nadchodzące kwartały również będą zachęcały inwestorów do lokowania pieniędzy w zakup nowych nieruchomości.


Coraz częściej kupujemy za gotówkę

Raport Narodowego Banku Polskiego zawiera także informacje dotyczące tego, jaką część nowych mieszkań kupiono wyłącznie za gotówkę – bez udziału wkładów własnych osób kupujących mieszkania ze środków z kredytu hipotecznego. W trzecim kwartale 2019 roku zakupy gotówkowe stanowiły ok. 54% kwoty wydawanej przez Polaków na zakup nowych mieszkań w 7 analizowanych miastach.

Uwzględniając gotówkę, która była wpłacana również jako wkład własny, wartość transakcji gotówkowych stanowiła ok. 65% środków, które zasiliły konta deweloperów w 7 polskich miastach.


Kredyty mieszkaniowe w 2020 roku

Dane dotyczące finansowania zakupów na rynku nieruchomości opublikowało także Biuro Informacji Kredytowej. W 2019 roku odnotowano wysoki poziom sprzedaży kredytów hipotecznych. Sprzyjały temu korzystne warunki – wysoki PKB (4 proc.), wzrost płac oraz niski poziom stóp procentowych.
W całym 2019 roku udzielono kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 65,02 mld zł. W porównaniu do roku 2018 odnotowano wzrost o 14,9 proc. Szacuje się, że sprzedaż kredytów hipotecznych w 2020 roku może osiągnąć poziom nawet 70 mld zł.

Wysoki poziom sprzedaży kredytów mieszkaniowych wiązany jest jednak nie tylko z wyższymi dochodami gospodarstw domowych i niskimi stopami procentowymi, ale także ogólnym wzrostem poziomu cen nieruchomości. Coraz więcej osób traktuje jednak zakup mieszkań jako atrakcyjny sposób na inwestowanie kapitału.  

Źródło: KRN.pl | 2020-02-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

Kao ⋅ 12-02-2020 | 18:15

Te dane to chyba dotyczą głównie ludzi żyjących z flipowania nieruchomości, bo większość populacji nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania za kilkaset tysięcy złotych bez posiłkowania się kredytem zwłaszcza w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk czy Gdynia

Klaudia ⋅ 12-02-2020 | 12:25

U nas w Gdansku budują mase i sprzedaja na potęgę. Ludziom nie przeszkadza brak MDM czy RNS

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Deweloperzy

);