Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

W cieplnym kokonie - izolacja termiczna

W cieplnym kokonie - izolacja termiczna

Aby zapewnić odpowiednią temperaturę w domu, należy wziąć pod uwagę izolację, ogrzewanie, okna oraz wentylację.

Nie bez powodu słowo „ciepły” to jedno z podstawowych określeń, jakie stosujemy w przypadku naszego domu lub mieszkania. Własny kąt, w którym prawdopodobnie zagrzejemy na dłużej (jeśli nie na zawsze), to miejsce, w którym panuje idealna dla nas temperatura. By ją osiągnąć, musimy zadbać o odpowiednią izolację pomieszczeń, mając przy tym na uwadze ogrzewanie, okna czy wentylację. Warto postarać się o wybór najlepszych rozwiązań, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo.

Rodzaje izolacji pomieszczeń dzielimy na termiczne i akustyczne. Skupimy się na tych pierwszych, ponieważ to one odpowiadają za komfort odczuwania ciepła w naszym domu/mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że nie wspomnimy o drugim rodzaju izolacji odpowiadającym za ochronę przed dźwiękami z zewnątrz czy w przypadku bloków – z sąsiadujących mieszkań.

Ciepły dom = komfortowy dom
Izolacja termiczna to ogólne określenie stosowane do rozwiązań chroniących przed niekorzystną wymianą ciepła z otoczeniem. Jednym z jej rodzajów jest hydroizolacja, którą wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku łazienek, toalet i innych pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć. Inne rodzaje to izolacje ogniotrwałe czy np. promienne – wykorzystywane w szczególnych sytuacjach.

W przypadku izolacji cieplnej pomieszczeń przede wszystkim w domach dwa najczęściej wykorzystywane materiały to wełna mineralna i styropian. Ta pierwsza jest materiałem bezpieczniejszym z powodu swoich ogniotrwałych właściwości. Styropian zapala się zaś z dużą łatwością. Dużym plusem drugiego rozwiązania jest jego cena – izolacja styropianem jest ok. 30 procent tańsza niż izolacja wełną mineralną. Warto także dodać, iż wełna jest materiałem ekologicznym, co w kontekście coraz większej świadomości i uwagi poświęcanej losom naszej planety ma na pewno ogromne znaczenie.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie porzucić styropian. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w przypadku izolowania domów jest zastosowanie styroduru. To forma styropianu, twarda, zwarta, nienasiąkliwa i mrozoodporna, która doskonale sprawdza się w izolowaniu piwnic i garaży podziemnych. Sam styropian zaś to podstawa jednej ze sztuczek budowlańców, którzy wykorzystują go do wylewek, by zapewnić podłogi o wyższych właściwościach termoizolacyjnych. Do mieszanki masy betonowej wystarczy…wsypać pokruszony styropian. To naprawdę działa!

Izolacja cieplna w mieszkaniu – to proste!
Jeżeli chcemy zwiększyć izolację cieplną w mieszkaniu, tak aby pomieszczenia wizualnie nie pozostały naruszone, warto pokusić się o najprostsze z rozwiązań. Jego podstawą jest nałożenie na ścianę konstrukcji gipsowo-kartonowej wypełnionej w środku wełną mineralną. Opcja ta szczególnie dobrze wypada w przypadku ściany nośno-osłonowej, czyli tej, która łączy nas z przestrzenią zewnętrzną. Oczywiście decydując się na taką opcję, musimy liczyć się z tym, że ściana zyska na grubości – pomieszczenie zmniejszy się o ok. 6,5 cm.

Można zastosować również inny sposób, bardzo innowacyjny, wciąż rzadko stosowany, a szkoda, bo sprawdza się bardzo dobrze. Wystarczy położyć na ścianach profesjonalne okładziny akustyczne wykonane z materiału gąbkopochodnego, które zatrzymują ciepło. Główne zastosowanie tego typu mat jest dźwiękoszczelne, kto jednak powiedział, że nie możemy upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu.

Świetnie sprawdzająca się w domach podłoga ze styroduru (wykonywana od razu przy budowie), niekoniecznie znajdzie rozwiązanie w mieszkaniach, w których trzeba skuć całą podłogę aż do warstwy płyty. Tutaj sprawdzi się standardowa opcja – styropian, siatka zbrojeniowa, a na to wylewka wierzchnia.


Przykładowa aranżacja, źródło: www.valent.pl

Tanio? Też się da
Izolacja cieplna pomieszczeń w domach i mieszkaniach wiąże się z niemałymi kosztami. Oczywiście możemy je zminimalizować, gdy stosujemy ogrzewanie ekologiczne, tj. drogie w instalacji, ale praktycznie niewiążące się z kosztami utrzymania (pompa ciepła, ogrzewanie solarne itd.). Jeżeli jednak nasz budżet jest naprawdę ograniczony, możemy zastosować rozwiązanie mocno chałupnicze, nieprofesjonalne, ale… skuteczne. Wystarczy umieścić pod panelami podłogowymi i na ścianach maty termiczne, na nich siatkę zbrojeniową i gładź. Taka opcja znajduje zastosowanie przede wszystkim w starych kamienicach, np. w sypialniach znajdujących się obok klatki schodowej. Ważne, by w takim przypadku nie stosować podkładów z tworzywa sztucznego. Ściany rzeczywiście staną się cieplejsze, ale materiały wytrzymają co najwyżej jeden sezon – szybko odpadną.

Izolacja cieplna a okna
Niejedna osoba pamięta jeszcze tzw. okna skrzyniowe, wykorzystywane niegdyś w starych kamienicach, mające pomiędzy jedną a drugą szybą ok. 5 cm prześwitu. Trudno było przy nich utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Na szczęście dawno już zostały wycofane z produkcji. Dzisiaj kupujemy okna nowoczesne, odpowiednio szczelne, które w niektórych przypadkach zapewniają również bardzo dobrą izolację akustyczną. Jedno z podstawowych pytań w doborze okien to: drewniane czy plastikowe? Oba rozwiązania w przypadku izolacji termicznej sprawdzają się bardzo dobrze. Nieco bardziej rekomendujemy okna drewniane – dla wielu osób bardziej estetyczne. Poza tym drewno samo w sobie jest cieplejsze. Warto jednak pamiętać, że mocna impregnacja sprawia, że jego właściwości bardzo przypominają właściwości okien plastikowych, które są tańsze. Dodatkowo, jeżeli zależy nam na bardziej dźwiękoszczelnych oknach, to w plastikowych można wstawić grubsze szyby, co w przypadku drewnianych nie jest możliwe.


Przykładowa aranżacja, źródło: www.valent.pl

Po izolacji wentylacja przede wszystkim!
Gdy już odpowiednio wyizolujemy dom/mieszkanie, nie zapomnijmy o dobrej wentylacji. Kiedy nasze pomieszczenia zostaną odpowiednio zabezpieczone pod względem termicznym oknami, matami, wełną itd., dojdzie do zastania powietrza, które nie będzie miało ujścia. Efekt? Złe samopoczucie. W najbardziej skrajnych przypadkach, gdy mamy gaz w mieszkaniu, może dojść do zaczadzenia.

Kto pomoże?
Jeżeli mamy wątpliwości w doborze najlepszej izolacji do naszych pomieszczeń, warto zaufać fachowcom. Na rynku nie brakuje firm specjalizujących się w tym temacie. Można, szczególnie gdy zależy nam tylko na otrzymaniu niewielkiej porady, zwrócić się do firmy, w przypadku której wybór rozwiązań izolacyjnych jest jednym z segmentów działalności.

Źródło: KRN.pl | 2016-01-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianędomy na wynajem powiat Rybnickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Mogileńskidomy na wynajem gmina Stupskmieszkania na wynajem gmina Kozłówdomy na sprzedaż w Szlagnowiedomy na wynajem w Starkowiemieszkania na sprzedaż w Górowatkach

Deweloperzy

);