Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Użyczenie bez podatku

Użyczenie bez podatku

Podstawową różnicą pomiędzy umową najmu a umową użyczenia jest nieodpłatność tej ostatniej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (kc), użyczenie jest umową, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie – przez czas oznaczony albo nieoznaczony – na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Podstawową różnicą pomiędzy umową najmu a umową użyczenia jest nieodpłatność tej ostatniej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (kc), użyczenie jest umową, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie – przez czas oznaczony albo nieoznaczony – na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Użyczenie sprowadza się do przysporzenia przez użyczającego korzyści kontrahentowi.

Zgodnie z art. 713 kc, biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, takie jak koszty konserwacji, bieżących remontów czy drobnych napraw i nie może żądać ich zwrotu od użyczającego. Przedmiotem użyczenia może być każda rzecz lub część składowa rzeczy, która nadaje się do używania. Tak więc przedmiotem takiej umowy mogą być grunty, lokale, domy, ściany domów itd.
 
Do 2008 r. po stronie właściciela nieruchomości występował przychód stanowiący równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od innych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Tak wynika z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych podlegały również przychody z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie, w tym użyczonych. Uchylenie stosownych przepisów pozwala od 1 stycznia 2009 r. nie ustalać takiego przychodu, co oznacza, że można bezpłatnie udostępniać nieruchomości każdemu w oparciu o umowę użyczenia bez szkodliwych skutków podatkowych dla właściciela. Ogólnie rzecz biorąc, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, nadal istnieje obowiązek podatkowy po stronie podatnika, któremu nieruchomość została udostępniona.

 

Źródło: KRN.pl | 2009-01-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniamieszkania na sprzedażinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Rzeszowskimieszkania na wynajem powiat Chełmińskidomy na wynajem gmina Secemindomy na wynajem gmina Stary Lubotyńmieszkania na wynajem w Borszycachmieszkania na sprzedaż w Stykowiedomy na sprzedaż w Wyszogórze

Deweloperzy

);