Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ustawa o wycince drzew po nowelizacji

Ustawa o wycince drzew po nowelizacji

Problem nadal stanowi brak precyzji w formułowaniu definicji zawartych w ustawie regulującej zasady przeprowadzania wycinki drzew.

Senackie poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy o ochronie przyrody w zakresie obejmującym zasady wycinki drzew, mają rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości, które od początku funkcjonowania nowych przepisów pojawiają się zarówno po stronie deweloperów, jak i prywatnych właścicieli gruntów. Czy tak będzie w rzeczywistości? Niekoniecznie. Większość przyjętych poprawek dotyczy terminów, w których można dokonywać wycinki oraz okoliczności zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu przez odpowiednie organy. Problem nadal stanowi brak precyzji w formułowaniu definicji zawartych w ustawie.

Przegłosowane zmiany zakładają, że w przypadku wystąpienia o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (z projektu wyłączono zgłoszenie budowy) w ciągu 5 lat od dnia dokonania przez organ oględzin związanych ze zgłoszeniem przez właściciela zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu – aktualny właściciel nieruchomości zostanie obłożony obowiązkiem uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu – o ile budowa będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo lub krzew. Wśród dosyć ogólnych i nieprecyzyjnych sformułowań wskazanego przepisu zasadnicze problemy pojawiają się przede wszystkim na tle definicji pojęcia „części nieruchomości”. Jest to o tyle kontrowersyjne zagadnienie, że nowelizacja w żadnej mierze nie wyjaśnia, jak należy rozumieć i definiować to wyrażenie. Ustawodawca nie wskazuje, czy pod pojęciem części nieruchomości, na której rosło drzewo, rozumieć należy jedynie sam pień drzewa – komentuje Konrad Płochocki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Nowe terminy w sprawie wycinki

Senat wprowadził poprawkę wydłużającą termin, do kiedy gmina ma prawo przeprowadzić oględziny działki, na której przewidziano wycinkę. Wyniki takiej kontroli będą stanowić podstawę do wstrzymania planów właściciela. Poprzednia wersja ustawy zakładała, że urzędnicy mogą dokonać oględzin w ciągu 14 dni od przyjęcia zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia wycinki. Obecnie termin ten wynosi 21 dni. Ponadto gmina będzie miała dodatkowe 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Po upływie tego terminu zacznie obowiązywać tzw. milcząca zgoda na realizację inwestycji.

Dla kogo wycinka bez zezwolenia, a kto musi zapłacić

Sejm przychylił się także do wniosku o zmianę wymiarów drzew, które kwalifikują się do wycinki bez zezwolenia. Właściciele nieruchomości będą mogli wyciąć topole, wierzby, klony jednolistne oraz klony srebrzyste, pod warunkiem, że obwód ich pnia mierzony na wysokości 5 cm, nie będzie większy niż 80 cm. Dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego obwód nie może przekroczyć 65 cm. W przypadku pozostałych gatunków górną granicą jest 50 cm.

Kontrowersyjna z perspektywy inwestorów była znaczna dowolność pozostawiona gminom w sytuacji ustalania wysokości opłat za wycinkę. W miastach, w których samorządy zwlekały z określeniem stawek dla obszaru gminy, automatycznie obowiązywały wyższe stawki.

Niestety, po raz kolejny pominięto stanowisko PZFD wskazujące, że należy nadać prymat nasadzeniem zastępczym oraz iż obecne stawki za wycinkę drzew wzrosły kilkudziesięciokrotnie. Przykładowo opłata za wycięcie kasztanowca białego o obwodzie 242 cm wzrosła z 3245,54 do 121 000,00 zł – czytamy w oficjalnym stanowisku branży deweloperskiej.

Aby zmniejszyć obciążenia nakładane z tego tytułu na deweloperów, minister środowiska został zobowiązany do wydania rozporządzenia w sprawie opłat za wycięcie drzew. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, minister będzie miał miesiąc na ogłoszenie swojej decyzji, a nie jak do tej pory – pół roku. Do momentu wydania rozporządzenia należy stosować maksymalną stawkę, wynoszącą 500 zł za centymetr obwodu drzewa.

Pomimo okoliczności, że przegłosowane zmiany nie są już tak restrykcyjne jak w pierwotnym projekcie nowelizacji ustawy, to ich wprowadzenie i tak w niekorzystny sposób odbije się na przedsiębiorcach.

Brak precyzyjnej i jednoznacznej definicji pojęć użytych w przepisie doprowadzi z całą pewnością do dowolnych interpretacji w tym zakresie, zarówno ze strony organu, jak i właściciela nieruchomości, co jednocześnie utrudni i skomplikuje proces realizacji inwestycji budowlanych. Zostaje zaburzona tym samym zasada pewności wobec prawa, jak i równości wobec prawa, bowiem podmioty będą różnie traktowane w analogicznych stanach faktycznych – dodaje Konrad Płochocki z PZFD.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 9/2017 | 2017-05-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14
Apartamenty Lema
CHE162PI47

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna