Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

To trzeba wiedzieć, aby być gotowym na nowy „MdM”

To trzeba wiedzieć, aby być gotowym na nowy „MdM”

Eksperci rynku są zgodni: bez zmian założeń programu „Mieszkanie dla Młodych” nie będzie rzeczywistej pomocy.

Z programu skorzystało już tysiące beneficjentów, skala jego popularności jest jednak mało satysfakcjonująca, o czym może świadczyć fakt, że spora pula pieniędzy przewidzianych na dopłaty nie została wykorzystana.


Ogólne zasady funkcjonowania programu

Najprościej mówiąc, pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” polega na sfinansowaniu części wkładu własnego i w związku z tym spłacie części kredytu ze środków budżetu państwa, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego i banków udzielających kredytów hipotecznych. Rządowy program skierowany jest, jak wskazuje sama nazwa, do ludzi młodych (małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci, singli), do 35. roku życia. Co istotne, o wspólny kredyt z dopłatą nie mogą ubiegać się osoby pozostające w nieformalnych związkach, z kolei w przypadku małżeństw z wnioskiem o kredyt nie może wystąpić tylko jeden z małżonków. Ustawodawca dopuścił także, aby osoby samotne lub pozostające w związkach nieformalnych, nieposiadające zdolności kredytowej mogły do umowy kredytu dołączyć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, ojczyma, macochę lub teściów. W takich przypadkach jednak osoby te nie mogą stać się współwłaścicielami mieszkania, na zakup którego zaciągnięty został kredyt w ramach rządowego programu.

„Mieszkanie dla Młodych” dotyczy osób, które zdecydowały się na zakup swojego pierwszego domu bądź mieszkania, a w tym celu zaciągają kredyt minimum na 15 lat i co najmniej w wysokości 50 proc. wartości nieruchomości.

Do dopłaty kwalifikują się mieszkania, których wielkość nie przekracza 75 mkw. (85 mkw. dla rodzin z minimum trójką dzieci), a których cena za metr kwadratowy mieści się w określonym dla danej gminy limicie. Z kolei dom jednorodzinny, którego zakupu będziemy chcieli dokonać w ramach programu, nie może być większy niż 100 mkw. (110 mkw. dla rodzin z minimum trójką dzieci). Warto jednak podkreślić, że we wszystkich tych przypadkach kwota dofinansowania będzie liczona maksymalnie od 50 mkw.

Limit cenowy w programie nie jest kwotą przypadkową. Liczony jest na podstawie konkretnego wzoru (średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia pomnożony przez współczynnik 1,1). I właśnie to jest kwestia, która budzi najwięcej emocji przede wszystkim wśród mieszkańców dużych miast – tam bowiem często limity cenowe dla „Mieszkania dla Młodych” są niewspółmierne z rzeczywistymi cenami na pierwotnym rynku nieruchomości. Zbyt niskie limity cenowe w programie skutecznie więc ograniczają dostępność lokali kwalifikujących się do rządowej dopłaty, a w związku z tym także liczbę jego beneficjentów.

Jeżeli potencjalnemu beneficjentowi programu uda się znaleźć mieszkanie spełniające te wymagania, będzie mógł uzyskać dofinansowanie w wysokości minimum 10 proc. wartości nieruchomości (małżeństwa bez dzieci, single). Jeżeli natomiast wnioskodawca w momencie ubiegania się o kredyt z dopłatą będzie posiadał przynajmniej jedno dziecko, kwota ta wzrośnie do 15 proc. Nie oznacza to jednak, że za każde posiadane dziecko beneficjent otrzyma dodatkowe 5 proc., wręcz przeciwnie – 15 proc. jako kwota wyjściowa przysługuje wszystkim, którzy posiadają dziecko/dzieci, niezależnie od ich liczby. Wniosek z tego, że jako podstawowe wsparcie przy zakupie pierwszego mieszkania tyle samo otrzymają rodziny z jednym oraz np. trójką dzieci.

Dodatkowo w ciągu 5 lat od zaciągania kredytu będzie można uzyskać kolejne 5 proc. wsparcia. Może ono jednak przysługiwać tylko osobom, którym w tym czasie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Takie wsparcie będzie można uzyskać tylko raz.

Poza wspomnianymi wyżej wymaganiami, ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi określa także inne kryteria, które musi spełnić osoba ubiegająca się o dopłatę. Sporo emocji budzi przede wszystkim kwestia tego, czy przyszły beneficjent programu posiada inną nieruchomość. W ustawie widnieje zapis mówiący o tym, że z programu nie mogą skorzystać osoby, które były właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego; osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny; będące właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Oznacza to, że możliwości ubiegania się o dopłatę nie wyklucza współwłasność, a także posiadanie np. działki budowlanej.

Jak wyliczyć kwotę dofinansowania?

Każdy beneficjent może bez problemu obliczyć kwotę dofinansowania dla mieszkania, którego zakupem jest zainteresowany. Podstawowa kwota dofinansowania w programie (10 proc.) liczona będzie według wzoru:
(średni wskaźnik x 50 mkw.) x 10 proc.

Wzór ten wykorzystuje się w przypadku mieszkań o powierzchni 50 mkw. lub większych. Gdy lokal będzie miał powierzchnię mniejszą niż 50 mkw., kwota dofinansowania będzie liczona według wzoru:

(średni wskaźnik x powierzchnia mieszkania) x 10 proc.

Podstawowa kwota dofinansowania dla beneficjentów, którzy w chwili składania wniosku posiadają przynajmniej jedno dziecko, wyniesie natomiast 15 proc. i będzie liczona, dla mieszkań 50-metrowych oraz większych, według wzoru:

(średni wskaźnik x 50 mkw.) x 15 proc.

Z kolei dla mieszkań, których wielkość nie przekroczy 50 mkw. według wzoru:

(średni wskaźnik x powierzchnia mieszkania) x 15 proc.

Pierwszy rok funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych”

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował dane dotyczące podsumowania 12 miesięcy funkcjonowania programu. Wnioski z jego analizy potwierdzają, że mocno wyśrubowane limity cenowe ograniczają zainteresowanie programem ze strony osób planujących zakup mieszkania. W 2014 roku Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował 15 972 wnioski na łączną kwotę 366 mln zł (z czego 207 mln zł dotyczy wniosków na rok 2014). W tym samym okresie banki kredytujące zawarły 13 968 umów kredytowych o łącznej wartości ponad 2,6 mld zł. Jak podkreślają eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego, jest to wynik niemal trzykrotnie wyższy od tego, który w pierwszym roku swojego funkcjonowania osiągnął poprzedni program pomocowy – „Rodzina na Swoim”.

Regionami, w których program cieszył się największą popularnością były województwa mazowieckie (2 881 wniosków), pomorskie (2 713 wniosków) oraz wielkopolskie (2 467 wniosków). Na przeciwnym biegunie znalazły się województwa opolskie (141 wniosków) oraz świętokrzyskie (175 wniosków). W zestawieniu miast będących siedzibami województw liderem w 2014 roku była Warszawa, w której wnioski o dopłatę złożyło 1943 beneficjentów. Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk z wynikiem 1 311 wniosków, a na trzecim Kraków – 901 wniosków. Na pierwszy rzut oka przewaga Warszawy nad pozostałymi miastami wojewódzkimi wydaje się miażdżąca, jednak topnieje, gdy uwzględnimy wielkość rynku warszawskiego.

Co ciekawe, z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,17 mkw.

Potrzeba zmian

Eksperci rynku nieruchomości są zgodni: aby program „Mieszkanie dla Młodych” był rzeczywistą pomocą dla osób planujących zakup mieszkania, konieczne jest przeprowadzenie zmian jego założeń. Jak czytamy w oficjalnym komunikacje Banku Gospodarstwa Krajowego, zmiany dotyczą: zwiększenia dopłaty do 30 proc. dla rodzin, które mają troje lub więcej dzieci przy jednoczesnym zniesieniu limitu wieku oraz wymogu nieposiadania wcześniej nieruchomości. Oznacza to, że rodziny „2+3 i więcej” będą mogły poprawić swoje warunki mieszkaniowe dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Wymienione poprawki będą jednak wprowadzane w życie najprawdopodobniej w lipcu br.

Jeżeli zapowiadane zmiany staną się faktem, rok 2015 może okazać się przełomowym dla programu „Mieszkanie dla Młodych”, a dodatkowym impulsem do tego może być fakt, że od stycznia 2015 roku wymagany wkład własny wynosi 10 proc. Kwota ta dla osób zaciągających kredyt na zakup swojego wymarzonego mieszkania może pozostawać poza zasięgiem możliwości finansowych, a pomocne w takiej sytuacji będzie właśnie dofinansowanie uzyskane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Źródło: KRN.pl | 2015-02-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażinne nieruchomości na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat Ostrowieckidomy na sprzedaż powiat Wrocławskidomy na sprzedaż gmina Suszecmieszkania na wynajem gmina Stolnodomy na wynajem w Koźminiedomy na wynajem w Cybuliniedomy na sprzedaż w Przylaskach

Deweloperzy

);