Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Te budynki to prawdziwe cuda architektury

Bosco Verticale
Bosco Verticale, fot.Thomas Ledl, fot. na lic. Wikimedia Commons

Choć każdy pełni inną funkcję, powstały w różnych krajach, łączy je jedno – kunszt architektoniczny. Te budynki to dzieła sztuki.

Bosco Verticale

Wieże Bosco Verticale to doskonały przykład integracji natury i potrzeb mieszkaniowych na terenach wielkomiejskich o dużej gęstości zaludnienia. Dwie wieże o wysokości 112 i 80 m zlokalizowane są w Mediolanie, będącym jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu rewitalizacji historycznej części miasta. Swoją nazwę oznaczającą „Pionowy Las” zawdzięcza blisko 9 tys. mkw. tarasów, na których posadzono specjalnie wyselekcjonowane drzewa i rośliny aktywnie redukujące smog.

Budynki mieszczą 113 lokali o różnej wielkości, z balkonami o wysięgu dochodzącym do 3,35 m, na których posadzono zieleń. Na terenie obiektu znajduje się 800 drzew o wysokości 3, 6 lub 9 m, 5 tys. krzewów i 15 tys. roślin rozmieszczonych w zależności od nasłonecznienia każdej fasady. Rośliny podlewane są wodą deszczową zbieraną i rozprowadzaną przez system zasilany energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynku. Obiekt zaprojektowany został przez pracownię Boeri Studio, a zrealizowany przez firmę Hines Italia. Inwestycję oddano do użytku w październiku 2014 r. Stawki za mkw. wahają się od 3 do 12 tys. euro.

 

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Miasteczko Sztuki i Nauki nazywane także ,,dzielnicą przyszłości" to kompleks budynków będący największą atrakcją turystyczną w Walencji. Cały obiekt został zaprojektowany na przełomie XX i XXI w. przez uznanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę przy współpracy z Felixem Candelem. Miasteczko Sztuki obejmuje obszar o długości 2 km i powierzchni 350 tys. mkw.

Futurystyczny kompleks rozrywkowo-kulturalno-edukacyjny
składa się z 6 odrębnych budynków. Należą do nich: największe w Europie oceanarium o powierzchni 110 tys. mkw., kino, planetarium, Muzeum Nauki Księcia Filipa prezentujące najnowsze osiągnięcia nauki i techniki, Pałac Sztuki Królowej Zofii, w którym odbywają się najważniejsze spektakle teatralne i operowe w Walencji, oraz pasaż ogrodowy z szeroką gamą gatunków roślin. W budynkach organizowane są konferencje, wystawy, projekcje, wizyty z przewodnikiem oraz warsztaty związane z nauką, technologią, przyrodą i sztuką. Szacowany koszt powstania kompleksu wynosił 300 mln euro, jednak ostatecznie kwota ta została przekroczona niemal 4-krotnie.

 

Ciudad de las Artes y las Ciencias, fot. Nikolenko Artm, fot. na lic. Wikimedia Commons

 

Galaxy SOHO

Futurystyczny kompleks handlowo-biurowy Galaxy SOHO powstał w centrum Pekinu w 2012 r. Inwestycja została zrealizowana na zlecenie firmy SOHO China Limited. Projekt budynku wyłoniono w drodze konkursu zorganizowanego przez inwestora, w którym zwycięską pracę przygotowali architekci z pracowni Zahy Hadid. Cały kompleks składa się z czterech 15-kondygnacyjnych wież o wysokości 67 m wykonanych z betonu architektonicznego.

Wieże skupione wokół okrągłego dziedzińca oferują łącznie ponad 330 tys. mkw. powierzchni handlowej i biurowej. Poszczególne budynki połączone są ze sobą licznymi pomostami, dzięki czemu pomiędzy nimi tworzy się obszerna powierzchnia wspólna. Na pierwszych trzech piętrach znajduje się centrum handlowe a kolejne kondygnacje oferują powierzchnie biurowe, lokale handlowe, rozrywkowe i gastronomiczne. Przestrzenie biurowe mają dostęp do ogrodów zlokalizowanych na dachu każdej z wież. W obiekcie znajdują się także trzy kondygnacje podziemne z parkingiem dla 1300 samochodów.

 

Galaxy Soho, fot. Rob Deutscher, flickr.com

 

Oval Offices w Kolonii

Znajdujący się w Kolonii kompleks biurowców Oval Offices składa się z dwóch bliźniaczych budynków zlokalizowanych na dawnych terenach zalewowych rzeki Ren. Budynki zaprojektowali berlińscy architekci: Louisa Huston i Matthias Sauerbruch, których znakiem firmowym są ekologiczne rozwiązania. Biurowce zaprojektowane na nieregularnym planie o powierzchni 427 tys. mkw. wyróżniają się pofalowaną konstrukcją pozbawioną kątów prostych.

Ściany budynków zostały przeszklone, a na ich powierzchni znajduje się 5 tys. pionowych okiennic wykonanych z perforowanej stali pomalowanej na różne odcienie zieleni, czerwieni i fioletu. Okiennice otwierają się lub zamykają w zależności od kąta padania światła, co pozwala zapewnić odpowiedni poziom zacienienia wnętrz, a także ożywia bryły budynków i zmienia ich wygląd. Na dachach zainstalowano system rur do pompowania wody z przepływającej obok rzeki Ren, która w lecie jest używana do chłodzenia budynku, a w zimie do jego ogrzewania.

 

Oval Offices w Koloniii, fot. CEphoto, Uwe Aranas, fot. na lic. Wikimedia Commons

 

Pałac Wiatrów

Hawa Mahal, nazywany także Pałacem Wiatrów znajduje się w zachodnich Indiach, w centrum Dżajpuru. Pałac zbudowany został w 1799 r. dla żon i konkubin maharadży Sawai Pratapa Singha. Budynek z monumentalną, ozdobną fasadą wykonaną z różowego i czerwonego piaskowca stanął przy jednej z głównych ulic Dżajpuru, aby damy dworu i żony maharadży mogły wyglądać na ulicę i obserwować codzienne życie miasta. Konstrukcja składa się z koronkowej, czteropiętrowej fasady o wysokości 15 m, która wyglądem ma przypominać mukut – koronę hinduskiego boga Kryszny.

Budynek nazywany jest Pałacem Wiatrów ze względu na lekką konstrukcję oraz panujący we wnętrzach chłód. W fasadzie znajdują się 953 okna. Na parterze i pierwszym piętrze mieszczą się pokoje i krużganki, z których korzystały żony maharadży. Na 3 pozostałych piętrach znajdują się liczne balkony i punkty obserwacyjne. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Archeologiczne. Można w nim znaleźć kolekcję rzeźb i wyrobów rzemieślniczych. Najstarsze eksponaty pochodzą z II w. p.n.e.

 

Palac Wiatrow, fot.  Anuja Vidhate, pexels.com


 

Źródło: KRN.pl 25-02-2019 | 2021-02-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianęgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Olsztyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Toruńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Obrowolokale użytkowe na sprzedaż gmina Czernikowodomy na sprzedaż w Strzelcachdomy na sprzedaż w Kamioniemieszkania na sprzedaż w Pobiednie

Deweloperzy

);