Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Tańsze grunty dla rodzin wielodzietnych

Tańsze grunty dla rodzin wielodzietnych
Na przekształceniu użytkowania zyskają rodziny wielodzietne

Jak oszczędzić, uiszczając opłatę związaną z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność? Jednym ze sposobów jest opłacenie całej kwoty z góry, najlepiej jeszcze w roku przekształcenia. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w lipcu bieżącego roku, zyskają także osoby należące do uprzywilejowanych grup.

Art. 1 ust. 1 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów stanowi: Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Z przekształceniem wiąże się opłata, którą musi uiścić nowy właściciel działki. Można ją rozłożyć na 20 lat albo uregulować całą kwotę jednorazowo.

Oszczędny płaci z góry

Jak podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w pierwszej połowie bieżącego roku do sądów wieczystoksięgowych wpłynęło 905 201 zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Na szybkie tempo przekształceń z pewnością wpłynęły bonifikaty, jakie można uzyskać, uiszczając całą opłatę z góry. Przykładowo, w przypadku gruntów państwowych, jeżeli opłata zostanie uregulowana w całości w roku, w którym nastąpiło przekształcenie, oszczędzamy 60 proc., a w każdym kolejnym roku zniżka maleje o 10 punktów procentowych. Im szybciej zdecydujemy się na taki krok – tym więcej możemy oszczędzić. Bonifikaty mogą wprowadzać także jednostki samorządu terytorialnego, w odniesieniu do gruntów stanowiących ich własność. W przypadku terenów należących do Gminy Miejskiej Kraków zasady przyznawania bonifikat są takie same, jak te dotyczące działek Skarbu Państwa.

Lista osób na specjalnych warunkach

Od połowy lipca bieżącego roku do dotychczasowych bonifikat dołączyły kolejne. Pojawiła się lista osób, które mogą dokonać przekształcenia na specjalnych warunkach – mogą one wykupić grunty za jedynie 1 proc. ich wartości. Zasada ta dotyczy zarówno gruntów państwowych, jak i samorządowych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podaje: To pomoc w przekształceniu dla rodzin wielodzielnych z Kartą Dużej Rodziny, osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, inwalidów, kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego. Opłaty wniesione za użytkowanie będą zaliczane automatycznie na poczet opłaty przekształceniowej i jednorazowej, a zwrot nadpłaty będzie „z urzędu”. Nowela zapewni uprawnienia do bonifikat według preferencyjnych stawek niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu.

Korzyści dla rodzin wielodzietnych

Prawdopodobnie największa grupa osób, która skorzysta z nowych przepisów, to członkowie rodzin wielodzietnych, w rozumieniu ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Zgodnie z informacją opublikowaną w listopadzie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z Karty Dużej Rodziny w formie tradycyjnej korzysta już 2,86 mln osób. O dokument uprawniający do zniżek mogą ubiegać się rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mają albo kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, niezależnie od ich wieku. To oznacza, że karta należy się także osobom starszym, których dzieci są już dorosłe. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny obejmuje nie tylko rodziców biologicznych, ale i zastępczych oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka. W przypadku rodziców dokument wydawany jest bezterminowo, natomiast dzieci z rodzin wielodzietnych mogą korzystać z karty do 18 roku życia, a jeśli kontynuują naukę w szkole lub szkole wyższej – maksymalnie do momentu ukończenia 25 lat. Ograniczenie wiekowe nie dotyczy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Co ważne, przy wydawaniu Karty Dużej Rodziny nie ma znaczenia wysokość dochodów.

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Posiadając Kartę Dużej Rodziny, można nie tylko oszczędzić przy okazji uiszczania opłaty przekształceniowej, ale i skorzystać z wielu zniżek, oferowanych zarówno przez spółki Skarbu Państwa, jak i prywatnych przedsiębiorców. Przykłady to bonifikata przy wyrabianiu paszportu, tańsze bilety kolejowe, niższe opłaty za wstęp do instytucji kultury czy zniżki przy zakupie różnego rodzaju produktów. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba partnerów programu, oferujących bonusy dla rodzin wielodzietnych wynosi 6,1 tys. (informacja z listopada br.). Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć wniosek w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Można to zrobić osobiście, wypełniając papierowy dokument, albo w formie elektronicznej, korzystając z Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. W Krakowie wnioski w formie tradycyjnej przyjmowane są w dwóch lokalizacjach: przy ul. Stachowicza 18 oraz na os. Zgody 2. Gotowe karty można natomiast odebrać przy ul. Stachowicza 18.

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości, nr 23/2019 | 2019-12-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemmieszkania na wynajem powiat M. Zamośćlokale użytkowe na sprzedaż powiat Tarnogórskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Baranowodomy na sprzedaż gmina Liwdomy na sprzedaż w Wojakowejdomy na wynajem w Tuchlinkumieszkania na wynajem w Żydowie

Deweloperzy

);