Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sytuacja na polskim rynku najmu

Sytuacja na polskim rynku najmu

Stawki wynajmu z roku na rok są coraz wyższe. Odczuwają to przede wszystkim ci, dla których najem jest wieloletnim sposobem na zapewnienie sobie przysłowiowego dachu nad głową. Jak wiadomo, ceny mieszkań są zróżnicowane, a ich wartość rynkowa zależy od atrakcyjności lokalizacji.

Schyłek września to intensywny czas na rynku nieruchomości. Początek jesieni jest ostatnim momentem dla studentów na znalezienie lokum, które zapewni im poczucie mieszkaniowego bezpieczeństwa przez najbliższe 10 miesięcy. Może to być również okres wzmożonych poszukiwań dla osób, które zmianę dotychczasowego lokalu odłożyli do powrotu z wakacji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że gorący czas popytu nie służy budżetowi najemcy – odwrotnie zaś tym, którzy czerpią korzyści z wynajmowania mieszkań. Im większe miasto, dające więcej możliwości – tak zawodowo-biznesowych, jak i edukacyjnych, tym wyższe opłaty za najem. Widać to na przykładzie największych polskich metropolii, gdzie koszt jednego metra kwadratowego bywa kilkukrotnie przewyższa stawki w mniejszych miejscowościach. Wyraźne różnice mogą szokować najemców, tym bardziej, że z reguły są to osoby, które do dużych miast przeprowadzają się właśnie z mniej perspektywicznych rejonów.
 

Lokalizacja i popyt jako czynniki warunkujące cenę

Największy popyt obserwowany na rynku najmu dotyczy kawalerek i mieszkań 2-pokojowych o powierzchni wahającej się od 40 do 60 mkw. Popularność tych metraży wynika z potrzeb osób nimi zainteresowanych. W grupie najemców przeważają bowiem single oraz bezdzietne pary, które nie są jeszcze zainteresowane przywiązywaniem się do konkretnego miejsca. Czynnikiem decydującym o wyborze lokalu jest głównie jego lokalizacja. Analiza ofert biur nieruchomości z największych ośrodków miejskich w Polsce, przeprowadzona przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, wykazała, że najwięcej za wynajem mieszkania trzeba zapłacić w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Gliwicach. Przedział cenowy wielkiej piątki otwiera Poznań, gdzie za wynajęcie kawalerki trzeba przeciętnie zapłacić minimum 1300 zł. 1400 i 1500 zł to stawki obowiązujące odpowiednio w Krakowie oraz Gdyni. Najdroższe nieruchomości znajdziemy w Warszawie i we Wrocławiu, uważanych za polskie centra biznesowe, przez co znaczącą liczbę najemców stanowią osoby przebywające tutaj na delegacjach lub mieszkające tymczasowo ze względu na miejsce pracy. Podobnie sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o mieszkania z 2 pokojami. Najwięcej, bo aż 2900 zł kosztuje wynajęcie mieszkanie w Warszawie. Lokale tańsze jedynie o 400 zł znajdziemy w Gliwicach. Kraków i Gdynia oferują mieszkania 2-pokojowe za 2300 i 2200 zł. Dla porównania, 600 czy 800 zł to cena kawalerki w Tarnowie, Bielsku-Białej czy Bydgoszczy. Podobne stawki obowiązują również w Bytomiu i Toruniu, gdzie najkorzystniej wypadają również lokale z 2 pokojami – tam ceny rozpoczynają się już od 900 zł.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-09-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

1952 ⋅ 24-09-2017 | 13:49

Szukam mieszkania 2 pokojowego do wynajęcia ww psie pol

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
CHE162PI47
Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 
Super oferta: / poprzednia następna