Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sezon grzewczy i jego zagrożenia

Sezon grzewczy i jego zagrożenia

Jak rozpoczął się 2016 rok? Powrót zimy przypomniał o problemie, który – zwłaszcza w sezonie grzewczym – stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników nieruchomości.

Jak rozpoczął się 2016 rok? Krótki powrót ostrzejszej zimy przypomniał o problemie, który – zwłaszcza w sezonie grzewczym – stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników nieruchomości. Już 1 stycznia doszło do 29 wypadków spowodowanych ulatnianiem się tlenku węgla, 19 osób zostało rannych, a 3 zmarły w wyniku zatrucia niebezpiecznym gazem. To statystyki obejmujące tylko jeden dzień nowego roku. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej od września 2015 r. do 24 stycznia 2016 r. odnotowano 2584 zdarzenia z tlenkiem węgla. Czad był przyczyną śmierci aż 36 osób.

Niepokojące są również doniesienia na temat świadomości Polaków w zakresie skutków niewłaściwego użytkowania urządzeń grzewczych. Wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Honeywell Sp. z o.o. przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w lipcu ubiegłego roku (wykorzystywane w kampanii społecznej „Czadowe domy”) pokazują, że tylko 54 proc. ankietowanych wykonuje regularne przeglądy instalacji mogących powodować ulatnianie się tlenku węgla. Jeszcze mniej osób decyduje się na zakup czujnika informującego o niebezpieczeństwie. Tylko 17 proc. lokatorów w wieku powyżej 18 lat zamontowało takie urządzenie w swoim domu. Prawie ¼ uczestników badania przyznała, że odkłada zakup czujnika tlenku węgla na później, ponieważ woli przeznaczyć pieniądze na inne ważniejsze wydatki.

Brak dostatecznej wiedzy o działaniu tlenku węgla jest dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że 77 proc. Polaków używa w domach grzejników, bojlerów, kotłów centralnego ogrzewania, piecyków i innych urządzeń, które wiążą się z potencjalnym zagrożeniem. Co jeszcze bardziej zaskakujące, 75 proc. osób ma poczucie, że problem ich nie dotyczy.

Obowiązki
Należy pamiętać, że do utrzymywania urządzeń gazowych w odpowiednim stanie technicznym zobowiązuje właścicieli nieruchomości Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 74 z dnia 9.09.1999 r., poz. 836, § 17 ust. 1 i 2). Dokument ten nakłada również na lokatorów obowiązek udostępnienia mieszkania w przypadku kontroli. Kontrola obejmuje przewody kominowe: dymowe, wentylacyjne i spalinowe. Sprawdzany jest także stan techniczny kotłów pod kątem ich efektywności energetycznej. Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w budynkach wielorodzinnych spoczywa na zarządcach nieruchomości. W przypadku domów bezpośredni wpływ na działanie instalacji grzewczych mają sami mieszkańcy.

Według zaleceń Państwowej Straży Pożarnej ochronę przed czadem zapewni prawidłowe użytkowanie instalacji grzewczych, warunkowane następującymi punktami: prawidłowa instalacja, stały dopływ świeżego powietrza, swobodny odpływ spalin, właściwa eksploatacja urządzenia.

Podstawowym krokiem do zabezpieczenia domu lub mieszkania przed czadem jest wietrzenie pomieszczeń. Najważniejsze jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza do łazienki i kuchni, gdzie znajduje się większość urządzeń zasilanych gazem. Ze względy na niską temperaturę zimą wielu właścicieli mieszkań decyduje się na dodatkowe uszczelnienie okien. W takim przypadku w celu ochrony przed czadem najlepiej byłoby zamontować nawiewniki. Lokatorzy powinni także zadbać o to, by kratki wentylacyjne i otwory napływowe powietrza nie były zasłonięte. Warto podkreślić – aby mogło dojść do pełnego spalania gazu, konieczne jest dostarczenie tlenu przede wszystkim do pomieszczeń, w których znajdują się piecyki gazowe. Stały dostęp do powietrza z zewnątrz umożliwi również swobodny odpływ spalin.

Kominy budynków mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych powinny być wykonane z niepalnych materiałów. Ważne jest również ich regularne udrażnianie.


źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Uzasadnione obawy
Nie bez przyczyny tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. To bezwonny i bezbarwny gaz, lżejszy od powietrza, dlatego rozprzestrzenia się bardzo szybko. Zanim lokatorzy rozpoznają u siebie pierwsze objawy zatrucia, może być już za późno. W zimie, kiedy okna w mieszkaniach są szczelnie zamykane, zagrożenie zatrucia czadem jest największe. Dzieje się tak dlatego, że ulatnianie się tlenku węgla wynika m.in. z braku dopływu powietrza z zewnątrz do urządzeń zasilanych gazem. Inną przyczyną nieprawidłowego działania piecyków są zanieczyszczenia (dlatego ważne jest utrzymywanie urządzeń grzewczych w czystości) i nieodpowiednia regulacja palników.

Czad zatrzymuje dopływ tlenu do układu oddechowego człowieka, co skutkuje uszkodzeniem mózgu i narządów wewnętrznych. Zatruwając organizm, tlenek węgla pozbawia swoje ofiary możliwości oceny sytuacji i orientacji w terenie, dlatego tracą one instynkt samozachowawczy i nie podejmują żadnego działania. Po utracie przytomności, jedyną nadzieją pozostaje ratunek z zewnątrz. Wśród objawów, których nie należy bagatelizować, są: bóle głowy, nudności, zawroty głowy, zmęczenie, duszność, nieregularny oddech bądź utrudnione oddychanie.

Właściwa pomoc
Świadkowie wypadku powinni niezwłocznie otworzyć okna i wpuścić świeże powietrze do mieszkania, a następnie jak najszybciej przenieść w bezpieczne miejsce osobę, która uległa zatruciu czadem. Najlepiej na zewnątrz budynku, ale trzeba przy tym pamiętać, że nie można dopuścić do wychłodzenia organizmu. Ubranie poszkodowanego powinno być lekko rozluźnione. Jeśli przed przyjazdem pogotowia i straży pożarnej zaczadzony nie wykazuje oznak życia, konieczne jest wykonanie sztucznego oddychania i masażu serca.

By zapobiec tego rodzaju zdarzeniom, należy racjonalnie korzystać z urządzeń gazowych i kontrolować ich stan techniczny. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują bowiem, że w okresie zimowym to właśnie zatrucia czadem, a nie wysokich rachunków za ogrzewanie powinniśmy obawiać się najbardziej. 

Źródło: KRN.pl | 2016-01-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniakamienice na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Łomżyńskidomy na wynajem powiat Chodzieskilokale użytkowe na wynajem gmina Łowiczlokale użytkowe na sprzedaż gmina Mirzecmieszkania na sprzedaż w Zalesiedomy na sprzedaż w Proszew Bdomy na wynajem w Zabrodzie

Deweloperzy

);