Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sąd Najwyższy i UOKiK w sprawie definicji przyłączy wodno-kanalizacyjnych

Sąd Najwyższy i UOKiK w sprawie definicji przyłączy wodno-kanalizacyjnych

​W dniu 22 czerwca 2017 r. Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie, co jest przyłączem kanalizacyjnym, a co wodociągowym.

Kwestie te zostały poruszone w związku z rozpoznawaniem przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, wniesionej od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nadużywanie pozycji dominującej. W przedmiotowej sprawie Prezes UOKiK wydał decyzję administracyjną, w której uznał za praktykę ograniczającą konkurencję działania przedsiębiorstwa polegające na nadużywaniu pozycji dominującej na lokalnym rynku zbiorowego, zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, wskutek narzucenia przyszłym odbiorcom uciążliwych warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Przedsiębiorstwo zobowiązywało bowiem odbiorców do wykonania na ich własny koszt części robót niestanowiących prac związanych z budową przyłącza, o którym mowa w art. 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przedsiębiorstwo zakwestionowało decyzję Prezesa UOKiK wniesieniem odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu ochrony konkurencji i konsumentów. W dalszej kolejności sprawa była przedmiotem postępowania II instancji przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie, a wydany w tym postępowaniu prawomocny wyrok, niekorzystny dla przedsiębiorstwa, został zaskarżony przez ten podmiot skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Rozpoznający tę skargę zwykły skład Sądu Najwyższego powziął istotne wątpliwości natury prawnej dotyczące problematyki związanej z ustaleniem właściwych definicji przyłączy: wodociągowego i kanalizacyjnego, które sformułował w formie wyżej wymienionych pytań, a następnie przedstawił ujęte w ten sposób zagadnienie jurydyczne do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego.

Podstawą takiego wystąpienia były ujawnione w praktyce orzeczniczej Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, a nawet sądów administracyjnych, liczne rozbieżności dotyczące sposobu rozumienia pojęć: :przyłącze kanalizacyjne" oraz „przyłącze wodociągowe". Ponadto ta kwestia budziła (i nadal budzi) duże spory wśród przedstawicieli doktryny prawniczej. Tymczasem nie da się ukryć, że jej wyjaśnienie ma fundamentalne znaczenie dla właściwego ukształtowania występujących powszechnie między przedsiębiorcami wodno-kanalizacyjnymi a ich klientami (konsumentami), stosunków prawnych w zakresie zaopatrzenia w wodę i/lub odbiór ścieków.

Sąd Najwyższy uznał, że przyłączem kanalizacyjnym jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej, a przyłączem wodociągowym jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.

 

Źródło: KRN.pl | 2017-07-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
CHE162PI47
Willa Słowicza
Oaza Bronowice
Apartamenty Lema
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Budynek mieszkalny przy ul....

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażmieszkania do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Myślenickidomy na sprzedaż powiat Wągrowieckidomy na wynajem gmina Łaziskamieszkania na sprzedaż gmina Szumowodomy na wynajem w Słowikowiedomy na wynajem w Helenowiemieszkania na wynajem w Szydłowie

Deweloperzy