Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pytania o likwidację użytkowania wieczystego

likwidacja użytkowania wieczystego
Sejm uchwalił ustawę o likwidacji użytkowania wieczystego

Sejm przyjął ustawę o likwidacji użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mieszkańców? Ile zapłacimy za przekształcenie użytkowania we własność?

„Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów”, czyli w skrócie mówiąc: o likwidacji użytkowania wieczystego, została uchwalona przez Sejm. Wszystko wskazuje na to, że na początku przyszłego roku 2,5 mln mieszkańców zostanie właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, na którym mieszkają.

Z początkiem 2019 r. w życie ma wejść ustawa, na mocy której użytkowanie wieczyste działek zabudowanych budynkami mieszkalnymi (jedno- i wielorodzinnymi) zamieni się we własność lub współwłasność. Zlikwidowana zostanie również możliwość ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Warto podkreślić, że użytkowanie wieczyste nadal będzie stosowane do działek wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniem mającym doprowadzić do całkowitej likwidacji użytkowania, jednak proces ten zostanie przeprowadzony w przyszłości.

Przekształcenie użytkowania wieczystego: kogo dotyczy i czy jest obowiązkowe?

Tak. Z mocy prawa każdy korzystający z użytkowania wieczystego stanie się właścicielem działki, pod warunkiem, że jest ona wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Stanie się to automatycznie, od użytkowników nie jest wymagana żadna zgoda.

Operacja będzie dotyczyć gruntów zabudowanych zarówno wyłącznie mieszkaniami, jak i mieszkaniami wraz z przynależnymi lokalami usługowymi (przykładowo sklepy lub punkty usługowe na parterze budynku mieszkalnego) bądź np. garażami. Właściciele tych punktów skorzystają z ustawy niejako przy okazji przekształcenia gruntu pod całym budynkiem. Warunkiem jest, by co najmniej połowę lokali stanowiły lokale mieszkalne. Na działce mogą też być garaże czy budynki gospodarcze pod warunkiem, że służą mieszkańcom.

Wyłączone z ustawy są działki zabudowane wyłącznie budynkami komercyjnymi, takimi jak centra handlowe czy biurowce, oraz takie, na których postawiono tylko miejsca garażowe/parkingowe. Jeśli na jednej działce stoi zarówno budynek mieszkalny, jak i inny, np. usługowy lub handlowy, to przekształcenie nastąpi dopiero po podziale działki i oddzieleniu części wykorzystywanej na cele mieszkaniowe od innej.

Przekształcenie we własność będzie bezpłatne?

Hasła „koniec użytkowania wieczystego” i „przekształcenie użytkowania wieczystego we własność” brzmią jakby miało się to stać nagle i za darmo. Skojarzenie owo jest tylko w połowie prawdziwe. Faktycznie zdarzenie to ma nastąpić natychmiastowo (1 stycznia 2019 r.), jednak nie jest tak, że grunt przejdzie na własność dotychczasowego użytkownika bezpłatnie. Zgodnie z projektem ustawy, przez 20 lat trzeba będzie uiszczać tak zwaną opłatę przekształceniową.

Koszt przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Zgodnie z projektem ustawy, roczna opłata przekształceniowa wynosić będzie tyle, ile kosztowało użytkowanie wieczyste według stanu na 1 stycznia 2018 r. Opłatę należy wnosić przez 20 lat, co oznacza, że za otrzymanie gruntu na własność zapłacimy 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste.

Czy coroczna opłata z tytułu przekształcenia będzie stała?

Opłata z tytułu użytkowania wieczystego wynosi co do zasady 0,3-3 proc. wartości działki, w zależności od celu, na jaki została oddana w użytkowanie. W przypadku mieszkaniówki jest to 1 proc. Problem polega na aktualizacji wartości gruntu. Jeśli nie dokonywano jej od wielu lat, to nagłe jej przeprowadzenie może spowodować skokowy wzrost opłaty – nawet kilkukrotny. Nowa ustawa likwiduje to ryzyko.

Uiszczana przez 20 lat roczna opłata za przekształcenie ma być równa wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste z 1 stycznia 2018 r., a jej wysokość będzie mogła być waloryzowana jedynie o wskaźnik zmian cen nieruchomości publikowany przez GUS. Wygląda więc na to, że o skokowych wzrostach wysokości opłaty możemy zapomnieć, a te przyszłe zależeć będą wyłącznie od zmian na rynku.

Bonifikata przy jednorazowej opłacie

Ustawa przewiduje, że dotychczasowi właściciele gruntów będą mogli udzielać bonifikat za opłacenie należności „z góry”. Pewne jest, że na takie zniżki można liczyć w przypadku działek należących do Skarbu Państwa, inni właściciele działek (samorządy) będą same podejmować decyzje w tej kwestii, ale zasugerowano im, by robiły podobnie.

A możliwe oszczędności są warte uwagi, bo będą naprawdę duże. W przypadku gruntu należącego do Skarbu Państwa, uiszczenie całości w pierwszym roku to wydatek o 60 proc. niższy. Z każdym kolejnym rokiem bonifikata spadać będzie o 10 punktów procentowych.

Przykładowo, jeśli ktoś płaci za użytkowanie wieczyste 1000 zł rocznie, to zamiast 20 tys. zł (20 lat po 1000 zł) zapłaci tylko 8 tys. zł. Jak policzył Open Finance, bonifikatę tę można porównać z ulokowaniem pieniędzy na lokacie na prawie 13 proc. w skali roku.

 

Źródło: Home Broker | 2018-07-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (6)

ważne pytanie ⋅ 29-07-2018 | 00:55

A co w przypadku niezałatwionych roszczeń? Teraz państwo umyje ręce i roszczenia zostaną przekierowane do nowych właścieli gruntu?

chłop ⋅ 28-07-2018 | 14:27

To tylko pozorna korzyść , można powiedzieć zmyłkowa kiełbasa wyborcza przed wyborami samorządowymi . Haracz 20-letni / tzw . oplata przekształceniowa / ograniczy prawo własności mieszkań , utrudni sprzedaż mieszkań , zaśmieci księgę wieczystą mieszkania i ...zapcha sądy ksiąg wieczystych . A także dodatkowo skłóci samorządy ze skarbem państwa . Tą ustawę można porównać z ustawą o gruntach rolnych , ustawą , która przywiązała Rolnika do ziemi , ograniczyła obrót ziemią rolną i zrobiła z Rolnika ..." niewolnika " . Pozdrowienia zza obory .

Racjonalistka ⋅ 28-07-2018 | 10:33

Odp. Dla z góry dziękuję za odpowiedź. Przecież podatek i użytkowanie wieczyste to 2 różne opłaty. Wg. Mnie przekształcenie spowoduje tyle, że zostanie 1 opłata (już teraz niezaleznie placona) w miejsce 2.

ADAM ⋅ 28-07-2018 | 09:28

A co z gruntami które są własnością miasta i na nich są budynki wybudowane nie przez spółdzielnie ubecko komunistyczne tylko przez państwo polskie a do tej pory zarządzane pręż te organizacje przestępcze tak jest w warszawie

Z góry dziękuję za odpowiedź ⋅ 28-07-2018 | 09:12

Czy w przypadku przekształcenia gruntu we własność od razu (poniesienia 20-krotnej opłaty jednorazowo) właściciela zaczyna obciążać coroczny podatek od gruntu własnościowego, czy przez 20 lat jest zwolniony z opłat?

Stefanie ⋅ 28-07-2018 | 08:25

Prosze napisac , czy domki letniskowe stojace na gruncie uzytkowanym wieczystym , tez moga byc przeksztalcone na wlasnosc.?

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Przepiękny dom jednorodzinny
Enklawa Białowieska
Oaza Bronowice
Osiedle Lawendowa 3
Sand Hotel ****
Inwestycja Cieślewskiego 7A

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażinne nieruchomości na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Sejneńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Chełmińskidomy na sprzedaż gmina Wielgiedomy na wynajem gmina Polkowicedomy na sprzedaż w Stasiniedomy na wynajem w Wilczkowice nad Szosądomy na sprzedaż w Starym Rogożynie

Deweloperzy