Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Projekt zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami

Projekt zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami

Poselski projekt zmian ustawy niedawno został wniesiony do Sejmu przez klub parlamentarny Ruch Palikota.

Ułatwienia w wykonywania inwestycji publicznych na obszarze nieruchomości Skarbu Państwa oddanych w trwały zarząd oraz umożliwienie użytkownikom wieczystym żądania aktualizacji opłaty rocznej bez konieczności oczekiwania na upływ trzyletniego terminu określonego w ustawie o gospodarce nieruchomościami przewiduje poselski projekt zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami, który niedawno został wniesiony do Sejmu przez Ruch Palikota.

Obecnie nie jest możliwe wydanie przez starostę decyzji o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa. Wobec tego często udziela się zgodę na budowę niezbędnej infrastruktury technicznej na nieruchomości będącej w trwałym zarządzie dopiero po długotrwałych sporach i uzyskaniu wysokich odszkodowań. Wydłuża to proces inwestycyjny i w znaczący sposób zwiększa jego koszty.

Zgodnie z propozycjami zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami, wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej ma podlegać aktualizacji z urzędu, nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustalać będzie się przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty.

Użytkownik wieczysty będzie mógł żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości ulegnie zmianie. Jeżeli właściwy organ odmówił aktualizacji opłaty użytkownik wieczysty będzie mógł, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, odwołać się od tej decyzji.

Zgodnie z propozycjami zmian, starosta będzie mógł ograniczyć na podstawie decyzji sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel, użytkownik wieczysty nieruchomości lub jednostka organizacyjna, której oddano nieruchomość w trwały zarząd nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to ma następować zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku jego braku, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem gospodarczym, starosta na wniosek podmiotu, który będzie realizował cel publiczny, udzielać ma zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości. Decyzji tej nadawany będzie rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja starosty o zezwoleniu na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej itd. będzie musiała być poprzedzona rokowaniami z właścicielem, użytkownikiem wieczystym nieruchomości lub jednostką, której oddano nieruchomość w trwały zarząd o uzyskanie zgody na wykonanie prac. Rokowania przeprowadza podmiot, który chce wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku będzie trzeba dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.

Natomiast po przeprowadzeniu na nieruchomości ciągów drenażowych i urządzeń do dystrybucji pary, gazów itp.; podmiot, które je przeprowadzał ma obowiązek przywrócić nieruchomość do stanu poprzedniego. Jeżeli założenie lub przeprowadzenie ciągów, przewodów i urządzeń, wskazanych wyżej będzie uniemożliwiać właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu dalsze prawidłowe korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy albo w sposób zgodny z jej dotychczasowym przeznaczeniem, właściciel lub użytkownik wieczysty będzie mógł żądać, aby podmiot, który przeprowadzał urządzenia przez nieruchomość albo starosta nabył od niego na rzecz Skarbu Państwa w drodze umowy, własność albo użytkowanie wieczyste nieruchomości.

Właściciel, użytkownik wieczysty nieruchomości, któremu oddano nieruchomość w trwały zarząd będzie też zobowiązany udostępnić nieruchomość w razie wykonania konserwacji lub usunięcia awarii wskazanych wyżej przewodów i urządzeń. Obowiązek udostępnienia nieruchomości będzie podlegał egzekucji administracyjnej.

Źródło: KRN.pl | 2012-02-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Kluczborskidomy na sprzedaż powiat Oleśnickimieszkania na wynajem gmina Rybnomieszkania na sprzedaż gmina Kępnodomy na sprzedaż w Lekominiedomy na sprzedaż w Gąsiorowiedomy na wynajem w Barcinku

Deweloperzy

);