Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Popularne certyfikaty

Popularne certyfikaty

Polscy inwestorzy zmierzają w kierunku ekologicznego budownictwa, a potwierdzeniem tego jest coraz większa liczba certyfikatów uzyskanych przez rodzime budynki.

Zielone budownictwo jako oznaka wysokiej jakości i prestiżu zaczyna szturmem podbijać krajowy rynek. Coraz częściej polscy inwestorzy, w ślad za zachodnimi przedstawicielami branży, zabiegają o zielone certyfikaty, które są potwierdzeniem zgodności inwestycji z ekologicznymi standardami. Oznacza to że wiele powstających budynków, uwzględnia kwestie związane m.in. z racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych, efektywnością energetyczną, oszczędnością wody, czy redukcją emisji dwutlenku węgla.

BREEAM i LEED

Do najbardziej popularnych na całym świecie sposobów oceny zielonych budynków należą certyfikaty BREEAM i LEED. W ostatnich latach szybko powiększa się ich liczba także w naszym kraju.

LEED to amerykański system, któremu podlegają m.in. budynki biurowe czy hotelowe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków mieszkalnych. W tym przypadku o certyfikat można ubiegać się na terenie USA, ponadto w Chinach i Środkowym Wschodzie prowadzone są programy pilotażowe. Wkrótce możliwość takiej oceny domów ma zostać wprowadzona w Polsce.

Zasady funkcjonowania certyfikacji LEED są precyzyjnie określone. Każdy zgłoszony obiekt podlega punktowej ocenie w kilku kategoriach. Liczba zdobytych punktów decyduje o tym, który z pięciu certyfikatów (zwykły, srebrny, złoty, platynowy) uzyska budynek.

W podobny sposób odbywa się proces certyfikacji BREEAM – w tym przypadku również ilość uzyskanych punktów decyduje o tym, który poziom w pięciostopniowej skali (pass, good, very good, excellent, outstanding) otrzyma oceniany obiekt. Warto zaznaczyć również, że ten, stworzony przez Brytyjczyków, system należy do najstarszych. Najczęściej jednak wykorzystywany jest na potrzeby krajów Unii Europejskiej.

Szczegółowe opracowanie tematu jest dostępne w vademecum „Zielone budynki w Polsce” opracowanym przez zespół e-biurowce.pl, który jest pierwszym, kompleksowym zestawieniem informacji dotyczących procesów certyfikacji.

Zielone nagrody

Rozwój i wysoką jakość zielonego budownictwa w Polsce potwierdzają wyniki konkursu CEE Green Building Award organizowanego przez wydawnictwo Europaproperty.com oraz branżowe stowarzyszenie działające na rzecz ekologicznego budownictwa – Association of Green Building Professionals.

Konkurs ten tworzony jest z myślą o budynkach Europy Środkowo-Wschodniej, które uzyskały już certyfikaty BREEAM, LEED lub EU Green Building, bądź uczestniczyły w procesie pre-certyfikacji. Dlatego kategorie, w których przyznawane są nagrody odpowiadają poszczególnym rodzajom certyfikatów.

Finał tegorocznej edycji odbył się w warszawskim hotelu Marriott 30 listopada 2011 r. W dziesięciu kategoriach przyznanych zostało 41 nagród dla ekologicznych budynków. Wśród laureatów znalazło się aż 26 polskich obiektów. Przy czym 13 z nich to warszawskie budynki, które w procesie certyfikacji wiodą prym w kraju, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Stołecznymi laureatami zostały m.in. w kategorii LEED Application In-Process dla budynków komercyjnych Zebra Tower (Shell & Core), w z kolei kategorii BREEAM Pre-certified Development laureatami zostały dwa warszawskie budynki – Plac Unii i Mazowiecka 2/4. Za ważne osiągnięcie warszawskiego budownictwa należy uznać również nagrodę w kategorii LEED dla obiektów już istniejących. Jedynym zwycięzcą w tej dziedzinie okazał się budynek Rondo 1, znajdujący się w samym sercu miasta.

Drugim miastem w Polsce, które może pochwalić się dobrym wynikiem w tegorocznej edycji konkursu są Katowice, w których znajdują się trzy nagrodzone budynki. Organizatorzy docenili GPP Business Park (w kategorii BREEAM Application In-Process), Katowice Business Point (BREEAM Post-Construction Assessment), 3 Stawy Shopping Center (BREEAM In-use).

Poza tym nagrody w konkursie trafiły do dwóch łódzkich budynków – Manufaktury i budynku Green Horizon. Również dwaj laureaci pochodzą z Wrocławia (Green Towers oraz Prologis Park Wrocław V DC11) i Gdańska (Olivia Gate oraz ALLCON@park 3). Z kolei pojedyncze nagrody zdobyły obiekty zlokalizowane w Poznaniu (Pointpark Poznań) i Krakowie (Enterprise Park).

 
 Fot. 1 Enterprise Park  Fot. 2 Katowice Business Point

Wyniki konkursu są dowodem na to, że polskie budownictwo ekologiczne pomimo tego, że zaczyna się dopiero rozwijać odznacza się wysokim poziomem na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Potwierdzeniem właściwego kierunku działań, który chętnie wybierają polscy inwestorzy, są właśnie zielone certyfikaty.

Czytaj więcej o CEE Green Building Award

Czytaj więcej artykułów

Źródło: e-biurowce.pl | 2012-01-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Szczycieńskilokale użytkowe na wynajem powiat Nowotarskimieszkania na sprzedaż gmina Poroninmieszkania na wynajem gmina Wyszogródmieszkania na wynajem w Podolemieszkania na wynajem w Węgrzynowice-Modrzewiedomy na sprzedaż w Rywaczki

Deweloperzy

);