Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pomoc dla kredytobiorców. Kto może liczyć na rządowe wsparcie?

pomoc-dla-kredytobiorcow-kto-moze-liczyc-na-rzadowe-wsparcie
Pomoc dla kredytobiorców. Kto może liczyć na rządowe wsparcie?

Długoterminowy kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na lata. Trudno jest więc przewidzieć, jak nasza sytuacja finansowa będzie kształtowała się w całym okresie spłaty. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał, by pomóc osobom mającym trudność ze spłatą zobowiązania. Kto może skorzystać z takiej formy wsparcia?

Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Problemy finansowe mogą dotknąć każdego. Utrata pracy, niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych w związku z chorobą lub wypadkiem, inne duże, niespodziewane wydatki finansowe. Wszystko to sprawia, że możemy mieć trudności z regularną spłatą zobowiązań, w tym rat kredytu mieszkaniowego.
 
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to pomoc dla osób, które z jakichś względów znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i są związane umową do spłaty rat kredytu hipotecznego. Z tej formy pomocy mogą skorzystać także osoby, które sprzedały mieszkanie lub dom, a wcześniej wzięły kredyt, ale z otrzymanej kwoty nie udało im się spłacić całości zobowiązania.
 
Środki, które znajdują się w dyspozycji Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, pozyskiwane są od banków. Są powiązane z ilością kredytów hipotecznych, w przypadku których zaległości wynoszą więcej niż 90 dni.

Na jaką pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można liczyć?

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe, które pozwoli pokryć maksymalnie 36 rat kredytu. Kwota pomocy każdorazowo ustalana jest indywidualnie i zależy od różnych czynników. Wpływ na jej wysokość ma miesięczna rata kredytu mieszkaniowego. Wsparcie nie może być jednak wyższe niż 2 tys. złotych miesięcznie (łącznie 72 tys. złotych).
 
Okres otrzymywania wsparcia może być krótszy niż 36 miesięcy. Jest to ściśle związane z wystąpieniem czynników, które wykluczają otrzymywanie pomocy. Jako przykład można podać sytuację, gdy kredytobiorca znalazł pracę, a to status osoby bezrobotnej uprawnił go do otrzymania wsparcia w ramach Funduszu.
 
Inną formą pomocy, którą można otrzymać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jest pożyczka na spłatę zadłużenia, które wynika z różnicy pomiędzy ceną sprzedaży nieruchomości kupionej na kredyt a pozostałą niespłaconą kwotą zobowiązania. Tutaj podobnie maksymalna kwota pożyczki wynosi 72 tys. złotych. Trafia ona w całości na rachunek banku, który udzielił kredytu.

Jak złożyć wniosek o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Wniosek o wsparcie w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć w banku, w którym został zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Podmiot przekazuje dokument do dalszego rozpatrzenia – do rady Funduszu w BGK. Wniosek można złożyć zarówno w placówce banku, jak i online.

Dla kogo pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

I najważniejsze – kto może skorzystać z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Konieczne jest spełnienie jednego z warunków:
  • w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców musi być bezrobotny,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego są wyższe niż 50 proc. miesięcznych dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe,
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem pomniejszenia o koszty obsługi kredytu hipotecznego, nie przekracza 1552 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1200 złotych na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego (limity na 2022 rok).
Istnieją także pewne ograniczenia przyznania rządowej pomocy. Wsparcia nie otrzymają gospodarstwa domowe, w których:
  • utrata pracy przez co najmniej jednego z kredytobiorców jest wynikiem winy pracownika,
  • jeden z kredytobiorców już wcześniej skorzystał z takiej formy wsparcia,
  • umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana przed złożeniem wniosku o wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia.
Wsparcie nie zostanie przyznane również za okres, w którym co najmniej jeden z kredytobiorców korzystał ze świadczenia z tytułu utraty pracy, jakie wynikało z zawartej umowy ubezpieczenia spłaty kredytu.
 
Ograniczeniem jest także posiadanie więcej niż jednego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Osoba ubiegająca się o wsparcie w momencie składania wniosku (lub w ostatnich sześciu miesiącach) nie może być właścicielem więcej niż jednej nieruchomości mieszkalnej, posiadać spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, mieć roszczenia o przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć, korzystając z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Wsparcie lub pożyczkę należy zwrócić. Zwrot pomocy rozpoczyna się po upływie dwóch lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Zobowiązanie należy spłacić w 144 równych, nieoprocentowanych ratach. Jeżeli 100 rat zostanie spłaconych bez opóźnienia, pozostała część przyznanej pomocy zostanie umorzona. Zatem przy maksymalnym wsparciu w wysokości 72 tys. złotych umorzeniu może ulec nawet 22 tys. złotych.
 
Wraz z otrzymaniem wsparcia na kredytobiorcy zaczynają ciążyć pewne obowiązki. Jednym z nich jest konieczność niezwłocznego powiadomienia banku, w którym ma on kredyt, o sprzedaży przedmiotu kredytowania lub podjęciu czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania.
 
Bank powinien zostać także poinformowany o (w zależności od czynnika, który zadecydował o przyznaniu wsparcia):
  • zwiększeniu miesięcznych dochodów lub obniżeniu miesięcznej raty, gdy te prowadzą do niespełnienia przesłanki udzielania wsparcia (wskaźnik RdD nie przekracza 50 proc.),
  • utracie statusu osoby bezrobotnej,
  • zwiększeniu miesięcznych dochodów lub zmniejszeniu liczby członków gospodarstwa domowego, gdy te prowadzą do niespełnienia dochodowej przesłanki udzielenia wsparcia.
 
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców udziela pomocy gospodarstwom domowym, które mają problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych przesłanek, aby uzyskać wsparcie. Należy pamiętać o tym, że jest to zwrotna forma pomocy.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażinne nieruchomości na wynajemmieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat M. Katowicelokale użytkowe na wynajem powiat M. Kielcedomy na wynajem gmina Gniewdomy na wynajem gmina Końskiemieszkania na sprzedaż w Błoniachmieszkania na sprzedaż w Mikstaciemieszkania na sprzedaż w Jasienna

Deweloperzy

);