Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Polak wybrzydza, obcokrajowiec kupuje nieruchomości

Cudzoziemcy kupują nieruchomości w Polsce
Cudzoziemcy kupują nieruchomości w Polsce

Niemcy, Brytyjczycy, Włosi, Francuzi – coraz więcej obcokrajowców kupuje nieruchomości w Polsce. Jeszcze kilka lat temu to nasi zachodni sąsiedzi kupowali najwięcej. Dziś już co czwarte mieszkanie nabywane przez obcokrajowca trafiło w ręce Ukraińców. Czym różnią się polscy klienci od zagranicznych?

Jak kupują Polacy, a jak Niemcy czy Rosjanie? Czego szukają? Opowiadają o tym agenci biura nieruchomości Nowodworski Estates; jeden z nich zresztą sam pochodzi ze Wschodu.
Specjaliści zgodnie wskazują, że to Polacy są bardziej wybredni niż obcokrajowcy.


Proces decyzyjny u klientów zagranicznych przebiega zdecydowanie szybciej. Związane jest to często z ograniczeniami czasowymi, jakie mają osoby spoza naszego kraju. W większości potrzebują bowiem lokum „na już" –
mówi Radosław Góral.

Do tego dochodzi outsourcing. Świat zachodni, jak i wschodni (nie dotyczy Białorusi) jest bardzo mocno przyzwyczajony do pośredników w każdej dziedzinie. Każdy robi to, co potrafi najlepiej, a czego nie potrafi, zleca fachowcom. Oszczędza czas, a często i pieniądze. Tak jest też przy zakupie nieruchomości, szczególnie w celach inwestycyjnych: klient idzie do pośrednika, który po wielu pytaniach określa jego potrzeby i możliwości, następnie znajduje rozwiązanie. Za taką usługę słono się płaci. W Rosji (nie dotyczy Moskwy) prowizje często sięgają nawet 8-10 proc. ceny transakcyjnej.

Jeśli klient wie, czego oczekuje od pośrednika, to wie też, za co płaci. Dlatego nabywcy z zagranicy, głównie ze wschodu, są znacznie mniej wybredni. Nie oglądają 70-80 mieszkań w ciągu roku, nie chcą tracić na to czasu. Polacy w większości wolą wszystko robić na własną rękę, nie do końca wiedząc, czego szukają i nie korzystając z pomocy fachowca. Są bardziej wybredni – uważa Oleksandr Berezovskyi.

Preferencje? Tu wiele zależy od tego, skąd przyjechał obcokrajowiec, do czego jest przyzwyczajony. Mam klienta z Armenii, który szuka mieszkania dla 4-osobowej rodziny, i to mieszkanie musi mieć nie mniej niż 100 mkw., bo jego dom rodzinny ma 450 mkw. i on jest przyzwyczajony do przestrzeni. A młoda rodzina z Francji szuka lokalu typu one-bed do 40 mkw., bo większego nie potrzebuje. Ktoś przyjeżdża do nas z Nowego Jorku i koniecznie chce znaleźć mieszkanie wysoko w wieżowcu, a ktoś z małej miejscowości potrzebuje większego, ale spokojniejszego mieszkania na obrzeżach miasta. Oczywiście decyduje też zasobność portfela, każdy chce więcej za mniej, ale niestety musi wybrać to, na co go stać – wyjaśnia ekspert.

Radosław Góral wskazuje z kolei na jeszcze jedną charakterystyczną cechę. Klienci zagraniczni zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację.

To w większości od miejsca ich pracy, od szkoły czy przedszkola, gdzie uczęszcza dziecko ,będzie zależało, w jakiej dzielnicy kupią nieruchomość. Lubią również mieszkania wykończone, „do wejścia", nie mają bowiem czasu na remont czy wykończenie nieruchomości od zera – tłumaczy broker.

Według niego, obcokrajowcy kupują nieruchomości głównie dla siebie. Jeszcze kilka lat temu kupowali w Polsce mieszkania przede wszystkim inwestycyjnie, zauważyliśmy jednak ostatnio, że szala dość mocno przechyla się w kierunku zakupów na własne cele mieszkaniowe – uważa Góral. Obaj specjaliści zgodnie wskazują, że coraz więcej klientów pochodzi ze Wschodu: z Ukrainy, Rosji czy innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Są bardzo lubiani przez pośredników, bo w większości płacą gotówką i nie mają problemów z wysokimi prowizjami, dzięki czemu dostają od pośredników najlepsze oferty. Niemców, Hiszpanów i Anglików też jest całkiem sporo, ale nie wystarczająco, żeby jednoznacznie określić ich podejście do inwestowania w Polsce – informuje Berezovskyi. Zdarzają się też pojedynczy klienci z Kongo czy Meksyku i pewne jest jedno: prawie wszyscy obcokrajowcy na 100 proc. polegają na rekomendacji pośrednika.

Formalności przy zakupie mieszkania przez cudzoziemca
Formalności przy zakupie mieszkania przez cudzoziemca

Do zakupu mieszkania obcokrajowiec z UE nie potrzebuje żadnych dodatkowych dokumentów, zresztą tak jak klienci spoza państw unijnych, pod warunkiem że nieruchomość nie znajduje się w strefie przygranicznej. Tu potrzebne jest zezwolenie ministra, na które w polskich realiach możemy czekać nawet ponad rok. Miałem taką sytuację z klientem z Białorusi, i jestem przekonany na 100 proc., że bez mojej pomocy transakcja nigdy by nie doszła do skutku – wspomina Berezovskyi. Zdecydowanie przeważają klienci gotówkowi.

Jeden z klientów kiedyś błędnie zrozumiał pojęcie „gotówki" i 400 000 zł przywiózł w żywej gotówce na transakcję do kancelarii. Nasze banki są już jednak coraz bardziej „otwarte" na finansowanie zakupu nieruchomości, jeśli tylko cudzoziemiec pracuje w Polsce. Mimo wszystko kredytowanie dla obcokrajowca to cały czas skomplikowany, choć nie niemożliwy proces – informuje Góral.

Przy zakupie nieruchomości na jaw wychodzą też pewne różnice kulturowe.

Transakcje z takimi klientami to również pewnego rodzaju wymiana doświadczeń i ciekawostek. Na przykład klienci z południa Włoch nie mają w ogóle instalacji ogrzewania w mieszkaniach, a w Chorwacji można kupić mieszkanie bez pomocy notariusza – wyjaśnia specjalista. Co ciekawe, prawie wszystkim podoba się polskie nowe budownictwo. Nie wiem, czym to jest spowodowane, ale klienci z zagranicy prawie zawsze chwalą nasze inwestycje deweloperskie i bardzo chętnie kupują tam mieszkania. Może faktycznie są ładniejsze, a może tylko dlatego, iż mamy zupełnie inny styl budownictwa, a jak wiadomo, lubimy spróbować czegoś nowego, nietypowego dla nas – kończy Oleksnadr Berezovskyi.

 

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 05/2019 | 2019-03-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędziałki na wynajemkamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Płońskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Bytommieszkania na sprzedaż gmina Firlejdomy na wynajem gmina Przemętdomy na wynajem w Giławachmieszkania na wynajem w Hordzieżudomy na wynajem w Libidzie

Deweloperzy

);