Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Polacy wolą mieszkać z rodzicami

Polacy wolą mieszkać z rodzicami

Jako główną przyczynę niechęci Polaków do wyprowadzki z rodzinnego domu podaje się brak własnego lokalu mieszkalnego. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na tę sytuację?

38 proc. Polaków twierdzi, że w ich najbliższej rodzinie jest przynajmniej jedna pełnoletnia osoba stanu wolnego, która nadal mieszka ze swoimi rodzicami. Jako główną przyczynę tego stanu wśród osób pracujących podaje się brak własnego lokalu mieszkalnego.

W badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej, które odbyło się w dniach 1-8 czerwca br., wzięło udział 1020 osób odpowiadających wybranemu profilowi. CBOS chciał dociec, dlaczego Polacy stanu wolnego nadal wolą mieszkać w domach rodzinnych.

Ponad połowę omawianej grupy osób (54 proc.) stanowią młodzi ludzie w wieku 18–24 lata. Jedna trzecia (34 proc.) jest w wieku od 25 do 34 lat, pozostali zaś (12 proc.) ukończyli 35 rok życia. W porównaniu do ostatniego badania, które odbyło się w 2005 r., odnotowano wzrost liczby osób w wieku od 25 do 44 lat, a jednocześnie spadek liczby młodszych uczestników badania (od 18 do 24 roku życia) oraz starszych, tj. po 45 roku życia.

Największą grupą mieszkającą z rodzicami są osoby pracujące (57 proc.). Około jedną czwartą (28 proc.) ogólnej liczby osób mieszkających w rodzinnych domach stanowią uczniowie i studenci, a prawie jedną dziesiątą (9 proc.) – osoby bezrobotne. Najmniejszy odsetek tej grupy to emeryci lub renciści (2 proc.).

Badania przeprowadzone przez CBOS wykazały też, że znaczna większość osób pełnoletnich mieszkających z rodzicami nie ma partnera. Czynnik ten stwierdzono w przypadku 66 proc. badanych. Jedna czwarta (24 proc.) przebadanej grupy jest w stałym związku nieformalnym, ale nie mieszka ze swoim partnerem. Około 7 proc. osób pozostaje z kimś w nieformalnym związku partnerskim, jednocześnie mieszkając ze swoim partnerem i rodzicami pod jednym dachem.

Niezależni finansowo też mieszkają z rodzicami

Wyniki badania koncentrują uwagę także na istotnej kwestii dotyczącej finansów. Dowodzą one, że ponad jedna czwarta osób pracujących (27 proc.) korzysta z materialnej pomocy rodziców w częściowym lub całkowitym stopniu. Całkowita zależność finansowa od rodziny dotyczy przede wszystkim pełnoletnich uczniów i studentów (76 proc. to osoby nieposiadające własnych dochodów) oraz bezrobotnych (56 proc.). Zdecydowana większość pracujących (73 proc.) ma jednak zarobki pozwalające na całkowite uniezależnienie się od rodziny, a mimo to nadal mieszka z rodzicami. Finansowa niezależność, mimo zamieszkiwania domu rodzinnego, dotyczy przede wszystkim osób w wieku 25–34 lata. Eksperci CBOS postanowili wobec tego sprawdzić, dlaczego osoby niezależne finansowo nadal mieszkają z rodzicami.

Respondenci, zapytani o powody, dla których pozostają w rodzinnym domu, wśród najważniejszych przyczyn wymienili przede wszystkim czynniki ekonomiczne: brak mieszkania (42 proc.), brak pieniędzy (16 proc.), brak pracy (8 proc.) czy potrzeba obniżenia kosztów utrzymania (2 proc.). Jedna czwarta ankietowanych odkłada wyprowadzkę z powodu własnej wygody (24 proc.) lub lenistwa (2 proc.), a kolejna jedna czwarta – z przyczyn emocjonalnych, poczucia więzi i chęci dalszego mieszkania z rodzicami (23 proc.). Marginalnymi powodami wymienianymi przez respondentów były też dobre warunki lokalowe (9 proc.), własna niesamodzielność (8 proc.) oraz samotność (7 proc.). Jeszcze rzadziej wymieniane odpowiedzi to np. chęć pomagania rodzicom (4 proc.), opiekowanie się członkami rodziny (2 proc.) lub własna choroba, co związane jest z koniecznością opieki przez rodziców (3 proc.).

strona: [ 1 ] 2

Źródło: KRN.pl | 2017-09-25

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Lawendowa 3
Marine Hotel *****
Aleja Zbożowa etap III, IV
Osiedle Klonowe 14
Słoneczny Zakątek
START Office
Cystersów 26
Sand Hotel ****
Bunscha Park
Inwestycja Imperial Business...
Mój Dom Etap IV
Oaza Bronowice
Villa sento
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Lokale biurowe w centrum...

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 
Super oferta: / poprzednia następna