Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

PFRN o konsultacjach społecznych

PFRN o konsultacjach społecznych

Przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości skierowali do ministra gospodarki oficjalne pismo w sprawie przeprowadzania w Polsce konsultacji społecznych.

W dniu 15 lutego 2012 r. przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wzięli udział w debacie organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki pt. „Konsultacje publiczne w procesie ciągłego doskonalenia prawa" z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Dyskusja podczas debaty dotyczyła wpływu jakość prawa na rynek pracy i kondycję gospodarki oraz roli konsultacji społecznych w procesie doskonalenia regulacji. Pani Anna Jackowska przekazała uczestnikom debaty informacje na temat prowadzenia konsultacji przez ministra sprawiedliwości w procedowaniu projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Podsumowaniem wystąpienia było złożenie oficjalnego pisma PFRN skierowanego do ministra gospodarki w sprawie konsultacji społecznych.

W stanowisku podkreślamy przede wszystkim, iż temat prowadzenia konsultacji społecznych w procesie stanowienia prawa jest bardzo ważny i niestety od wielu lat zaniedbywany. Jako ogólnopolska organizacja społeczna działająca w imieniu pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości bierzemy czynnie udział w konsultacjach społecznych przy projektach aktów prawnych i z przykrością musimy zauważyć, że prowadzone przez stronę rządową konsultacje są często traktowane jako konieczna formalność, która musi nastąpić na ścieżce legislacyjnej, a nie jako merytoryczny dialog ze stronami zainteresowanymi danym aktem prawnym.

Kluczowym w procesie stanowienia prawa jest przekazywanie opinii podmiotów, na które wpłynie nowa/znowelizowana regulacja, osobom i instytucjom odpowiadającym za stworzenie przepisów prawa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ często akty prawne dotyczą szczegółowych czy wręcz technicznych kwestii, w których rozeznanie ma bardzo wąska grupa osób, przedsiębiorców czy ekspertów. Przecież nikt nie wymaga, żeby urzędnicy czy posłowie byli ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli specjalizują się w danej dziedzinie, dlaczego doskonała możliwość jakim są konsultacje społeczne nie są wykorzystywane.

Jako organizacja zawodowa, dla której udział konsultacjach społecznych jest jedną z najważniejszych płaszczyzn dialogu ze stroną rządową oczekujemy wypracowania wyczerpującej regulacji, która dotyczyłaby systemu prowadzenia tych konsultacji i spowodowała bardziej odpowiedzialne traktowania konsultacji jako elementu stanowienia prawa.
 

 

Treść stanowiska PFRN

Źródło: PFRN | 2013-02-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże na sprzedażdomy do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Złotowskidomy na sprzedaż powiat Ostrołęckidomy na wynajem gmina Nowa Rudadomy na wynajem gmina Świecie nad Osądomy na wynajem w Zrąbiemieszkania na sprzedaż w Kamykumieszkania na wynajem w Strzelcach

Deweloperzy

);