Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Osiedla przyjazne środowisku. Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w budynkach wielorodzinnych

Osiedla przyjazne środowisku. Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w budynkach wielorodzinnych

O tym, jak ważny dla potencjalnych nabywców nieruchomości jest temat ochrony środowiska naturalnego, świadczy rosnąca liczba budynków wyposażonych w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Do biurowców i domów jednorodzinnych coraz częściej dołączają też osiedla.

Ekologia już na stałe zagościła w branży budowlanej. Duży udział w kreowaniu tego pożytecznego trendu mają biurowce, które już na etapie projektu wyposażane są w ekologiczne technologie, by następnie starać się o certyfikaty potwierdzające, że powstały i działają w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. I choć biurowce pod tym względem zdają nie mieć sobie równych, równie ciekawe rozwiązania stosowane są w budownictwie jednorodzinnym, a coraz częściej – również wielorodzinnym.

– Stosowanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań to wzrostowy trend we współczesnym budownictwie, a także oznaka świadomego podejścia deweloperów do projektowania oraz realizacji kompleksów mieszkaniowych. Co istotne, to już nie tylko domena prestiżowych inwestycji, ale nowe podejście do budownictwa mieszkaniowego, które staje się powszechnym standardem – zauważyła w rozmowie z dompress.pl Angelika Kliś, członek zarządu Atal.

 

Ekologicznie znaczy taniej

Wśród ekologicznych rozwiązań stosowanych w budownictwie wielorodzinnym najczęściej spotkać można te sprzyjające oszczędzaniu, np. umożliwiające zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Pozwalają one więc mieszkańcom osiedli nie tylko zadbać o środowisko naturalne, ale i zaoszczędzić.

Wielu potencjalnych nabywców zwraca uwagę na kwestię ocieplenia budynku. Zimą odpowiednia izolacja pozwala bowiem oszczędzać energię wykorzystywaną do ogrzewania budynków. To nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Coraz częściej nowo wybudowane osiedla wyposażane są też w nowoczesne systemy segregacji śmieci, które w dodatku ładnie wkomponowują się w osiedla. Deweloperzy pamiętają też o rowerzystach, dla których przewidują wewnętrzne i zewnętrzne rowerownie czy też choćby dedykowane miejsce na ścianie w kawalerce. Ekologiczny transport wspierany jest też poprzez montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych – to rozwiązanie coraz częściej widywane w obrębie nowych osiedli. Te wszystkie rozwiązania mają za zadanie zachęcić mieszkańców osiedli do wspólnego dbania o środowisko naturalne – podkreśliła Karolina Jasek, pośredniczka nieruchomości, homestagerka.

 

Energia pozyskiwana z promieni słonecznych

Jedną z najpowszechniejszych instalacji sprzyjających ochronie środowiska są oczywiście panele fotowoltaiczne, które umożliwiają generowanie prądu elektrycznego z energii słonecznej. Ich głównym elementem są zespoły baterii słonecznych, które najczęściej instaluje się na najbardziej nasłonecznionej części dachów budynków. Dotąd widywane przeważnie na dachach domów jednorodzinnych, coraz częściej stosowane są jednak także na osiedlach. Jednym z przykładów budownictwa wielorodzinnego, w którym zastosowano instalację fotowoltaiczną jest warszawskie osiedle Alpha Park. Prąd pozyskiwany za pośrednictwem paneli zasila tam części wspólne, w tym energooszczędne uliczne oświetlenie LED.

Dzisiejszy klient patrzy w przyszłość. Myśli o tym, że warto zadbać nie tylko o siebie, ale również o otoczenie. Dlatego postawiliśmy na nowoczesne i ekologiczne technologie, które ułatwią życie i zmniejszą rachunki. Zdecydowaliśmy się między innymi na panele fotowoltaiczne. Dla klientów to bardzo interesujący dodatek, który często przesądza o zakupie – opowiadała o ekologicznych rozwiązaniach zastosowanych w inwestycji Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie.

Nie jest to jedyna ciekawostka, którą może pochwalić się ta inwestycja – postawiono tam bowiem także na naturalne zbieranie wody deszczowej, która następnie służy do nawadniania terenów zielonych, czyli osiedlowych trawników, krzewów i drzew.

 

Antysmogowe rośliny oczyszczają powietrze

Na podobne rozwiązania stawia też Dekpol Deweloper. Oprócz instalacji paneli fotowoltaicznych oraz montażu oświetlenia LED w częściach wspólnych, jak np. na osiedlu Neo Jasień oraz Pastelowym, budynki stawiane przez inwestora obsadzane są antysmogową roślinnością oczyszczającą powietrze oraz drzewami tlenowymi, które konsumują duże ilości dwutlenku węgla.

Dodatkowo, w naszych inwestycjach wykorzystujemy wody opadowe w ogrodach deszczowych, sprzyjających małej retencji. Dzięki temu wspieramy zasoby wód podziemnych i ograniczamy ryzyko powodziowe. Ogrody deszczowe są też przyjaznym środowiskiem rozwoju małych ekosystemów fauny i flory, podtrzymującym bioróżnorodność danej okolicy – wskazał Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper.

Ogrody deszczowe na dobre zagościły wśród rozwiązań chętnie wykorzystywanych w nowych inwestycjach. Koncepcję wykorzystano też w trójmiejskiej inwestycji Bursztynowa Zatoka realizowanej przez Atal. Zaprojektowano tam ogólnodostępne tarasy zielone wraz z ogrodami deszczowymi wyposażonymi w instalację służącą do retencji wody, która ma zapewnić zróżnicowany system odwadniający.

Również w poznańskim osiedlu Zacisze Marcelin, które niedawno trafiło do sprzedaży zrealizujemy systemy nawadniania zieleni wodą z retencji, co umożliwi podlewanie roślin w osiedlowym parku. Konkretnych przykładów proekologicznych rozwiązań wprowadzanych do naszych projektów jest więcej, wśród nich są panele słoneczne, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, czy domki dla owadów – zaznaczyła Angelika Kliś, członek zarządu Atal.

 

Łąki kwietne – raj dla owadów zapylających

Na roślinność postawiono też podczas realizacji warszawskiej inwestycji Nova Królikarnia, na terenie której firma Ronson Development zdecydowała się na posadzenie blisko 400 drzew i około 2 000 krzewów i roślin wodnych. Z kolei w podszczecińskich Nowych Warzymicach inwestor zadbał o łąki kwietne – piękną, ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych trawników, która poprawia dobrostan owadów zapylających, a także ochładza i oczyszcza powietrze.

Trzeci etap Ursusa Centralnego może pochwalić się natomiast obniżającym poziom dwutlenku węgla pnączem poprowadzonym na elewacji. Takie „żywe ściany” stanowią doskonałą naturalną izolację termiczną, a tym samym w czasie upałów przyczyniają się do mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Tworzymy rozwiązania promujące ekomobilność w postaci rowerowni, stojaków czy wiat rowerowych. Przewidujemy również możliwość instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych w nowoprojektowanych inwestycjach – dodała Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development.

 

Pierwszy w Polsce budynek wielorodzinny z pompą ciepła

Ciekawym przykładem budynku wielorodzinnego przyjaznego środowisku jest realizowana przez Regess sp. z o. o. inwestycja W sercu Uzdrowiska, będąca pierwszym w Polsce budynkiem wielorodzinnym ogrzewanym gruntową pompą ciepła, która korzysta z ciepła ziemi za pomocą 10 odwiertów o głębokości 100 m. Ogrzewanie wody użytkowej ma być ponadto wspomagane instalacją 10 kolektorów słonecznych, umieszczonych na dachu budynku. Co ciekawe, zarządzanie gospodarką cieplną w budynku jest w pełni zautomatyzowane – pozostająca w trybie czuwania pompa ciepła wraz z urządzeniami towarzyszącymi uruchamia się w odpowiedzi na zmieniającą się temperaturę.

Działaniami w kierunku ochrony środowiska naturalnego może się też pochwalić Archicom S.A. Jak zaznaczył Waldemar Olbryk, prezes spółki, firma projektując nowe miejsca do życia i pracy stawia na proekologiczne rozwiązania. Wymienił wśród nich m.in. pnącza poprowadzone po elewacjach, zielone dachy oraz ściany, system retencji wody deszczowej, fotowoltaikę i niskoemisyjne materiały budowlane. Co więcej, inwestor promuje też takie rozwiązania, jak urządzenia sportowe, podczas używania których wytwarza się prąd służący do zasilania części wspólnych – technologia ciekawa i bardzo ekologiczna, jednak niestety nadal niezbyt powszechna.

­­– Otwieramy całe osiedla na naturę (Słoneczne Stabłowice – rzeka, Sady nad Zieloną – Natura 2000). A dla części z nich traktujemy przyrodę jako wyraźny punkt odniesienia dla całego konceptu, jak w inwestycji Planty Racławickie, gdzie mamy design biofiliczny, tj. projektowanie odpowiedzialne ekologicznie, wprowadzające do miejskiego, cyfrowego życia przyrodę – wskazał Waldemar Olbryk.

 

Mieszkańcy naładują samochód na własnym osiedlu

Archicom S.A. umożliwia też mieszkańcom osiedli ładowanie pojazdów elektrycznych. Podobne rozwiązanie udostępnia Semaco Invest Group w krakowskiej inwestycji Solaris Park. Mieszkańcy tego osiedla będą mieli do dyspozycji właśnie stacje ładowania samochodów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje też w inwestycji Essentiel Talarowa i w Osiedlu Lumea, za które odpowiada Bouygues Immobilier Polska. Możliwość zakupu miejsca parkingowego przy zainstalowanej przez dewelopera ładowarce dla wielu potencjalnych nabywców nieruchomości często jest ważnym atutem.

O krok dalej poszedł Okam, deweloper odpowiedzialny za osiedle Inspire w Katowicach – projekt zakłada bowiem wyposażenie obiektu nie tylko w specjalne miejsca do ładowania samochodów, ale także wypożyczalnie pojazdów elektrycznych i rowerów.

Trend związany z wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań do inwestycji jest widoczny na rynku nieruchomości już od kilku lat. Standardowymi rozwiązaniami stały się m.in. ogrody zimowe, zielone dachy czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Do ekologicznych rozwiązań zaliczyć można również wykończenie budynku elementami z naturalnego drewna oraz zbiorniki retencyjne umożliwiające wykorzystanie wody opadowej do nawadniania części wspólnych lub prywatnych – wyliczała Anna Skotnicka-Ryś, dyrektor działu handlowego firmy Profbud.

 

Osiedla budowane ekologicznie

Deweloperzy coraz częściej zwracają też uwagę nie tylko na jakość, ale i ekologiczność materiałów budowlanych. Energooszczędne, wysokiej jakości materiały elewacyjne stosuje w swoich inwestycjach m.in. Aria Development. Co ciekawe, inwestor dba także o podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych – na swoim nowym Osiedlu Natura 2 zaprojektowano bowiem naturalny plac zabaw.

Dbałość o przyjazną środowisku naturalnemu przestrzeń wokół budynków wykazuje też Aurec Home. Inwestor projektując osiedle Farbica Ursus postawił m.in. na szklarnie, w których mieszkańcy mogą uprawiać owoce i warzywa. Z kolei na osiedlu Miasteczko Jutrzenki pojawiły się specjalne ławki wyposażone w ładowarki solarne.
Na podobnych ławkach mogą też przysiąść mieszkańcy osiedli stawianych przez Robyg S.A. Podczas odpoczynku w trakcie rekreacyjnego spaceru będzie można np. naładować swój telefon prądem pozyskanym z promieni słonecznych.

Ponadto w osiedlach pojawi się kostka antysmogowa, która wpływa na redukcję tlenków azotu w powietrzu. Wykorzystuje przy tym naturalne światło dzienne, dzięki promieniom UV oraz obecności wody opadowej przyspiesza naturalny proces utleniania. W ten sposób następuje szybki rozpad szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu oraz zanieczyszczających powierzchnię betonu. Działanie kostki jest długotrwałe, stale odnawialne i nie ulega zużyciu – zaznaczyła Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A.

 

Ekologiczne rozwiązania są szansą, by się wyróżnić

Nowoczesne technologie sprzyjające ochronie środowiska naturalnemu to nie tylko czystsze powietrze i mniej zaśmiecona planeta, ale nierzadko także niższe rachunki oraz piękniejsza przestrzeń wspólna. Troska o stosowanie rozwiązań ekologicznych również w budownictwie wielorodzinnym ma więc szansę na stałe zagościć wśród wymogów stawianych deweloperom przez potencjalnych nabywców mieszkań. Niektóre spośród stosowanych technologii znane są nam już doskonale, ale spora część z nich nadal przyciąga uwagę i budzi nasze uznanie. Nowoczesne rozwiązania ekologiczne stanowią więc dziś dla deweloperów szansę, by wyróżnić swoje osiedla i wzbudzić zainteresowanie nabywców. Jednak, jak zauważyła Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa, należy mieć też na uwadze koszt ich utrzymania, by w przyszłości nie stanowiły one problemu dla wspólnoty mieszkaniowej. 

Źródło: KRN.pl | 2021-09-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

SUSAN BENSON ⋅ 08-10-2021 | 09:34

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania na sprzedażdomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Ostrzeszowskimieszkania na wynajem powiat Rybnickidomy na sprzedaż gmina Santoklokale użytkowe na sprzedaż gmina Pątnówdomy na sprzedaż w Pomysku Wielkimmieszkania na sprzedaż w Tarnowcumieszkania na wynajem w Nowym Dziekanowie

Deweloperzy

);